Mä oon totaalisen pihalla salamoista, ja aattelin viisaammilta kysästä, että mikä salama olis hyvä Nikonin järkkäreille? Tarkotuksena siis käyttää sitä D50:ssä ja F90x:ssä, yhden linkin jo löysinkin missä oli noista käyttöjännitteistä, mutta lisäinfo olis hyvästä etten käräytä kennoa Pysty- ja sivusuuntaankin kääntyvä olis kiva, mutta tuoko toi sivusuunta kauheesti lisää hintaa? Sit semmonen sisäänrakennettu päälle kääntyvä softi olis kiva, näin semmosen joskus Canonin salamassa. Automatiikka ei ehkä o niin kauheen tärkeetä, tykkään näperrellä manuaalilla. Hinta jossain siellä satasen hujakoilla, oonko pahasti alimitottanu budjettini? Käytettyä lähinnä aattelin. Niin vielä lisäys, mulla ei o mitään salamaa, ja tää tulis ihan pääsalamaks, ei apuriks tai orjaks.
Vs: Salama Nikoniin Hommaa Nikonin oma SB-600. Rajalalta saa sitä nykyisin kohtuuhintaan. Tekniikka pelaa pomminvarmasti ja laatu on aivan jotain muuta kuin halpislaitteissa. Aikaisemmin oli itselläni Cullman 4500, joka maksaa lähes saman kuin Nikonin oma, mutta laatu aivan surkea. Juotokset pettivät, koska kiinnitys niin hutera, että laite ei kestä pystykuvissa omaa painoaan. Cullmanin TTL oli mallia toimii-ei-toimi... SB-600 pelaa D50:llä loistavasti. Melkein mahdoton polttaa kuvia puhki jos käyttää i-TTL-automatiikkaa. Manuaalisäätöjä harvemmin tulee käytettyä.
Vs: Salama Nikoniin Jos on ihan pakko pysyä tuossa budjetissa niin sitten joku vanhempi Nikonin salama esim SB-24. Toimii myös digin kanssa muutamalla automaattialueella ja käsisäädössä löytyy. Vaan hommaa kuitenkin SB-600.
Vs: Salama Nikoniin joo toi SB-600:n näyttää täyttävän kaikki muut mun vaatimukset paitsi hintaa pidän silmät kuorittuina käytettyjen varalle, mut eipä toi kauheen tyyris o tosiaan Rajalassakaan. Kiitän vinkeistä! ainiin, toimiihan toi takaperinkin, esim F90x:n kanssa?
Vs: Salama Nikoniin Nikonin mukaan sopii filmijärkkäriinkin. Lisätietoja yhteensopivuudesta... nikon-euro.com
Vs: Salama Nikoniin piti kaivaa tää vanha esille.. tuli tosiaan toi SB-600 hommattua melkein uutena TopShotista, ja nyt vaan mietin, että mites ton saa välähtämään irti kamerasta? Kamerana siis D50, se ei osaa toimia commanderina, eikä siinä ole PC-liitäntää. Toista salamaa ei ole myöskään joka toimisi commanderina. tarvinko Nikonin oman synkkapiuhan (SC-29, vaimikä, kallis)? Pärjäiskö jollain ebay-lähettimellä? Salamakenkään kiinnitettävä synkkaportti, PC-synkkajohto ja SB-600:n kiinnitettävä synkkaliitin? What to do?
Vs: Salama Nikoniin Hamalta ainakin löytyy noita pulikoita joilla saa piuhan kanssa pelaamaan. Telefoto, verkkokauppa, maitolaituri, digitarvike. Tai sitten skyport elinchromelta?
Vs: Salama Nikoniin http://kameralaukku.com/forums/smf/http ... ic.php?t=1"]http://kameralaukku.com/forums/smf/http://code.mediadrive.fi/phpbb/viewtopic.php?t=1 tolla sais PC-johdon kiinni kameraan..
Vs: Salama Nikoniin joo, PC-johdon kiinnisaaminen kameraan ei o ongelma, mut minkälaisen vermeen tarvin siihen salaman päätyyn, että se välähtää (edes manuaalilla)?
Vs: Salama Nikoniin Eli esim. näitä kaks ja sit synkkajohto, ni johan räpsyttelee kauempanakin? Selväks tul.
Vs: Salama Nikoniin Hommasin huutonetin kautta salmanlaukaisijan, eli salma toimii orjalasmana mistä vain, kun pistää jalustalle. Kameran oma salma toimii laukaisimena, on ainoa haitta tekijä? Olen saanut pelaamaan vaativissa valotus paikoissa, vaatii jonkin verran kokeilu kuvia, mutta onnistuu. Yksi neuvo toisten joukkoon. Onnea.