Vs: Tuulen jäljet Tästä minäkin tykkään. Mutta formaatin vuoksi kuva tuntuu hieman levinneeltä. Lumessa on kontrastia ehkä hieman liikaa. Tuntuu jopa hieman läikikkäältä.
Vs: Tuulen jäljet Olen tässä pikkuhiljaa totutellut silmää näkemään pystykuvan hiukan leveämpänä vaan siitä syystä, että siirryn kuvaamaan maisemia 4x5" vinkkelistä. Olen minä tästä tehnyt vähän laihempiakin versioita, mutta nyt tämmönen.
Vs: Tuulen jäljet Lumen muodot johdattavat katesen ylöspäin puihin. Toimiva kuva, ja ilmeisen oikeaan aikaan (sään ja valon puolesta) otettu.
Vs: Tuulen jäljet Hieno on! Nuo vaaleat pilvetkin ovat tummien puualueiden kohdilla molemmissa reunoissa ja keskellä vaalean lumisen puurykelmän kohdalla on tummempaa/sinistä taivasta. Ilmeisesti tarkoin katsottu pilvet kohdilleen ja NAPS. Hyvähyvä!!
Vs: Tuulen jäljet Äkkiä tuli mieleen muutama: Allegorioita ja symboleja. Henkilökohtaisia tai kollektiivisa muistoja ja merkityksiä ja mielikuvia. Dokumenttia ihmisen ja maiseman keskinäisistä suhteista, työstä ja taistelusta. Eksistentiaalisia hahmotuksia ja olemisen perimäisiä kysymyksiä. Viittauksia kulttuurien- ja taiteen historiaan.
Vs: Tuulen jäljet Ja eikös nuo asiat nimenomaan saada esille valolla (tai valottomuudella) ja sommittelulla? Voihan tästä kuvasta vetää vertauskuvan vaikka Pekka Halosen maisemamaalauksiin, jos siihen taiteenhistoriaan halutaan mennä. Valo ja sommittelu on se tekijä, toki yhdessä aiheen kanssa.
Vs: Tuulen jäljet Kiva juttu, että kuva saa eri näkemyksiä aikaiseksi. Pääsääntöisesti kuvaan maisemia lähtökohdista: Valo, kolmi-uloitteisuus, kauneus. Aihetta voi lähestyä muullakin tavalla, kuten vastenmielisyys, rumuus, ihmisen aiheuttamat katastrofit jne, jne. Kuvaan kuitenkin päätyökseni ihmisen terveyteen liittyviä asioita, jotka eivät ole yleensä positiiviisia tai kauniita aiheita. Voihan olla niinkin, että vähemmän mukavien asioiden tarkkailu herkistää silmät näkemään kauniita ja myönteisiä puolia helpommin. Niin, kuin monimutkaisten asioiden miettiminenkin saa yksinkertaiset tuntumaan helpoilta......
Vs: Tuulen jäljet Jos jotain tehdään jollain, se millä tehdään on väline tai raaka-aine. Niistä ei yleensä kannata tehdä sen suurempaa numeroa. Tiilitalot tehdään tiilillä, mutta olisi hassua ajatella, että talon olennaisuudet paljastuisivat vain tiiliä tarkastelemalla. Mm. asumisen ja arkkitehtuurin näkökulmat jäävät heikoiksi. Katsomalla tiiliä ei näe metsää puilta. "Valosentrinen" kuvaparadigma jättää kuvan olemuksen kovin kevyeksi ja absraktiotasojen pienen määrän vuoksi köyhäksi.
Vs: Tuulen jäljet Liityn diggailijoiden joukkoon... plussat nettikuvan erinomaisesta viimeistelystä (sopivan rapea terävöinti ja hienot sävyt)
Vs: Tuulen jäljet Aika rennosti heitetty noin monta itselle lähes vieraskielistä sanaa samaan lauseeseen. Onko vielä monta takataskussa ?????
Vs: Tuulen jäljet Täytyypä Timppis sanoa, että sinulla kyllä on taito hyppysissäsi. Alussa suhtauduin varsin epäilevästi kuviisi, mutta kyllä tämä tasaisen laadukas tarjonta käännytti minutkin. Hienoista kuvista olemme saaneet nauttia varsin yltäkylläisesti.
Vs: Tuulen jäljet Mahtaako tuo tiili-analogia olla ihan oikea tähän valon vertaukseen. Valolla on huomattavasti suurempi merkitys valokuvan olemukseen ja sen kokemiseen kuin tiilellä talon olemukseen tai kokemukseen. Tietysti, jos sitä valon merkitystä ei näe tai halua nähdä, voi sitä toki verrata tiileen.