Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Compact Flash -muistikorttien valmistus muka loppumassa?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Jasper, 14 Syyskuu 2005.

  1. Jasper

    Jasper

    14
    0
    0
    Eräs tuttuni hankittuaan nyt HP:n peruspokkarin lähti ostamaan siihen muistikorttia eräästä Itäkeskuksen elektroniikkaliikkeestä. Hänen HP:nsa syö kuulemma CF (Compact Flash) -muistikortteja ja liikkeen myyjä ilmoitti hänelle, että heillä on niitä enää aivan muutama jäljellä ja ko. korttityypin valmistus on loppumassa.

    Itse ostin juuri uuden kameran itselleni, joka käyttää CF:ä ja jos nyt muka ko. korttityypin valmistus on loppumassa, niin on tässä sitten korkea aika ostaa niitä melkoinen määrä. Tuo kuitenkin kuulostaa mielestäni aivan uskomattomalta ja mulla on vähän sellainen kutina, että kyseessä on törkeä myyntikikka, jolla ei-niin-asiantuntevaa pissataan silmään jotta saadaan vähän cashia. Oletteko kameraliikkeissä asioidessanne törmännyt moiseen kummaan huhuun?
     
  2. emerik

    emerik Well-Known Member

    5 870
    51
    48
    Eipä ole. Kieltämättä asiansa osaava myyjä (Siis myymisen). Varmasti totuuden siemen nyt tietysti tuossa myyjän puheessa oli että jossakin vaiheessa muisti kyllä lopetetaan valmistus että sikäli..
     
  3. Raitus

    Raitus

    72
    0
    0
    Tässä päivittäin kameraliikkeessä työskennellessäni en ole moiseen juttuun törmännyt. :D Voin toki vielä viisaammilta huomenissa kysellä, onko multa pimitetty jotain. CF on yleisimpiä korttityyppejä, järkkäripuolella taitaa olla ainut mitä käytetään ammattilaitteita myöten, eli paskapuheelta kuulostaa vahvasti.
     
  4. Mitäs jos kyse olikin jostain 128mb, tai 256mb korteista, eli niin pieniä ei enää valmistettaisi ?
     
  5. Jen^

    Jen^

    24
    0
    0
    Kerropas mikä elektroniikkaliike on kyseessä?
    Jos kyseessä Data-Info niin ei aina kannata uskoa kaikkea mitä ne kertoo, sen verran jänniä keskusteluja on siellä käyty besserwissereiden kanssa... *huokaus*
     
  6. En minä usko, että CF-kortteja valmistetaan enää 1000 vuoden päästä, joten loppuuhan se. Mutta 10 vuoden päästä varmasti valmistetaan.
     
  7. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Juu ja kyllähän CF-kortteja käytetään paljon muuallakin kuin vain valokuvauksen puolella. Ja vieläpä sellaisissa laitteissa joiden elinkaari on huomattavasti pidempi kuin digi-kameroissa.