Vs: Luonto nukkuu Onks mun pääs jottai vikaa kun mää en tajuu näit kuvii jois on vaa hillitö sotku. Monet on asiat tässäki sadat ettei tuhannet. Mut jostai sitä kuvaa olis hyvä alkaa kattella vai mitä.
Vs: Luonto nukkuu Ei päässä välttämättä vikaa ole. Käytät sitä vain väärin. Näytät ajattelevan jokaista kuvaa sanomalehtikuvan kriteereillä, kuin se olisi menossa kahdelle palstalle "Kalajokilaakso Uutisis". Nythän on niin, että esimerkiksi ns. taidekuvat eivät ole menossa kyseiseen lehteen ja siksi niitä ei pidä arvioida siitä näkökulmasta.
Vs: Luonto nukkuu Hillitön sotku on lähinnä noissa tajuttoman rasittavissa kommenteissasi. Suomen kieli on ihan suotavaa... Tollanen murrerunkkaaminen joutaa jonnekin josta ei sen enempää
Vs: Luonto nukkuu Varsinkin kun kaveri on osoittanut osaavansa ihan valokuvaustermitkin, jotka EIVÄT ole murteelle käännetty, yllättäen Eli: Puhu Suomee, älä savvoo puhu hiljaa, älä kovvoo Higg
Vs: Luonto nukkuu Ei ole sotku, ei sinne päinkään. Sen sijaan kuvan monet päällekkäiset elementit ovat hyvin jäsennelty ja järjestyksessä. Toki kuva on silti hieman voimaton. Hauska yksityiskohta on oikean alakulman "signeeraus" tikkukirjaimin.
Vs: Luonto nukkuu Mun mielestä tämä toimisi paremmin, jos kaikki elementit eivät olisi samassa kuvassa... elementit yksinään ja yhdistelminä parin muun elementin kanssa ovat kyllä toimivia, mutta nyt tulee ähky. Erikseen ne erottuisivat paremmin, toisivat kuvaan lisää dramatiikkaa.
Vs: Luonto nukkuu Kuvatessa näin luonnon tasapainoisen hyväksynnän eri väristen, kokoisten ja muotoisten elementtien yhdessä olosta. Menkää katsomaan vaikka Helsinkiläisen lähiön yritystä olla tasapainoinen eri kulttuurien ja muotojen sekamelskassa.
Vs: Luonto nukkuu Yhdyn yllä olevaan Olenkohan sokea? kun en löydä tuota sigeerausta kuvasta... ;-) Ala-osan sinisyys hieman vaivaa silmää
Vs: Luonto nukkuu Mulle tämä kuva on vaikea. Katse poukkoilee sinne tänne löytämättä sitä kiinnekohtaa. Kuvassa on paljonpaljonpaljon tavaraa eikä sitä helpota yhtään kuvaajan tarkoitus kuvata luonnon tasapainoista hyväksyntää.
Vs: Luonto nukkuu Kolme merkkiä, jotka ovat pienempiä kuin ulpukanlehdet ja pitempiä kuin koivunlehdet.