Vs: Sumpit Kitkerää mutteripannusumppia espressokupeista, makunsa kullakin Odottava, enteilevä hetki..
Vs: Sumpit Minusta asetelma ei toimi. Höyry jotenkin katkeaa yläreunassa kesken ja ylimääräistä tilaa jää vasempaan yläreunaan, myös tummat tuolit vaikuttavat turhan massiivisilta kun sommittelu on kuvan mukainen. Keveyttä jäin kaipaamaan, kivaa ylhäältä alaspäin kuvaaminen ja esineet sinänsä, syväterävyys ja sävyjen hillitty rauhallisuus. Lähellä, mutta ei valmis ja anteeksi Juha tää kritiikki!
Vs: Sumpit Mutteripannusumpista saa kieltämättä hyvän pohjan monille kahvisekoituksille. Sellaisenaan sitä juo harva ja harvempi espressokupeista.
Vs: Sumpit Uhkaava kuva. Vinjetti puristaa kuvaa kasaan ja sytyttämätön kynttilä antaa fiiliksen, että siinä istui joku, mutta jotain tapahtui ja kaikki katosi. Stephen King ja langolieerit tms. Sellaista minä luin joskus
Vs: Sumpit Ach. Tummat, vielä tyhjät tuolit, verenpunainen pöytä, diagonaaliasetelma, pysähtynyt aika ja jumalan katse.
Vs: Sumpit No ehkä noi ylileveät kehykset uhkaa mun hermoja. Uhka on minusta liian voimakas sana tai se kuvaa jopa sellaista tunnetilaa jota en tästä löydä. Uhka sana antaa tunteen että jotakin tapahtuu tai on tulossa. Ahdistus sana vois kuvata tätä jossa ei tapahdu mitään. Ahdistus saattaa löytyä just tiukan sommitelman vuoksi. Ei ole tilaa hengittää. Mutta kun yritin kuvitella tätä kuvaa väljemmäksi tuli tunne että sinne huoneen keskelle on tökkästy pöytä ja kaks tuolia. Sekään ei tuntunut hyvältä. Oisko tässä asetelmassa ongelmana kaiken ympärillä olevan asioiden puuttuminen. Liian paljon tavaraa ihan pelkäksi asetelmaksi ja liian vähän tavaraa tilannekuvaksi. Tälläsiä ajatuksia....eiku tunteita....itseään tässä taas availee muiden luettavaksi.
Vs: Sumpit Niin sinusta. Sinä et taas toisaalta voi sanoa, miten muiden pitäisi tai ei pitäisi kuvaa kokea
Vs: Sumpit Hän ei tiettävästi ole sellaista yrittänytkään. Siksi hän aloittikin tekstinsä "Uhka on minusta (...)". Olemattomaan yrittämiseen puuttuminen on usein vähän liiallista.
Vs: Sumpit Niin en tiedä kuka yrittää olemattomaan puuttua? Eikä tartte ehkä tietääkkään. Mutta ihan oikeesti, halusin tietää uhka sanan perusteita. Argos vastasikin. Ymmärsin asiasta jotakin. Ja halusin kertoa oman näkemykseni. Sen tein. Ehkä Heli ymmärsi asiani toisin. En halunnut kenenkään suuhun laittaa sanoja. Kiitos kun mvuori asian korjasi. Minusta tämä on mielenkiintoista. Onko asiassa jonkinlainen sanan ymmärtämättömyys vai annetaanko me sanoille eri merkitys? Mutta nyt Helilläkin on mahdollisuus kertoa kuinka sen uhkan kokee. Vielä saa kommentoida. En halua provosoida. Ymmärrän Heli senkin jos et halua sanoa mitään. Vilpittömästi kiitos.
Vs: Sumpit Lainaan itseäni: "Vinjetti puristaa kuvaa kasaan ja sytyttämätön kynttilä antaa fiiliksen, että siinä istui joku, mutta jotain tapahtui ja kaikki katosi. Stephen King ja langolieerit tms". Se mitä piti tehdä, jäi kesken, mutta miksi? Ei ainakaan minkään hyvän asian takia. Kuvassa on mulle outo tunne, epätodellinen sellainen, jota tuo kahvisysteemistä nouseva savukin tukee. Kuvassa on näennäisen rauhallista mutta ilmassa on jotain odottavaa, painostavaa ja uhkaavaa. Kuva on kuitenkin aika tummasävyinenkin. Mutta, minä en osaa kuvanlukua ja kerron vain mitä ajatusta kuva saa minussa aikaan. En tiedä millä asialla kuvataan mitä.
Vs: Sumpit Ihan niinkuin Nokku aluksi sanoi, ilmassa on odotusta. Tunnelma on rauhaton, ymmärrän hyvin, että jonkun mielestä uhkaavakin. Ja taas Juhaa hämmentää meidän mieliä, vaikka on viikonloppukin tulossa! Saako niin tehdä?
Vs: Sumpit Pöytäliinan raidat ja lusikat on aseteltu ryhdikkäästi "vasten diakonaalia", pannu puhisee kuumana ylälaidassa. Tummahkoja sävyjä. Kuva, josta varmaankin irtoilee eri tulkintoja eri mielentiloissa, tarvittaessa jopa Italian fiiliksiä ;-) Kyl määki lähtisin hakeen kuvalle nimeä "Neuvottelu".