Eli olis tommonen hyväkuntonen Nikon F90x ja pystykuvauskahva MB-10. Vähän takakannen grippikumit kuluneet, näistä vaan kosmeettista haittaa. Automaagitarkennus ja kaikki muu toimii moiteetta. Tähyslasina kai Nikon BrightView A. alkuperäistä patterikotelon kantta ei ole, joten kameraa ei ilman kahvaa voi tällaisenaan käyttää. Myös PC- ja data-liittimen tulpat puuttuvat. Laitan vielä kuvia kotona. vaihtaisin tän mieluummin johonkin mekaaniseen Nikoniin, koska tää on vähän ylimitoitettu mulle. Kiinnostais Nikon FM/2/3, Nikkormat FT3, Nikon F2 ym. mekaaniset rungot missä toimii AI/S- ja uudemmat objektiivit. Leikkolasi ja toimiva valotusmittari plussaa. osa kiinnostavista rungoista tietysti arvokkaampia kuin tää F90x, mut jos jollain olis halua vaihtaa, ni yv:tä tai viestiä tänne, kiitos! Niin, ja tää on Helsingissä. -- Meni päikseen Nikon FM:n.
Vs: V: Nikon F90x mekaaniseen Nikoniin Mulla olis kyl joutilas Nikkormat FTN joka on hieno mekaaninen vehje et jos kiinnostaa
Vs: V: Nikon F90x mekaaniseen Nikoniin mites tossa toimii uudemmat Nikkorit, vaikka AF:t, toimiiko himmenninkytkös oikein? Onko toi leikkolasilla vai ilman?
Vs: V: Nikon F90x mekaaniseen Nikoniin ok, mulla hakusessa semmonen, mihin saa uudempaakin lasia kiinni, siis 1977 tai uudempi. Kiitos kuitenkin!
Vs: V: Nikon F90x mekaaniseen Nikoniin Varmasti paremmalla tarjonnalla saat vaihdon tehtyä myymällä ysikymppisen pois. Minä voisin harkita Nikkormat FT3:n myyntiä. Siinä on Ai-objektiivisovitus ja moderni paristo valotusmittarille eli asettamasi speksit täyttyvät. Se on myös parempaa luokkaa runkona ilman moottoria kuin FM painonsa vuoksi. FM (ja FM2) on taas mainio paketti moottorin kanssa. Jos kiinnostaa, laita yv, niin otan siitä kuvia ja mietin hintaa. Alkuperäinen ostokuitti ja takuutodistus on muistaakseni vuodelta -78. Tässä on tähyslasissa tarkennusapuina leikkokuva ja sen ympärillä mikroprisma. http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/nikkormat/fseries/ft3/index.htm Voin tarjota myös Ai ja Ais Nikkoreita: 35/2 50/2 tai 50/1,4 85/2 ED 180/2,8 Hinnat sen mukaan millä nämä nykyään reaalisesti vaihtavat omistajaa. Seuraan Ebayta, mutta suoralta kädeltä en osaa hintalappuja näihin läiskästä.