Moi! Koitin etsiä tietoa netistä jo tovin mutten tullu sen viisaammaksi... Koitin Lightroomista tekemääni flash (ja html) pohjaista kuvasivua luoda, latasin sen tuonne 1g sivulle, muttei toimi. Kansiot missä kuvat oli, näkyi kuvasivulla, muttei flash mm toiminut. Koneella toimii selaimessa mutta ei vaan tuolla kotisivulla. Oheita kaipaisin tai saittia josta sais ohjeita. Kits etukäteen!
Vs: Kotisivun muokkausta Weppisivuongelmien selvittämisessä auttaa kummasti, kun antaa sivun osoitteen. Ilman sitä ongelma on yhtä helppo ratkaista kuin "otin eilen kuvan, joka on tuossa pöydällä. Siinä on rumat värit, miksi?"
Vs: Kotisivun muokkausta Toimii flash kunhan et laita tekemääsi galleriaa /kuvat/ hakemistoon, vaan teet gallerialle ihan oman hakemiston /public_html/ kansioon. Ja helpoimmin homma käy asentamalla ftp ohjelma ja ottamalla sillä yhteys kuvat.fi palvelimelle. Sopiva ja ilmainen hyväksi havaittu ohjelma on mm. filezilla, jonka löytää osoitteesta http://filezilla-project.org/ ftp-osoite on ftp.käyttäjänimi.1g.fi itselläni, mutta en tiedä onko se muuttunut ftp.käyttäjänimi.kuvat.fi jossakin vaiheessa kun 1g muutti nimensä kuvat.fi palvelimeksi? Luultavasti aktivoinnista kertovasta sähköpostista tuokin selviää? edit: päivitetty hiukan omia kirjotuksia.
Vs: Kotisivun muokkausta Ei ole muuttunut ja aktivointimailissa noi tiedot kyl on. Täytyypä kokeilla tätä kunhan aikaa löytyy. Kiitän!
Vs: Kotisivun muokkausta Ole hyvä vaan. Pistä vaikka privassa viestiä jos tulee ongelmia tuon kanssa. Neuvon kyllä mielelläni. Itse olen kyllä ollut tyytyväinen tuohon 1g palveluun. Varsinkin kun sen sai viimeksi melko halvalla koko vuodeksi.
Vs: Kotisivun muokkausta Tyytyväinen myöskin. Neuvosta oli apua, index osaa muokkasin ja tein linkin kansioon jonka latasin public_html kansioon ftp:llä (käytän sitä verkkoympäristön kautta, onko erillinen ohjelma parempi/turvallisempi?). Etusivulta klikkaamalla lähti toimimaan suoraan kuten pitikin. Ilmeisesti tuolla kuvat kansiossa oleva style.css vaikuttaa tuon flashin toimintaan? Tästä hyvä jatkaa. Kiitoksia paljon asiallisesta vastauksesta! Kyselen vaikka sit jos tulee isompia kysymysmerkkejä eteen.
Vs: Kotisivun muokkausta filezilla on toimiva ftp-softa (linkki onkin tuolla aikaisemmassa postauksessa). Kai tuo muutenkin onnistuu mutta itse olen tykästynyt juurikin em softaan. Laita nyt ihmeessä galleriaa tännekin näytille?
Vs: Kotisivun muokkausta Tjoo, erikoisempi ongelma : Kuvat on oikein koneella että Lightroomissa. Ohjelmassa kääntyi osa "kyljelleen" ja pieneni. Kansiosta sain käännettyä oikein, mutta kuvat on pienempiä. http://ronniedee.1g.fi/Black&White/ Edit: Lightroom sekoilee, jostain syystä before/after toiminnon käyttö sekoittaa kuvan develop-osassa. Uudelleen ajo selvitti ongelman.
Vs: Kotisivun muokkausta Noniin. Muuten jees flash-galleria, mutta itselläni jää pystykuvista ala- ja yläreunat näkemättä kun läppärin näytön resoluutio on 1280x800 eikä galleriassa pystynyt skrollaamaan ylös ja alas kun suurensi kuvan klikkaamalla sitä. :/ (oma mokahan se on kun käytän tällaista konetta mutta silti) ...niin ja site title teksti otsikon paikalla hämää hieman, mutta hyväksytään se kun tämä on vain testigalleria...