Vs: Haavoittunut mieli Heli sitten vieläkin jaksaa . Hävettää, pelkkää digikuvausta nykyään. Helimäinen kuva, kuten muutkin joista pidän.
Vs: Haavoittunut mieli kyllä Heli jaksaa,en tiedä vieläkö se D 200 siellä pölyttyy,mutta hyvää filmimatskuahan on nähty
Vs: Haavoittunut mieli Helimäinen kuva kyllä Laitetaan jonku ö-tusina räpsy esille ja sille nimi haavoittunut mieli Ok pidättelen naurua ja yritän olla komentoimatta jatkossa.
Vs: Haavoittunut mieli On se vaan säälittävää, että olet oikein asiaksesi ottanut yhden kuvaajan vainoamisen. Kertoo melko paljon persoonastasi.
Vs: Haavoittunut mieli Joo, voit pidättäytyä kiitos. Mua ei tollaisen satojen kuvien tunnissa räpsijän mielipiteet suuntaan tai toiseen kiinnosta. Elä campv sinäkään välitä, antaa Jartsan vainota. Todennäköisesti sillä ei oo muutakaan tekemistä.
Vs: Haavoittunut mieli Ei tämä mullekkaan oikein aukene. Käsintehdyn näköinen kyllä, mutta jotenkin "ohut" tulkinta. Nämä "porvoon mitan" luonnehdinnat vois kyllä vaikka jättää ajatus asteelle.
Vs: Haavoittunut mieli Nyt on pakko olla ilkeä: Naura pappa partaas! Mä voin laittaa sulle räpsyjä... paljonko laitetaan? riittääkö 15000 ? Jokin otoksessa viehättäää, en vaan tiedä mikä.
Vs: Haavoittunut mieli Kyllä mä olen vähän samoilla linjoilla Jartsan kanssa...Jotain kiinostavaa kaipaisi.Ehkä valoa ja rupisuutta.
Vs: Haavoittunut mieli Nätti kuva Kiva kuva Söpö kuva Hyvä kuva Mutta sitten: Pois kuvasta huomioita: Alle ala-astemainen riiteleminen on niin tehokas huomion pois kuvista siirtäjä että hiukkasen alkaa taas nyppimään koko tämä bladi touhu. Mutta se -TAAS- siitä. Sääli, silti, kuvaparkaa; Hautautua kaiken turhan moskan alle. Jälleen ! Mä olen niin helvetin tyhmä etten ymmärrä mikä piru ajaa ihmiset taistelemaan keskenään tällaisessa keinotodellisuudessa. En vaan saatana ymmärrä. Mutta ei tietynlaista skeidaa jaksa enää lukea. - E
Vs: Haavoittunut mieli Ottaisin histogrammista löysät pois. Nyt näytää turhan harmaalta. Harmaudessa sinänsä, mutta kun se on se "digikalvo" mikä on jäänyt skannauksessa. Off-topic: Etkös sä Jari peräänkuuluttanut tuossa taannoin asiallisempaa keskustelua? Onko tämä tässä ketjussa oleva kommenttisi sitä?
Vs: Haavoittunut mieli Ehdottomasti komenttini on asiallinen ja totuuden peräinen tähän ja siihen muuhun roskaan. Taustalla ei ole pelkästään tämä kuva ja toiseksi asillisuus ei ole sitä että puhutaan paskaa ja taputellaan selkään. Mieti sinä ihan tahollasi jos et henkilökohtaisesti tuntisi "kuvaajaa" vaivautuisitko millää tasolla tälläisiä päsyjä komentoimaan. Jos kuva siis olisi janipetterin?
Vs: Haavoittunut mieli Meillä on aavistuksen erilainen näkemys asiallisuudesta. Mikäli ei pidä kuvasta voi kirjoittaa ja kommentoida kuvaa ja perustella näkemystään. Nimittämällä kuvaa ö-luokan räpsyksi ei minusta täytä perustellun mielipiteen esittämistä kuvasta. Miten sinä vastaisit, jos joku kutsuu sinun kuvaa ö-luokan räpsyksi? Tottakai minua kiinnostaa täällä tuttujen ottamat kuvat enemmän kuin tuntemattomien. Olen useasti esim. Helin kuvia kritisoinut, joskus rankastikin. Kuten varmaan tässäkin huomasit että kommenttini ei ollut tuolle kuvalle positiivinen. Olen nähnyt Helin kuvia pitkältä ajalta ja se luo perspektiiviä siihen mitä hän osaa. Ihan samasta syystä sinunkin kuvia kommentoin enemmän kuin monen muun, olen sinut tavannut. Jos sinun kuvasi olisit jonkun janipetterin ottamia tuskin niitä kommentoisin. Sori Heli tästä off-topicista, palataan tuohon kuvaan ja jätetään asiattomat kommentit oman onnensa nojaan.
Vs: Haavoittunut mieli a. kyseessä on ö-luokan tusina räpsy, tuollaisen ottaa jokainen uusi kameraharastaja kun käy mumolassa. b. alivalotus ei tee siitä taidetta, eikä runolinen nimi. c. kuva on hyvin Helimäinen, näitä on ollut satoja ja osa vielä monta kertaa, en olsi yhtään ihmeissäni että kuva on otettu 2004. Motiivi selasin laatikoita ja tähänhän on öööö.. haavoitunut mieli. Noiden faktojen perusteella komentini ei ollut asiaton. Tämä vanhojen partojen, jees meiniki näiden kuvien kohdalla on lähes rikos valokuvausta kohtaan ja uudet harastaja voi luulla että näissä on jotain kun surkuhupaisat "nettigurut" (itse itsensä nostaneet) kehuu kilpaa.
Vs: Haavoittunut mieli Kyllä näistä kommenteista tulee haavoittunut mieli. Kuvassa on jotakin ja kuvassa ei ole mitään. En vielä tiedä kummalle puolen kallistun. Mä katselen tätä vielä hetken ja palaan sitten kirjoittamaan oman mielipiteeni.
Vs: Haavoittunut mieli No mä kokeilin kuvasta ottaa sen harmaan kalvon pois ja hiukan se minun silmääni parani. Tein sen sillä unsharpmask filtterillä. Ensiksi asetukset, amont 0, radius 250 eli täydet, thershold 0, ja sitten amounttia nostin 30:n asti joka oli minun silmääni ok. Ehkä tonne 40:n asti vois amonttia nostaa. Kuva kirkastu mutta menikö haavoittunut mieli? Kyllähän tämä kuva varsin hyvin sisustustauluna käy.
Vs: Haavoittunut mieli Ainoa ittensä jalustalle nostanu tällä foorumilla on Porvoon SuurMestari Jartsa Siren. Tyyppi, joka itse asiassa uskalsi avata suunsa vasta kun olin itse ensin ilmoittanut hänen kuvaketjussaan, ettei hällä ole yhtään hyvää kuvaa. Huomaattekos, kuinka Jartsan "uskalias" ja "rehellinen" kommentointi saa muut ihmettelemään asiaa. Mulla ei ole Jartsalle muuta asiaa kuin että jos tulee mun kuvien kohdalle niin tottahan mä sanon takas, mitä mieltä kaverista ja sanomisistaan olen. Jartsa on sellainen hyvän tuulen kylväjä ja foorumin rakentavin kommentaattori! Ja mun puolesta olkoon mitä on, minkäpä olento itselleen mahtaa.
Vs: Haavoittunut mieli Mitä korkeammalta putoaa, sitä ennemmän leukaan sattuu. On silti ihan luonnollista että kaikki eivät pidä kaikesta, liiallinen pitämättömyys on pahe. <COLOR color="purple"]Ei ole niin huonoa ihmistä, joka ei toisen työstä virhettä löytäisi.</COLOR>
Vs: Haavoittunut mieli No sehän olis jo ihan saamarin tylsää, jos kaikki kehuisivat ja tykkäisivät. Silloin ei edes löytyisi varmaan keskustelua kuvista.