Laitan tähän hiukan pilalle menneitä omakuvia. Mutta ilme on se joka ratkasee ja aina omissa kuvissa se on tätä tasoa. Miks ei osaa ilmehtiä omiin kuviin?
Vs: Oman kuvan vaikeus Mutta aina voi onneksi valittaa siitä, että muut eivät osaa olla luontevia kameran edessä ;-} Pitää varmaan odottaa että malli kyllästyy ja ottaa sitten salaa se kuva? ;-D
Vs: Oman kuvan vaikeus Mutta noin oikeasta kuvaestetiikasta sanoisin että kyllä näissäkin kuvan muut elementit näyttelevät yhtä tärkeää osaa kuin varsinainen kohdekin ;-}
Vs: Oman kuvan vaikeus Henkilökohtaisen kokemuksen perusteella osa vaikeutta on se, että tietää tarkkaan koska kamera laukeaa. Itse ainakin pidän vaistomaisesti huolta, etteivät silmät ainkaan kiinni ole. Samaa näkyy vähän näissäkin kuvissa...
Vs: Oman kuvan vaikeus harjoittele peilin edessä, irvistele, flirttaile, vihoittele, surustele. ja sitten tee sama kameralle.
Vs: Oman kuvan vaikeus Se on totta, ja minua se hymyilyttää ehkä nyt enemmän kun kuvatessa. Nää kuvat mä tein kahteen lehtijuttuun. Toinen oli Kansanopisto lehteen ja toinen meidän liittomme lehteen. Jotku mä valitsin. En muista oliko näistä ne valitut.
Vs: Oman kuvan vaikeus Ihan hauska että laitoit esiin. Itse itseäni paljon kuvaneena, en koe enään mitään paineita. Digille pystyy ottamaan niin paljon ruutuja että kyllä alkaa väkisin tottumaan, toki jos olet ottanut nämä filmille niin pitää olla tarkenunksen kanssa huolellinen. Mutta oikeasti musta itsensä kuvaaminen harjoitusmielessä ainakin digillä on hyvä, jos oivaltaa asioita siinä kameran molemmilta puolilta, niin oikein sovelettuna nuo oivaluksen on käytettävissä oikeassa henkilö kuvauksessa.
Vs: Oman kuvan vaikeus Ilme on kyllä luonnollinen joka kuvassa Harmi, kun tarkennus on hieman pielessä. T Jukkis
Vs: Oman kuvan vaikeus Pitäisiköhän tänne perustaa ketju pieleen menneille omakuville Itsellänikin sama ongelma omakuvia ottaessa, mikä näissä näkyy. Kun itse tietää tarkalleen, milloin suljin aukeaa niin tulee oikein huolella pidettyä silmiä auki. Joskus tuntuu, että enemmän saa keskittyä siihen ettei silmät olisivat lautasen kokoiset kuin siihen että ne eivät olisi kiinni. Mahtava hukkaprosentti muuten omakuvilla. Itse ei ole koskaan tyytyväinen. Viimeisen kokeilun tuloksena paristakymmenestä kuvasta tasan yksi oli jotakuinkin siedettävä <SIZE size="60"][sub]MBnet[/sub]</SIZE>
Vs: Oman kuvan vaikeus niissä omakuvissa on sama hankaluus ku ylipäätään kameran edessä olemisessa, eli ei osaa olla luontevasti. on vähän hankala ylipäätään kuvata ihmistä jota jännittää ja hermostuttaa se kuvaus. siinä saa sitte tehdä suunnilleen sirkustemppuja että saa toisen rentoutumaan ;D plus osata napata se kuva sillä rennolla hetkellä.
Vs: Oman kuvan vaikeus Voi myös lähteä siitä, että kuvittelee kameran olevan toinen ihminen. Siis kameran linssiin voi katsoa kuin toisen ihmisen silmiin, jos haluaa tehdä vaikutuksen, olla miellyttävä, vihata... Pieni liioittelu voi terästää vaikutelmaa.
Vs: Oman kuvan vaikeus Jos oikein tarkasti katsoo, niin sen toisen ihmisen voi jopa huomata katsovan siitä objektiivin pinnasta
Vs: Oman kuvan vaikeus Yksi vaihtoehto on käsitellä kuvaa niin kauan ettei edes muista mihin pyrki, saatika että kohteen tunnistaisi.
Vs: Oman kuvan vaikeus Älä yllytä enempää.....tuolla omakuva osiossa taisin ilman lappuhaalareita olla jo kerran.