Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Valkovuokot, osa II

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Heli, 12 Toukokuu 2008.

  1. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    [​IMG]

    Filmi Polaroid 53.

    ps. hiukka kuivuneita...
     
  2. Vs: Valkovuokot, osa II

    Niin pelkistettyä kukkailmaisua, että tästä ei ole enää pitkä matka pelkkään sielun olemassoloon.
    Tai paperille valuneisiin kyyneliin kukkien lakastuttua.

    Pahemmalla mielikuvituksella varustettu voisi nähdä ihmisen tahran (The Human Stain),
    jos kukkien maailmassakin sellaista ilmenee.
     
  3. saltikov

    saltikov Member

    529
    0
    16
    Vs: Valkovuokot, osa II

    Hento on kuva - muistuttaa elämän hauraudesta. Tämän ripustaisin seinälle kuin seinälle.
     
  4. Vs: Valkovuokot, osa II

    Visuaalisesti tyylikäs kuva. Rajauksesta on hiukan sanomista. Turhaan menee toinen kukka aivan reunaan kiinni. Jos kuva olisi peilikuvana ei ehkä haittaisi niin paljon vaan voisi jopa olla eduksi.
     
  5. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Valkovuokot, osa II

    Tämä hieno japanilaisen puupiirros- ja kalligrafiataiteen perinnettä sivuava teos on varmaan tarkoitettu  sen kulttuurin ihmisille ja noudattaa heidän lukusuuntaansa.

    kapa
     
  6. saltikov

    saltikov Member

    529
    0
    16
    Vs: Valkovuokot, osa II

    Itse pidän kyllä kuvan kulkusuunnasta & rajauksesta ... kertoo minulle että periksi annettu on, osa terälehdistä jo tuollapuollella.
     
  7. Vs: Valkovuokot, osa II

    Tuossa viitekehyksessä homma toimii. Mutta oliko se kuvaajan intentiona on vielä arvoitus, koska kuvaaja ei ole asiaa kommentoinut.....
     
  8. Vs: Valkovuokot, osa II

    Tuo tuon puoleinen tulisi esiin paremmin, jos kulkusuunta olisi toinen....
     
  9. saltikov

    saltikov Member

    529
    0
    16
    Vs: Valkovuokot, osa II

    hyvä kuva herättää moni tulkintoja myöskin suunnasta ja sen merkityksestä :)
     
  10. Anonymous

    Anonymous Guest

    Vs: Valkovuokot, osa II

    Sori, kadotin salasanani, jouduin rekkautuu uudelleen kun meiliosokin on väärä toisessa profiilissani... :(.

    Eli koska Peter toivoo nähtävästi multa "selitystä" tai sitä minkä mun tarkoitukseni oli kuvatessa.

    Ensin tekniikasta pari sanaa. Tälläsin kameran mahdollisimman kohdalleen, neulanreikä kun tämä on, niin etsimestä ei mitään saanut tarkistettua. Softia yhä, siksi, että itse pidän tällaisesta unenomaisesta jäljestä. Niin, reikä on nyt n. 2-3 mm, kuivamustekynällä suurenneltu hakaneulanreikä ;). Tuo polaroid tuntuu vähän "sepiantuvan" kun vetää high keyksi. Filmin pinta on n. 60-70 cm kohteesta, palje aivan auki. Valotus parisen tuntia. Voisi kait sen kääntääkin peilikuvaksi, mutta mä yritän pitäytyä mahdollisimman pitkälle siinä mitä olen kuvannut.

    Sitten mun ajatukseni:
    Katoaminen, menneisyys, tulevaisuutta ei enää ole. Jäljellä jää hiipuva jälki siitä, mitä joskus oli. Vaiko sittenkin vain unen hento kosketus?  Mutta mikään tulkinta kuvasta ei ole väärä.

    Otin toisenkin version, en muistanut aikaa laittaa muistiin, liekö ollut 15 min tienoilla, paljon valoisampaan aikaan kuvasin kuitenkin. Päätin vähän liikauttaa alustaa kuvan ottamisen puolivälin tienoolla... Tässä tämä toinen versio:

    <IMG src="http://www.helihuhtala.info/neulis/neulis04.jpg"][​IMG]</IMG>

    ps. kuivatin nää kukat ihan asioikseni kuvaamista varten :)
     
  11. Vs: Valkovuokot, osa II

    No ei tässä nyt mitään selitystä sen enempää toivottu. Kunhan kyselin kun sitä tulkittiin, niin on mukava kuulla mitä olit ajatellut.


    Tämä selvensi asiaa. Tosiiankin mikään tulkinta sinänsä ei ole väärin, koska kuvan katsominen on subjektiivinen kokemus. Toki se ei haittaa, jos kuvasta voi tulkita kuvaajan intention, mutta ei se välttämättömyys ole. Nuo tekniset asiat eivät sinänsä kiinnosta, muuta kuin siltä osin kun ne liittyvät ilmaisuun eli tekniikan valintaan.
     
  12. Anonymous

    Anonymous Guest

    Vs: Valkovuokot, osa II

    Jep, monesti vaan kysellään sen millä ja miten -asian perään ;).
     
  13. Vs: Valkovuokot, osa II

    Juu ja onhan se toisaalta relevanttia tietoa, kun tehdään jollain muulla kuin ihan perinteisellä menetelmällä.
     
  14. Vs: Valkovuokot, osa II

    kyllä nää on herkkiä