Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Seitsemäs aalto

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana timppis, 17 Syyskuu 2008.

  1. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Seitsemäs aalto

    Eikö se oo ihan selvä juttu että kuvassa voi olla valkosta ja mustaa enempi tai vähempi. Se riippuu ihan siitä kuvasta että sopiiko se siihen ja sen lisäksi se voi olla makuasia - varsinkin niille joille on opetettu että kuva ei saa olla puhki tai tukossa (ja sitten pitää siitä huomauttaa katsomatta itse kuvaa ja miettimättä, voisko se olla vaan ihan hyväkin juttu kuvalle).
     
  2. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Vs: Seitsemäs aalto

    Frank tarkoittaa varmaan mua tässä kohtaa, kun sanon että minusta sävytöntä valkoista on liikaa ja minun mielestäni se ei vaan näytä hyvältä vaikka jonkun toisen mielestä se on hyvä asia tälle kuvalle. Toisaalta, kun kuvaaja on tyytyväinen kuvaansa näin, on se tärkeintä.
     
  3. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Seitsemäs aalto

    En ees tarkoittanu, vaan ihan yleisesti (en edes huomannut tuota kommenttiasi). Ei tässä ammattikuvaajan tarvitse alkaa opettamaan, miksi kuvassa saisi olla valkoista tai mustaa ;).
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Seitsemäs aalto

    Frank....paljon sanoja...mitä tarkoitit? Kiteytä ajatuksesi yhteen tai kahteen lauseeseen.
     
  5. Vs: Seitsemäs aalto

    Mitään mahkuja, että lukaiset Frankin lausahdukset uudestaan. Molemmissa kommenteissa on kaksi lausetta kiteytettynä. Saat vähemmän sanoja kun poistat sulkujen sisällön, ja hypit yli ajatusviivoilla eritellytkin. Tässä vielä yhteenvetona Frankin sanoja, jos on vaikka helpompi ottaa ne vastaan eri riveillä:

    <LIST>

    • <LI>
    • kuvassa voi olla valkosta ja mustaa</LI>
      <LI>
    • riippuu kuvasta sopiiko</LI>
      <LI>
    • voi olla makuasia</LI>
      <LI>
    • ei ammattikuvaajan tarvitse alkaa opettamaan (vaikka taisi tarkoittaa, ettei ammattikuvaajaa tarvitse alkaa opettamaan)</LI>
    </LIST>

    Selvisikö, vai tarvitko sittenkin Frankin apua?
     
  6. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Seitsemäs aalto

    Vielä lyhyt tiivistys:

    Jos kuvassa on täysin valkoista tai täysin mustaa, se ei ole virhe tai huono juttu (ainakaan automaattisesti). Joskus voi olla ja se riippuu monesta asiasta.


    Sitten vähän tähän kuvaan liittyen:
    Mielestäni tässä kuvassa aallon pärskeet saavat olla valkoisia ja se ohjaa katseen siihen aaltoon, joka kuvan nimenkin perusteella on pääkohde. Luultavasti silmälläkin nuo pärskeet näyttävät aikas vaaleilta, vaikka valokuvan ei tulekaan olla juuri sellainen mitä silmällä nähdään (eikä se olisi mahdollistakaan).
     
  7. timppis

    timppis Well-Known Member

    1 905
    213
    63
    Vs: Seitsemäs aalto

    Minkä ihmeen takia ei saa kysyä mikä askarruttaa mieltä niin, kuin se, että miksi kuvassa ei saa olla mikään kohta vailla sävyjä tai täysin musta. Samallahan voisin kysyä miksi lumi on vähässä valossa sinistä vaikka kaikki kuitenkin tietää sen olevan valkoista. Se onnekas joka laittaa kameraansa mustavalkoista filmiä kuvatessa kuvaa värikästä näkymää tietäen, että värejä ei siihen tallennu. Esimerkki kuvassa tiesin jo ottaessa, että valkoinen aalto on pääkohde ja järkevän näkymän filmille saaminen niin, että taustaan ja taivaaseen riittäisi jotain olisi vaikea juttu. Kuvaushetki ajoittui aika jyrkän valon aikaan, joten lopputulos oli kuitenkin parempi kuin luulin. Ajatellaan valonmittausta vaikkapa aallosta joka tietysti liikkui koko ajan eikä säädetty valotus aika tietenkään ollut sama kuin pienen hetken ja muuttui koko ajan mitä isompi aalto vyöryi rantaan. Linssin eteen vaihtelin valon mukaan eri vahvuisia harmaa suotimia taivaan pilvien mukaan. Vieläkö olisi pitänyt huolehtia ettei aalto pääse palamaan puhki tai taustan taivas pääsisi liian tummaksi. Kuvatessa käytin 645 rungossa 35mm joka vastaa kinokoossa jotain 21mm.......... Eli toi aalto oli aika lähellä. Lopputuloksena olosuhteisiin nähden aika hyvä versio. 
     
  8. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Seitsemäs aalto

    Siis enhän ole väittänyt etteikö saisi olla kuva puhki. Kauhea messuaminen siitä. Eiköhän eri immeiset ole puhkipalamisesta jutellu. Ihmettelin miksi pitää kysellä muilta asiaa jos itelle asia on selvä. Ei tartte kenenkään selitellä kuviaan jos on tyytyväinen ja homma on ok.

    Kyllä se frank asiaa puhuu. Kuhan vaan heitin sille. Ihan niin kun noita asioita ei olis aikaisemmissa keskusteluissa tullut ilmi. Frank halusi kannattaa asiaa.
     
  9. timppis

    timppis Well-Known Member

    1 905
    213
    63
    Vs: Seitsemäs aalto

    Ja minä puolustaa otosta, kuin omaa lasta. Eiköhän tämä ollut tässä !!!!
    Kivoja näkemyksiä kuvasta. Kiitos!!!!!
     
  10. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Vs: Seitsemäs aalto

    Valokuva (isolla Veellä) välittää ensisijaisesti tunnetta, toissijaisesti sävyjä.
    Totuus!
     
  11. Vs: Seitsemäs aalto

    Jee, nythän täällä on paljon uskonnollista paatosta.
    Missäs mun juutalaiskotsani on...
     
  12. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Vs: Seitsemäs aalto

    Mahtaa kirvellä kun tiivistin kahden sivun lässytykset yhteen virkkeeseen. Tai ehkä ei, omaa ääntä on kivaa kuunnella, eikö? Ynhhh..<SIZE size="150"];-}</SIZE>
     
  13. timppis

    timppis Well-Known Member

    1 905
    213
    63
    Vs: Seitsemäs aalto

    .............. Ja minun "metsäuskovaisten" röllipuku.
     
  14. vipu

    vipu

    70
    0
    0
    Vs: Seitsemäs aalto

    Hyvä kuva! Oletko kokeillut mv-versiona?
     
  15. timppis

    timppis Well-Known Member

    1 905
    213
    63
    Vs: Seitsemäs aalto

    En ole kunnolla, nopsasti vaan, eikä näyttänyt kivalta. Saatan joskus ajan kanssa ryhtyä painiin tiedoston kanssa.