Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

OSTETAAN Pentax

Keskustelu osiossa 'Ostetaan' , aloittajana palama, 26 Lokakuu 2008.

  1. palama

    palama

    4
    0
    0
    Ostamme vaimokkeelle Pentax ME Super kameran tai vastaavan.
    Löysimme laukullisen priimakuntoista tavaraa, mutta rungossa pientä vikaa. Taitaa olla halvempi hommata uusi, kuin lähettää kamerahuoltoon.
    Pistäkkee yv:tä.
     
  2. Vs: Pentax

    Huuto.netissä näyttää olevan yksi me super myynnissä
     
  3. palama

    palama

    4
    0
    0
    Vs: Pentax

    jemps. bongasin tuon kans, mut ei ois tarvetta ko pelkälle rungolle..
     
  4. Vs: Pentax

    Toinen asia on saako alle huollon hinnalla huoltotarpeetonta yksilöä ;-)
     
  5. palama

    palama

    4
    0
    0
    Vs: Pentax

    Joo tuossa ku aiheeseen perehtyi, niin voi olla harvassa ne kamerat jotka olisivat olleet aktiivisessa käytössä viime vuodet.
    Itselle Pentax vähän outo merkki. Onko mitään täysmanuaalista hyvää runkoa johon sama optiikka ja mahdollisesti myös tämä sama moottorisiirrin sopisivat.
    Toisaalta kuka tekee hyvää huoltopalvelua kohtuuhinnalla? Kellään kokemusta?
     
  6. Vs: Pentax

    Millä paikkakunnalla huollon pitäisi olla? Kyllä noita osaa kaikki huollot aukoa.
    MX olisi pikkusöpö täysin manuaalinen, voipi moottori mennä ristiin sen kanssa mutta asia pitää varmistaa. KX täysmanuaalinen myös, mutta viisarinäytöllä ja runko on suurempi. Sitten löytyy kökömmin etsintiedoin KM ja K1000 joista jälkimmäisessä ei ole syväterävyydentarkistusta eikä vitkaa. Sinäpä ne suosittelujärjestyksessä ;-)

    Edith: Me ja Mx virittimet nimetty erikseen, joten ristiinsopuvuutta ei taida olla.
     
  7. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Pentax

    Huutonetissä on suht edullinen LX myös. Se on vähän niinku ME Super + MX. MX:ää suosittelen noin muuten kyllä.

    ME Supereita saa niin halvalla että ei pahasti tuu takkiin jos muutaman ostamalla saa toimivan ;-D. Muutamalla kympillä irtoaa normaalioptiikan kanssa eBaysta tai Traderasta lahden toiselta puolen. Ja kyllä ne aika usein toimii kuitenkin.