Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Nalkutuksen Top 3?!

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jus_si, 27 Kesäkuu 2008.

  1. Vita

    Vita Active Member

    2 789
    0
    36
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    tiesittekö te miehet että vaatteet pitää räpsäyttää ennenku ne pistää kuivumaan? ja samassa koneellisessa saa pestä vain tummia/värikkäitä, vaaleita, pyyhkeitä, lakanoita, ulkovaatteita tai koirapyykkiä (jestas se on kiva ku omien alusvaatteiden kanssa samassa pyykkikoneellisessa on koirapyyhkeitä..)?

    elukkaperheet tietää että se päiväpeitto on pieni paha verrattuna usein tapahtuvaan lakanoiden vaihtoon ja sängyn imurointiin ;)
     
  2. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Meidän elukkaperheessä ei elukat pääse sänkyyn ja ihan hyvistä syistä...
     
  3. zenig

    zenig Member

    997
    0
    16
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    ulkovaatteet erikseen, what? Vai meinaatko nyt jotain palosammuttimien kurahaalareita?

    vielä ku toi tyttöystävä osais ton pyykinpesun, tai ees ton räpsäyttämisen pyykkiä kuivamaan laitettaessa. Tänäänki pesin pyykit ja tiskasin kaikki astiat, ah tätä lomalaisen auvoa.
     
  4. Vita

    Vita Active Member

    2 789
    0
    36
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    tarkotan mettä- yms ulkoilukamppeita, jotka on kurassa ja ravassa ja haisee sääskimyrkylle ja ties mille.
     
  5. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    1. Keittiöän kaapin ovi jää auki sekunniksi tai jopa kahdeksi kun olet laittamasa lautasia pöytään, niin se on kluolemaksi (vähintään)
    2. Ajatusten luvun mahdottomuus
    3. Seksi (liittyy edelliseen)
     
  6. 4x5

    4x5

    1 986
    0
    0
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Mulla haisi varmasti noille, kun viimeksi häippäsin suomalaisen miehen kirkkoon -metsään- muutamaksi päiväksi nalkutuksesta toipumaan. Toleranssi on kesäisin pienempi, kun tuon Tapion kanssa keskusteluissa on suotuisammat olosuhteet. Tämä tulisi naaraidenkin ottaa huomioon ;-)
     
  7. Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    1 Juominen
    2 Valokuvauksesta vouhottaminen
    3 kaks ekaa yhdistettynä
     
  8. Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    1. Pyykkitelineen tyhjennys / vaateiden "taittelu" kaappiin

    2. Astiapesukoneen tyhjennys / täyttäminen

    3. Sängyn petaaminen



    Vastineet:

    1. Miksi ihmeessa tehdä turhaa työtä ja hukata kallista siivous aikaa?
    Kun vaatteet on kuivaustelineessä on ne siitä helppo ottaa käyttöön ja kun teline on tyhjä on myös pesukone täynnä, jolloin sen voi laittaa päälle.

    2. Miksi ihmeessa tehdä turhaa työtä ja hukata kallista siivous aikaa?
    Ongelma ratkesi kun asensin toisen astiapesukoneen, toisessa on puhtaat ja ne otetaan sieltä käyttöön, käytön jälkeen laitetaan siihen toiseen koneeseen. Kun toinen kone on täysi ja toinen tyhjä voidaan täysi kone laittaa käyntiin.

    3. Tähän en ole vielä muuta ratkasua keksinyt kuin sen joka mulla oli intissä käytössä:
    Nukutaan päiväpeiton päällä ja kiristetään peitto alapuolelta kumilenkein, ei tarvitse kuin hieman kulmaa nostaa ja taas on niin särmä että.

    Nalkutuksen tarkoitus:
    Keino yrittää saada toinen tekemään tarpeetonta työtä.

    P.S. Idiootit yllä pitävät järjestystä, nerot selviävät kaaoksestakin ;-)
     
  9. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Nerokas idea se että on kaksi astianpesukonetta.

    Pyykin kuivatus tilat pitää tehdä niin suuriksi että ei tartte vaatesäilytystä kun kausivaatteille. Vaihtaa vaan vaatteet kiertoon sieltä.

    Mä nalkutan keittiön lattian roskista. En voi aloittaa ruuan valmistusta ennen kun keittiö on joko imuroitu tai lakastu tyhjäksi irtoroskista. Ei haittaa vaikka käy samanlailla kun kävi Dundeelle.
     
  10. Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Astianpesukone on turhaakin turhempi laaitos, ensin se sijoitetaan lattianrajaan, jotta käyttö olisi hankalaa, ja sitten siitä tehdään harraste. Tosin, onko astiapesukoneen täyttäminen ja tyhjentäminen sen hölmömpää harrastusta kuin runkata kameroita? Itse kyllä tiskaan mielummin käsin heti ruuanlaiton jälkeen ja alan runkata kameroita, tai vaikka ottaa pisarakuvia  ;-)

    Tuo kaksoiskoneistaminen kuullostaa omituiselta, miksei saman tein modaa astiakaappia, niin että sihen menee kolme astianpesukoneen täyttökoria? Ei tarvitsisi kuin siirtää puhtaat suoraan kaappiin yhdellä vedolla. Ja kaksikertaiset astiat toki, koska odoteltaessa että vehje täyttyy ja/tai runksuttaa, tarvittaneen astioita, jotka ovat likakeräilyssä tai pesussa.
     
  11. Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    <COLOR color="green"]Olen koittanut miettiä samanlasita "kaksoiskoneistamista" pyykinpesukoneen osalle myös muten ole vielä keksinyt ratkaisua</COLOR>

    VS:<COLOR color="green"]xxx</COLOR>

    <COLOR color="red"]
    Ja jälleen kerron ihan vaan pikkasen ohi topic:n
    </COLOR>
     
  12. Boost

    Boost

    591
    0
    0
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Ei ihme, vastaava systeemi kun on ollut käytössä jo 80 -luvulla. Tai enhän minä tiedä koska olet ratkaisuun päätynyt.
     
  13. gonenuts

    gonenuts Active Member

    1 890
    3
    38
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Taustatietona tutkimusaika 8v 7kk. Varoitus: sisältää myös ratkaisumalleja.

    1. Olohuoneen verhot. Jo ensimmäisen 6 viikon jälkeen tulin vakuuttuneeksi siitä etten kerta kaikkiaan osaa niitä avata enkä sulkea. Joten en ole niihin enää kertaakaan koskenut.

    2. Astianpesukone. Tutkimusaikana olen täyttänyt koneen n. 1248 kertaa. Näistä yksi (1) kerta on sellainen, että täyttöä ei tarkistettu, mitään ei siirretty tai jälkikäteen huomautettu. Tämä tapahtui 5 vuotta sitten syyskuussa, kun emännällä oli muuta puuhaa synnytyslaitoksella (kävin välillä riehakkaasti kotona, kohdan 1. verhot olivat tietenkin kiinni.)

    3. Autolla ajo. Toissa kesänä alkumatkasta road to hell (lue: matkalla Pohjois-Karjalaan emännän sukulaisiin) kamelin selkä sitten katkesi: kun ajoin liian hiljaa/nopeasti/lähellä/reunassa/keskellä jne. pysäytin auton kylmästi ja sanaa sanomatta moottoritien reunaan, poistuin autosta, avasin oikean etuoven, ojensin avaimet... säädin sitten penkin itselleni mukavampaan asentoon. Kuuden tunnin aikana ehti hyvin nukkua, juoda pari olutta, soitella kavereille.. ja nukkua. Tämän jälkeen on kabiinissa ollut yleensä hiljaisempaa.
     
  14. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!



    Wouuh :D hatun nosto ettet päättänyt kävellä suoraan seuraavan auton alle :D
     
  15. Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Kyllähän te tiedätte että nalkutus on suomeksi rakentava kritiikki.
     
  16. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Hmm.. Joo.

    Tuohon kohtaan yksi, meillä on vähän sama tilanne, yleensä keskimmäinen yksivärinen verho ei ole tarpeeksi keskellä (siis silloin kun verhot tulisi olla kiinni asennossa). Toisaalta yleensä en muista joko sulkea/aukaista niitä.

    Sitten tuo kakkoskohta. Meillä se menee oikeastaan niin, että minä asettelen ylä"pedille" "aseet", niin että sinne mahtuu myös muut kuin kahden ensimmäisen ruokailukerran aseet. Toisekseen laitan lasit paikalleen, koska jos vaimo ne laittaa niin puolet laseista ei ahdu pesuun. Mutta sitten minulle on ilmeisesti liian vaikea ymmärtää mitä kaikkea sinne alimmalle tasolle laitetaan milloinkin ja miten, ne on yleensä aivan päin mäntyä :D

    Kolamnteen kohtaan voin sanoa, että ei tule ongelmia ajon suhteen, vaikka menemmekin Pohjois-karjalaan. Minä ajan ja sillä siisti. Kesällä tässä kyllä laitoin muksut kerran autosta ulos, kun tappelivat oikein kunnolla, siinähän sitten juoksivat hetken auton perässä. Loppui se tappelu :)
     
  17. Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Mäpäs imuroin nykyään jokapäivä ja kaikki on tyytyväisiä.
    Vaimo ei nalkuta ja mä saan ... pullaa
    Roomba
     
  18. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    On se kone :D
     
  19. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Vs: Nalkutuksen Top 3?!

    Himskatti, oispa hieno vehje mulle! Onneks mun ei tarvi kuunnella kenenkään nalkutuksia... on teidän jutut niin karmeita. Ai niin, mut mähän oon nainen ja me naisethan sitä nalkutusta harrastetaan!

    ;D