Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ongelmia kuvien siirtämisessä tietokoneelle

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana omen, 7 Lokakuu 2008.

  1. omen

    omen

    4
    0
    0
    Sain koulultani lainaan Canon EOS 10D Digijärkkärin, ja en saa nyt mitenkään siirrettyä niitä kuvia koneelleni. Tietokone ei tunnista laitetta ja pyytää asennus cd:tä. Kameran mukana kyllä tuli jokin cd, mutta en saa sitäkään toimimaan, se on liian naarmuttunut. Koitin myös picasan kautta ladata kuvia, mutta sekään ei tunnistanut laitetta. Mitä minun pitäisi tehdä? Saako jostain netistä sellaisen ohjelman ladattua?
     
  2. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 546
    113
    Vs: Ongelmia kuvien siirtämisessä tietokoneelle

    Eiköhän kortinlukija jostain löydy, sillä onnistunee, eikä tarvitse leikkiä ylimääräisten ohjelmien kanssa.
     
  3. omen

    omen

    4
    0
    0
    Vs: Ongelmia kuvien siirtämisessä tietokoneelle

    Ei ole kortinlukiaa, on vain tämä johto.
     
  4. omen

    omen

    4
    0
    0
    Vs: Ongelmia kuvien siirtämisessä tietokoneelle

    Mitenhän tuo ZoomBrowser toimii? Se ei muka tunnista kameraa ja sitten siihen tulee valikko jossa pyydetään valitsemaan "Communication Port" ja "Baud Rate", mitä niihin pitäisi laittaa? Ja miten saan ne kuvat koneelle tuon ohjelman kanssa?
     
  5. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Ongelmia kuvien siirtämisessä tietokoneelle

    Onko tietokoneesi mäkki vai vai PC? Ja mikä käyttis? Mitä jos hoitaisit homman koulun koneella? Opetettiinko koulussa miten kuvat puretaan tietsikalle, vain lintsasitko silloin?

    Ai niin, millainen "johto" sulla sulla on?
     
  6. omen

    omen

    4
    0
    0
    Vs: Ongelmia kuvien siirtämisessä tietokoneelle

    Minulla on pc ja käyttis on windows xp, koulussa on mac ja kortinlukija, siellä tämä olisi helppo tehdä, mutta tällähetkellä olen turhan kaukana opiskelu paikkakunnastani. En ole menossa sinne pariin viikkoon, kuitenkin nämä muistikortit pitäisi välillä tyhjentää, että saan otettua lisää kuvia. Veljeni mielestä vika on kamerassa. Hän sanoi etten tule saamaan siirrettyä kuvia tietokoneelle ilman kortinlukijaa. Ehkä pyydän joltain tutulta sellaisen lainaksi.
     
  7. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Ongelmia kuvien siirtämisessä tietokoneelle

    Sulla on fiksu veli...