Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tämänhetkinen kamerakalustonne?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana spege, 25 Maaliskuu 2005.

    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Tavaralistaus on aina mukavaa puuhaa.

    EOS 50E
    EOS 400D

    EF 50mm/1.8
    EF 135mm/2.8 SF

    EF 28-80/3.5-5.6 USM IV (50E:n kittilinssi siis.. saanut croppikennon kanssa uuden elon, pahimmat reunavääristymät kun eliminoituvat.. enimmäkseen silti kaapissa)
    EF-S 18-55/3.5-5.6 II (400:n kittilinssi. Kaapissa.)

    Tamron 17-50mm/2.8 (ja paljon kirjaimia) - muy bueno.
    Tamron 55-200mm/4-5.6 - hintalaatusuhteeltaan aika voittamaton telezuumi satunnaiskäyttöön

    Sigma EF-530 DG Super -salama
    Metz 32CT 2 -salama jostain (70/)80-luvulta, ollut mulla kiinni niin Canonin FD- kuin EOS-rungoissakin, MCA-adapteri vaan on vaihtunut. Still goin' strong. Ruma ja pirun painava.

    Jalustanrimpuloita, salamatriggereitä, suotimia ym sälää

    Kamerakäyttöön modattu Haltin reppu.

    Niin ja Anttilan plussakorttitarjouksesta ostettu Samsungin digipokkari. Mukana aina kun takki on päällä.
     
  1. F100

    F100

    25
    0
    0
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Nyt löytyy tälläistä:

    Nikon F100 runko + MB15 lisäkahva
    Nikkor AF 50 f1.8D
    Nikkor AF-S 14-24 f2.8G
    Nikkor AF 24-85 f/2.8-4
    Nikkor AF-S VR 70-200 f/2.8G
    Nikkor AF 70-210 f/4.0

    <COLOR color="red"]Editoituja muutoksia:
    Uutena 12 / 2008 alkaen :
    Nikon D700 digijärkkäri

    </COLOR>Salamat:
    Nikon SB-23
    Nikon SB-28
    Nikon SB-80DX
    Nikon SB-400
    Nikon SB-800 2 kpl

    Nikon WC-36 kameran kaukolaukaisin
    Nikon SC-28, SC-18 ja SC-19 Salamajohtoja

    Nikon Super COOLSCAN LS-5000 ED scanneri

    Olympus u II pokkari

    Lisäksi digipokkarit
    Nikon COOLPIX P5100
    Canon Powershot A620

    Jalustoja, laukkuja, heijastinta yms.

    F6:n haluaisi ja D3 olisi kanssa kiva <COLOR color="red"]ja D3X vielä kivempi</COLOR>, mutta hintaa liikaa <COLOR color="red"]ja suunnitelmissa D700</COLOR>
    Ei tuo AF-S 24-70 f2.8 olisi yhtään hassumpi sekään ja AF-S 400 ja ja ....
    Kuka haluaisi maksaa ne ? :)
     
  2. Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Kaikkea on mitä tarvitaan. Kyse on oikeastaan, mihin tarvitaan ? 4 Contax/Kiev runkoa, sekä ryssän että sakujen Zeiss opiskoja /Zeiss kopioita, muutama Voigtländer Contax/Nikon S bajonetilla (Älyttämän hyviä reppiskamoja , ei tartte pelätä että menee rikki tai varastetaan, kun menetys ei ole euroissa laskettavissa) Sitten on toi Nikon F arsenaali 60 luvun lopusta 20mm-28mm-35mm-50mm105mm + Micro Nikkor 55/3,5 ( sanoisin että maailman terävin kino opiska) F5 + ED 200:2 1,4X autofocus telejatkeella, pelkästään konserttikuvaukseen. Leica arsenaali (käytetään harvoin, sillä keräilijät on nostaneet leicojen ja leica huollon hinnat pilviin) MP-4 ja "uushankinta "M2 sillä se on "bullet proof" verrattuna MP-4 runoon.
    Linsseinä neukku 20mm:5,6 (ei tartte skarppailla tai himmentää- antaa paukuttaa 5,6 aukolla ja tarkennettuna 3 metriin- kaikki kuvassa on skarppia-aina!) 28mm:2,8 ja 35mm:2 leitz omat. 50mm 1,2 canon on mulla ollut 60 luvulta asti ja osa parhaista potreteista on tehty tällä linssillä . Täydellä aukolla vähän "taiteellinen" ei tartte lisätä tummutta tai softausta reunoille ! Kun kuvasin lehteen julkkuja, oli Canon´50mm 1,2 ruudut naisjulkkujen suosikkeja-
    Sitten on toi hasseli arsenaali- "Money making Machine"- Muotia, sisustusta , potretteja.
    Uusin projektini on mun oma alumiinipalikasta työstetty JV ART CAMERA: mamiya 75:5,6 linssi ympätty mustaan aluminiboksiin jossa päällä 75mm etsin 6x9 ruudulle ja perässä Horseman takalauta johon käy 4x5" laakakasetit sekä 6x9 ja 70mm filkkaperät. Kun skarppaus tehdään arviolta ja himmenetään tarpeeksi. on kuvassa kyllä laatua isolla ÄLLÄLLÄ !
    Sitten on vielä valaisimet: 5x Pro 1200 voimaosat+noin 10 toimivaa valopäätä, kevyet Pro monolite reppisflassit, heijastimia, varjoja, spotvalopäitä, ym.
    Labbisarsenaali: Jobo ATL-2 plus automaattinen kehityskone, Leitz kino suurennuskone ja Beseler 4x5 suurennuskone kummatkin Multigrade valopäällä, huuhtelijat, kuivurit, liimausprässi, valopöydät jne...
    Että kamaa on , mutta nykyään ei enää minkään arvoisia, sillä kaveri jolla on Digijärkkäri ja siinä pikkuzoomi, on aivan yhtä paljon "valokuvaaja" kun tuo "Dinosaurus" joka kuvittelee että aika jolloin MV kuva on Suomessakin arvostettu käsityötaito, joskus toteutuu...
     
  3. Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

     
  4. Jsaasta

    Jsaasta Ylläpidon jäsen

    1 714
    60
    48
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Nikon D100 ,18-70/3.5-4.5
    Nikon FE
    -Zenitar 16/2.8
    -Vivitar 19/3.8
    -Nikon 24/2.8
    -Nikon E 28/2.8
    -Nikon 35/2 "viilattu"
    -Nikon 50/1.4D
    -Ven. 100/2.8
    -Tamron 300/5.6

    Leica M4-P, Summilux 35/1.4

    Mamiya 645 1000s
    45,75,150 lasit
    kulmaetsin
    loitot
    2 kasettia

    Sinar+FOBA studiojalusta

    Broncolor setti / 3 punapäätä

    Fed,Zorki,Zenit,Kiev sekalainen joukko

    Pentax ME, 35-70/3.5-4.5

    Ven. 13x18

    Canon Ftb

    Retina

    ja paljon paljon muuta..
     
  5. Nappe1

    Nappe1 Member

    651
    0
    16
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Nyt näyttäisi olevan tulossa digidigiin Zuiko Digital 50-200/2.8-3.5  Tämän jälkeen lienee loogisin askel on pistää E-400 kittilinsseineen myyntiin ja ostaa uusi runko, kuten E-420. Tämä tuskin kuitenkaan tapahtuu ihan heti, ellei joku tarjoa samantien uuden E-420 rungon hintaa käytetystä E-400 double kitistä.
     
  6. jopu

    jopu

    12
    0
    0
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Täältä löytyy...

    D300
    Nikkor 17-55mm f2.8
    Nikkor 18-200mm f3.5-5.6 VR
    Nikkor 70-200mm f2.8 VR
    Nikkor 105mm f2.8 Micro VR
    TC-17E II Telejatke
    Kenkon loittorengas setti

    SB-600 Salama ja TTL Sync kaapeli
    Kaukolaukaisija (onkohan se MC-30?)

    Manfrotto 190MF4 tripod - ja Manfrotto pää (numerosarjaa en muista)
    Manfrotto 680 monopod
    Vanha Slik tripod jota olen käyttänyt salamalle

    Erinnäinen määrä SanDisk Extreme III & IV CF kortteja (2-8GB)

    Crumpler The Daily L - olkalaukku
    LowePro Computrecker AW - reppu

    Erinnäinen määrä enemmän tai vähemmän hyödyllisiä screw-in ja slot-in suotimia.
     
  7. zenig

    zenig Member

    997
    0
    16
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    nyt on läpiammuttava heijastinvarjo ja pidike. Vielä jos keksis jostain hyvän reflan varjopuolelle. Niin, ois se jalustakin tolle varmaan ihan ok :D

    sit on M42-lisäyksenä Fujinon 55mm f/1.8. Saas nähä josko toi piirtäs tarkemmin ku Pentaconin 50mm, ainakin se on jouhevampi käyttää.
     
  8. Shuko

    Shuko

    25
    0
    1
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Listan siistimistä ja päivitystä:

    1Ds II
    24/1.4L
    35/1.4L
    85/1.2L II
    135/2L
    300/4L IS
    x1.4 II
    12 & 25 II
     
  9. Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Jos mä kans...

    Pentax Optio 750Z + Metz 28
    Canon Canonet Ql17 + salama + suotimia
    Canon AT-1+50mm/1.8
    Adox Sport 6x9
    Fisheye 110
    Canon 110 ED 20 + salama
    Minolta Weathermatic 110
    Yashica Atoron
    Polaroid Sunflower Pinhole

    monopod ja tripod

    Jos toi Pentax päivitettäis nopeemmaks tarkennuksen ja laukaisun suhteen voisin mennä heti ostamaan; tai Sigma DP1 olis parempi. Muuten ostan vanhaa roinaa tai hajonneen tilalle uutta.

    Haluan vielä (ainakin) jonkun vanhan isommalle filmille;)
     
  10. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Mä kans!

    Pääasiassa käytössä oleva kalusto:

    Canon EOS 1D mk II
    Canon EOS 20D
    EF 17-40mm f4 L USM
    EF 85mm f1.8 USM
    EF 70-200mm f2.8 L USM
    Soligorin loittosetti
    Salamana 550 EX

    Leica M2
    50mm f1.4 Summilux
    35mm f1.2 Nokton

    Ja sit loput kamat:

    Rolleiflex MX-EVS
    Canonet QL28 tjsp, en jaksa kattoo
    Jotain venäläisiä mittaetsinkameroita

    Sit tietty jalustat salamalle ja kameralle, muistikortteja jne roinaa.
     
  11. Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Teemu: Kiinnostaisi tsekata tuo 35mm 1,2 noktonisi, jos olet hesalaisia. Tomppa Abrahamsson on tohkeissaan siitä. "Vuokrana" Rollei tai Fuji filkkaa.Jos kiinnostaa soita 0400-408168 Jukka
     
  12. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Ikävä kyllä asustelen täällä toisessa pääkaupungissa, eli Turussa. Tuosta Noktonista voisin kyllä luopua ja hommata Summicronin tilalle. Pitäis vaan keksiä joku sopiva hinta tolle ;)

    Ja loistava putki toi on, on vaan niiiin iso, että menee vähän ton Leican idea hukkaan omassa käytössä.
     
  13. Boost

    Boost

    591
    0
    0
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Saattaisi kannattaa harkita Voigtländerin uutta 35/1.4 Noktonia. On pieni ja edullinen. Kokemusta ei ole, mutta uskoisin, että on muutenkin laadullisesti varsin hyvä.
     
  14. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Jep, jos ei olis jo Ultronia niin eiköhän toi tulis hommattua. Nyt ei jaksa nähdä vaivaa ja käyttää rahaa pienen valoivoiman parannuksen vuoksi, siis 1.7 -> 1.4 (ja väri sopii ehkä paremmin runkoon).
     
  15. Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Mitään ei mene hukkaan sillä se on se BOKEH, eli epäskarpin alueen fiilis ! Nyt voisin tiputtaa tähän väliin pienen pommin eli scoopin. Ajan sillointällöin KOVASEN limo Audia  ja jonkun aikaa sitten yksi research hemmo (en saa paljastaa missä toimii) keskusteli valokuvauksesta ja kertoi että Nokia on ostanut oikeudet keksintöön jossa digikameran  linssin ja kennon välissä on screeni joka laskee epäterävyyden asteen (vertailemalla arvoja kennon arvoihin). Sitten voidaan preview kuvasta säätää tätä "Bokeh" vaikutelman suuruutta, ja myös epäterävän alueen skarppiutta. No mitä tämä lopunperin tarkoittaa ? Jees, huomasit itsekin: Nokia astuu jossakin vaiheessa PRO DIGITAL kameroiden markkinoille, onhan heillä jo Zeiss linssit...
     
  16. Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Rungot:
    ----------
    Pentax MZ-5
    Pentax *ist DS
    Pentax 645N
    Pentax K20D

    Lasit: (polttovälijärjestyksessä ensin kinot ,sitten rullapelit ja zoomit lopussa :eek: )
    ---------
    SMC Pentax-DA 12-24/4
    SMC Pentax-DA 35/2.8 Limited Macro
    SMC Pentax-FA 50/1.4
    SMC Pentax-A* 85/1.4
    Tamron SP 90/2.8 Di Macro
    SMC Pentax-A 645 45/2.8
    SMC Pentax-FA 645 75/2.8
    SMC Pentax-A 645 150/3.5
    Sigma DC 18-50/2.8 EX (myytävänä)
    SMC PENTAX-DA* 50-135/2.8

    Tarvikkeita:
    -------------

    Manfrotto 055 PROB -jalusta + 38x sarjan kuulapää ja 3 pikakiinnityslevyä
    Benbo Trekker Mk3 + Manfrotto 488RC2 ja neljäs samanlainen pikakiinnityslevy
    Nvoflex Castel-L makrotarkennuskisko (isältä pojalle - laatua ;) + 2 pikakiinnityslevyä
    Pentax Auto Bellows M (voisi harkita myymistä - alle satkun lähtee, mukana diapidike - duplikaatteja varten)
    Pentax helicoid extension tube K
    Seconic L-358 valotusmittari
    Pentax FGZ-360 + off camera adapters + 5m 5P sync-kaapeli
    2x Vivitar 285 HV salamaa + sateenvarjot ja
    Kobra MkII (tupakkiaskin kokoinen orjasalama - suosittelen. Siis en tupakkaa ;) Makso 20 eur hki asematunnelista
    Manfrotto pöytäjalusta
    Gorillapod Zoom SLR "pikkujalusta)
    Tarvikkeita, runkotulppia, neulanranreikärunkotulppia, objektiivin etutulppia ja..



    Harkinnassa:

    Pentax DA* 200/2.8




    -------------------------

    Ja niin, onhan tuota vuosien mittaan rompetta kertynyt, suurin osa "ylimääräisistä" jo myyty pois,
    jäljellä vielä:


    Myytävänä:

    K-mount paljelaite, 40-130mm loitto asteikolla  60 eur
    Joku Ricohin K-mount runko, vaikka 50mm kaveriksi. Parisenkymppiä


    myyty viime vuosina:
    hmm.. :)

    3 * SMC Pentax 50mm, joista yksi makro, ja yksi A sarjan valovoimainen, 2 left ;)
    2* SMC Pentax 100/4 macro
    SMC Pentax-M 28/2.8
    SMC Pentax-A 28/2.8
    SMC Pentax FA 28-70/4 AL
    SMC Pentax-M 100/2.8
    SMC-Pentax-M 135/3.5
    SMC-Pentax-F 80-200 4.7-5.6
    Makinon 300/5.6 peilitele
    SMC Pentax-M 40/2.8
    SMC Pentax-M 50/2.0

    ja joka lasissa on ollu myytäessä tulpat kummassakin päässä
     
  17. Hämis

    Hämis Member

    66
    0
    6
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Lisätääs näihin :
    -Nikon 50mm/F1.8
    -Sigma 10-20mm/F4-5.6
     
  18. Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Canon Eos 400D
    -EFS 18-55mm

    Tulossa toinen objektiivi..

    Lisätään: Canon EFS 55-250mm
     
  19. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Tämänhetkinen kamerakalustonne?

    Toinen kunnon salama ja kitille korvike hakusessa..