Vs: Beauty dish No perkeles, täytyy uskoa kun viisaammat niin sanoo ja laittaa tilaukseen tuo isompi sitten
Vs: Beauty dish Uskoisin että hopeisena sitä tulis käytettyä enempi. Kun sen ostin, niin oli vain valkoisia myynnissä.
Vs: Beauty dish Suihkumyssyn ? , Mitäs virkaa se ajaa ? Pehmentää valoa ? Onko tuolle jotain virallista nimeä, joka mahdollisesti jostain kataloogistakin löytyis vain onko tuokin joku DIY viritys ?
Vs: Beauty dish Suihkumyssyn näköinen pehmennyskangashan se. Telefoton sivuilla ainakin, ei tosin kuvan kera.
Vs: Beauty dish Tuon heijastimen idea on oikeastaan sellainen puolipehmeä valo. Yleensä ne ovat valkoiseksi maalattuja; en ole edes nähnyt tai kokeillut kiiltävää, mutta (kokeilematon siis) kuvitelma olisi, ettei siitä ole samaa iloa - isompi perusheijastin kiiltävänä antaa suunnilleen saman valon. No, kokeileva tietää.
Vs: Beauty dish Elinchrom kotisivuilla on eri mallit ja muut tiedot. Siellä on myös pari ladattavaa opasta, toisessa on jopa mallikuvia eri heijastimista. Kannattaa lukaista.
Vs: Beauty dish Mitenköhän tämä toimii? Studiosalamassa lamppu tulee syvemmälle heijastimen keskelle ja siten valaisee joka suuntaan. Pikkuflässin on sisällä jo heijastin joka pyrkii suuntaamaan valon eteenpäin mahdollisimman paljon. Eli tämän heijastimen ohi.
Vs: Beauty dish Ja siinä "puurolautasessa" eli beautydishissä on siinä keskellä selllain pieni lautanen, joka levitttä tuota valoa.
Vs: Beauty dish Yes. Tosiaan tämähän oli Beayty Dish. Auttahan se. Tästä kuvakulmasta ei se näkynyt, ja muisti ei ole pitkä.
Vs: Beauty dish No tuon valonhajottimen kera on valaisukulma sb-800,ssa muistaakseni 120 asteen luokkaa. Ei kauhean tiukka. Jälki ei kyllä tämän kanssa ollut mieleinen, ei juurikaan eroa pelkällä hajottajalla otettuna.
Vs: Beauty dish Nauran aina kippurassa noille virityksille. Niin ja itsellä on Elinkan isompi, suosittelen kyllä, ei tartte niin pirun kaukana pitää jos on enemmän sädettä. Toki tuo on sitten ärsyttävä raahaa mukana, mutta kiva vekotin kun pääsee sinuiksi.
Vs: Beauty dish Tämähän oli positiivinen asia, että se sai jonkun nauramaan! Itsekin naureskelin tätä saksiessa Kyllä ne valmistajan lätyt on parempia.
Vs: Beauty dish Perjantaina paikallisella rompparilla könytessä erään kasan takaa löytyi viitisen kappaletta melko suuria pyöreitä valaisimen heijastimia. Halkaisijaa niillä oli lonkalta arvioiden 80cm, joten niistä saisi melkomoisen beauty dishin. Painoa tosin tuntui olevan pitkälti toista kiloa jo. Eli kilohinnoittelun mukaan hinta lienee siinä kympin tienoilla kappaleelta.
Vs: Beauty dish Eli meni. Ei tarvitse pitää kaukana, jos on suurempi -> pientä on pakko pitää kaukana. Väärin päin.
Vs: Beauty dish toi hämäränniminen härpäke muistuttaa kovasti noita paraabeli-salamoita, joita ainakin Sunpak ja Quantum valmistavat. Eli siis tän näkösiä http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... Flash.html"]http://www.bhphotovideo.com/c/product/52785-REG/Sunpak_0500B_120J_Auto_Flash.html (tuollainen mulla onkin, en vain ole ehtinyt tutkimaan miten sen valo eroaa tavallisesta salamasta).