Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana sf, 24 Joulukuu 2007.

  1. sf

    sf

    785
    0
    0
    Hyvää joulua vaan kaikille!
    Juu en tiedä onko tämä oikean otsikon alla, mutta ylläpito vaihtanee paikan mikäli näkee tarpeelliseksi.

    Mutta kuitenkin, viime yönä eli 23.-24.12. välisenä yönä murtauduttu valokuvastudiooni Mikkelissä ja saaliiksi saatu mm. tämmöisiä tavaroita:

    Edit: osa kamppeista oli ajautunut Tampereelle poliisin huomaan, tässä päivitetty mitä vielä vaikuttaisi olevan kateissa. Tosin nuokin nyt löytyneet saan vasta n. viikon perästä kotiin (toivotaan että ovat ehjiä...)


    Kamerat:
    -Pentax 645N rullafilmikamera, musta
    + objektiivit: SMC Pentax FA 80-160/4,5 ja Pentax-A 645 55mm/2,8, molemmat mustia väriltään sekä laukku edellisille (Lowepro Commercial AW)

    -Altix nb Trioplan 1:2,9/50 Meyer-Optik Görlitz objektiivilla
    -Zorki-4 Industar-50 (3,5/50) objeltiivilla
    -Minox GT filmikamera, musta
    -Aiptek digipokkari, harmaa

    Objektiivi:
    -Canon EF 20/2,8

    Kamerajalustat:
    -Manfrotto 055CB tripod + 029 pää, mustat molemmat

    Salama:
    -Metz Mecablitz 70 MZ-5, musta
    -Contax TLA 30, musta


    Objektiivi:
    -Vivitar 600/8

    -Iso muovinen matkalaukku väri: sinertävän petrooli
    -Työkaluja, ruuvimeisselisarjaa, lovileikkurisarjaa, akkuporakone, harmaa latureineen ym.
    -Pari akkuvaloa ja edellisille pari kannettavaa akkua

    Tietokone:
    -Tornimallinen pöytäkone, n. 1,8Gt prosessorilla, 2Gt käyttömuistia, n. 250Gt kovalevy, väri vaalean harmahtava sinisin somistuksin, merkitön
    -Dell kuvaputkinäyttö, musta
    -Piirtoalusta tietokoneeseen



    Mikäli sattuu silmään ja tai korvaan moisia liikkeellä ja epäilyttää, kannattaa ottaa yhteyttä allekirjoittaneeseen tai Mikkelin poliisilaitokselle Marko Kovaseen löytyy numerosta 071 87 55510, 0400 - 623 318 tai marko.kovanen @ poliisi.fi

    Omat yhteystietoni alla:

    Valokuvaaja
    Sami Funke
    Suksisepäntie 8 F 75
    50160 Mikkeli
    p. 050 527 6996
     
  2. sf

    sf

    785
    0
    0
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Päivitetty ja korjattu listaa, kamaa liikaa eikä muista mitä on missäkin, joten jotain totesin vielä olleen kateissa muiden joukossa... :(
     
  3. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Voi paska, toivottavasti saat ees osan takaisin! Ja varkaat tietysti kiinni... Ja huuto.net seurantaan jos sattuis olemaan niin tyhmiä ihmisiä kyseessä että alkaisivat noita siellä kauppaamaan.
     
  4. sf

    sf

    785
    0
    0
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Sitä minäkin toivon, onneksi tosiaan kalliimpi kamerakalusto oli muualla ja esim. studiosalamit ja muut nihin liittyvät roippeet ei ollut mahtuneet kyytin. Ainoastaan yksi lattia- mallinen taustavalojalka oli hävinnynnä jonnekin.
     
  5. Mike

    Mike

    699
    0
    0
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Saako kysyä olitko vakuuttanut laitteet ja jos toivottavasti olit, niin miten vakuutusprosessi etenee? Alkaako vakuutusyhtiö hankalaksi?
     
  6. PKivireki

    PKivireki Active Member

    729
    31
    28
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Jos vakuutus on niin tsemppiä vääntöön. Muutama ystäväkollega on kertonut kitkeriä kommentteja eräästä P:llä alkavasta puljusta.

    Tiedän pysyä loitolla. Oli hauska muuten kun heidän lipevä myyjänsä taannoin pirautti ja tarjosi pankkifuusioon liittyen "erittäin edullista vakuutusratkaisua", korrektisti ei ottanut kantaa huonoja kokemuksia kokeneitten asiakkaitten tapauksiin..
     
  7. Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Kyllä vakuutusyhtiöt ovat kuin karhukopla, kun selkänsä kääntää niin... Myyntivaiheessa kyllä asiakasta palvellaan mutta korvausasioissa on kyllä eri meininki. Miten lienee nyky digilaitteilla arvonlasku? Lienee viikossa laskenut n.70%.
     
  8. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    No ei aina, yleensä hankintavuonna  vakuutusarvo on  täysi hankintahinta. Sitten laskee, tavallisesti 15 % vuotta kohti.  Kannattaa ostaa alkuvuodesta....  Joulun jälkeen hankitun laitteen arvo tosiaan laskee viikossa.  Yllätys voi olla sekin, että hiukan yli kaksi vuotta käytössä ollut laite voi olla ollut käytössä neljänä kalenterivuonna.
     
  9. sf

    sf

    785
    0
    0
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Vakuutusyhtiössä käyty ja kuten arvelinkin ennalta, turhaan. Esim. kotivakuutuksen kautta voisi jotain saada hyvällä tuurilla, jos pystyy kirjallisesti todistamaan että ovat olleen väliaikaisessa varastossa (alle vuoden) ko. paikassa, todisteeksi saattaisi kelvata esim. vuokrasopimus. Tosin mun tapauksessa kyseinen sopimus on paikasta tehty jo kauemman aikaa sitten... Eri asia olisi tietysti jos "varasto" olisi samassa osoitteessa kuin koti...

    Muutenkin olen esim. "ammattikalustolle" ollut huono ottamaan vakuutuksia, todennäköisintä olisi korvauksenhakua hakemassa esim. romppeiden särkymisen takia, ja yleensä moisia vehkeitä ei korvata, jos ne särkyy käytössä... ja millonkas muulloin ne särkyy? (no ok tietysti joku tulipalo, mutta kuitenkin...)

    Ja joka tapauksessa turha kysellä vakuutuskorvauksia tuollaisille vanhoille roippeille, uudemmat ja sinänsä arvokkaammat onkin jossain muualla kuin ko. paikassa itselläni, paitsi silloin kun olen itsekin siellä.

    Btw, kadonneiden lista jatkuu vielä, yksi kwanonin kakkula kateissa, lisätty listaan... (Canon EF 20/2,8)
    Ei kaikkea rojua taas muista mikä on missäkin, ennen kuin alkaa etsii ja miettii...

    Niin juu ja lista päivitetty muutenkin, jotain listalta löytyikin jo, 1 vanha salkku...., ei paljoa lämmitä kylläkään...
     
  10. sf

    sf

    785
    0
    0
    Vs: Varastettu valokuvausroinaa Mikkelistä

    Listaa päivitetty... ;o)