Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Pullot

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Kimo, 18 Joulukuu 2008.

  1. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    .
     
  2. Vs: Pullot

    Tässä on kyllä jotakin, kivaa jännitettä.
     
  3. Vs: Pullot

    Toisella pullolla on naru kaulassa ja onko narun toisessa päässä kivi, mitä nämä pullot aikovat? Pienempi pullo kuitenkin näyttää johtavan toimintaa.

    "Elon lehmä, pisara viimeinen mun maljaani lypsä.
    Vaikka maailma onkin raaka, minä olen jo ihan kypsä."

    Lainaus lienee peräisin jostakin Korppi ja korven veikot kirjasta, joita on muistaakseni kirjoittanut Parkkinen.
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Pullot

    En pääse vinoudesta pitempään. Pitäiskö kuva oikasta jotta pääsis asetelmaa tutkimaan syvemältä, koska elementtejä on hiukan muuhunkin?
    -heijastus
    -lähes keskisommitelma
    -valo ja varjo
    -vettäkö?
    -mitä sitten?
     
  5. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Vs: Pullot

    haluatko pullot suoraan ja pöydän horisontii vinoon?Käsittääkseni nämä on jonkin kotipuhaltajan tekeleitä,kuvattu Santorinilla 2006
     
  6. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    548
    113
    Vs: Pullot

    Minähän tykkäsin. Ei ole keskisommitelma. Vettä vai kusta? Mitä sitten? Tuo pullojen vinous nimenomaan tekee tuosta kuvasta sen Kuvan.
    Siinä on jotain inhimillistä, käden jälkeä, joka on vallitsevassa hetken valossa osattu poimia. Vanha pieru pehmenee, kun näkee palattavan juurille.

    kapa
     
  7. Vs: Pullot

    Kun kerran pinta jolla pullot "seisoo" on lähes suorassa (0,45[sup]o[/sup] vinossa), mutta pullot vinoja, ei pulloja saa/voi oikeista, muutoin kuin kääntämällä alusta epämääräiseen vinouteen.

    Kerronnallisesti parempi "oikomatta"
     
  8. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Pullot

    Minusta vesi tai kusi on pulloissa vinossa eikä pullot.
     
  9. Est

    Est Well-Known Member

    17 952
    2 082
    113
    Vs: Pullot

    Miellyttävän yksinkertainen, konstailematon ja tyylikäs.

    Teknisesti tarkka ja sopivan sävykäs toteutus.

    Inhimillisyys -lievän epäkeskon muodossa- tekee kuvaan lämmön (kuten huomioitu jo aiemminkin). Ilman  tuota jo mainittua kuva voisi olla tunnelmaltaan, ehkä, kylmäkin?

    Kivi kontra lasi on mukava vanha idea mahdollisesta agressiosta ja rikkoutumisesta rauhallisessa ja harmonisessa asetelmassa. Luo -siis- jännitettä ja toiminnan odotusta pysähtyneisyydessä.

    Mä tykkään tosta kuvasta.
    Soon style.

    - Eero
     
  10. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Pullot

    Kokeilin niin 3 astetta oli vesi vinossa. Eihän siinä mitään jos se on tarkoituksella ja ne on vinoon tehtyjä pulloja. Minua se vain häiritisi. Olen pahoillani.
     
  11. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Vs: Pullot

    mitäs tuosta,kritiikkiä saa tulla ja pitääkin
     
  12. Vs: Pullot

    Koska asia vaikuttaa epäselvältä on pakko huomauttaa, että pullot eivät ole vinossa vaan etukenossa. Etukeno taas johtuu massan hitaudesta, mikä vetää pullojen nesterajankin kallelleen. Massan hitaus taas ilmenee liikkeen pysähtyessä äkillisesti. Liike pysähtyi äkillisesti, koska pullot pysähtyivät kuvattaviksi kesken matkantekonsa. Viittaan aiempaan viestiini:

    "Toisella pullolla on naru kaulassa ja onko narun toisessa päässä kivi, mitä nämä pullot aikovat? Pienempi pullo kuitenkin näyttää johtavan toimintaa."

    Kimo on onnistunut valottamaan dramaattisen hetken pullojen elämästä.
     
  13. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Vs: Pullot

    jep,seurasin päivittäin pullojen elämää ohi kävelessä,kunnes kerran aikani koitti.
     
  14. Vs: Pullot

    jep,seurasin päivittäin pullojen elämää ohi kävelessä,kunnes kerran aikani koitti.
    [/quote]

    Kuvasta välittyy nähty vaiva ja saavutettu asiantuntemus.
     
  15. Vs: Pullot

    On hieno ja erilainen kuva santorinilta!