Varsin mainio vähän erilainen sorsakuva, tykkään. Pari ehdotusta tuli silti mieleen: Oliko heti tuossa ruudun yläpuolella jotain häiritsevää kun on näin alas rajattu? Jotenkin tuntuis tasapainosemmalta jos alhaalta ottais pois vähän (silleen kuitenkin että heijastus tulee kokonaan) ja ylös lisäis. Ja sitten kun tuo sorsa vissiin oli hyvin paikallaan, niin pitempää valotusaikaakin olis voinut kokeilla vedenpintaa tasottamaan.
Juu, ranta olisi tullut vastaan, siksi tiukka rajaus. Alareunasta voisi tosiaan pikku slaissin ottaa, symmetrian täydellistämiseksi. Pidempi valotus olisi sekin voinut olla paikallaan, mutta ei ollut jalustaa mukana. Putki oli 70-300, joten tarkkuus olisi kärsinyt rankasti. Toisaalta veden tasoittuminen olisi pilannut myös peilikuvan, joka on aika olennainen elementti tässä kuvassa. Mutta kiva että joku muukin tykkää, totaali-aloittelijalle kaikki kommentit ovat tervetulleita.
Saatat olla oikeassa ja jalustan puutteellehan ei mitään mahda. Aloin oikein miettimään olenko mahtanut nähdä missään kuvaa, jossa olis yhdistetty pitkä valotusaika ja heijastus levottomassa vedessä. Ei tuu heti mieleen. Pitäis varmaan ite kokeilla joskus, vois olla jännäkin efekti.
Mulla tarttu kennolle mökillä heijastus vedestä ajalla 1/25s, pistä Mahe privaa jos haluat menettää järkesi Ja itse kuvasta, jänskä ero väreissä ylhäällä ja alhaalla. Harmittavasti sorsa on juuri piilottanut päänsä, mutta heijastus on kyllä mugava.
Omasta mielestäni pään piilotus ei haittaa yhtään, päinvastoin. Tuohan on asento jossa sorsat nukkuvat silloin kun olo on 100% turvallinen. Paikka oli loistava, sorsan nukkumapaikan yläpuolella puiden oksat loivat varjon joka teki alaosasta tummemman. Vaikka sain ensimmäisen kerran järkkärin kouraani alle 2kk sitten, omaan geneettistä lahjakkuutta visuaaliseen ilmaisuun sen verran, että minusta saattaa joskus tulla jopa ihan OK valokuvaaja. Näin ainakin itselleni luulottelen Ohessa kuva sorsan taas herättyä.
Viimeisin versio toimii parhaiten omaan silmään. Tosin tuo vesi on "omituisen" näköistä. Kuva ei kuitenkaan ole omaan makuuni hyvä vaikka ei siinä varsinaisesti ole mitään vikaa.