Vs: Nainen ja koira Ihan kiva. Olisit laittanut otsikoksi "tänään kotona" ;-) Kameraa ehkä olisin kääntänyt vähän alas ja oikealle. Etteivät koiran jalat leikkaudu ja ettei nainen istuisi aivan kuvan keskellä. Silloin oikealla oleva tyyny tulisi kokonaan mukaan tasapainottamaan sommittelua.
Vs: Nainen ja koira hmm.. mielestäni kuvassa on liikaa ja kuva kulmakaan ei oikein vaikuta mietityltä :/ jospa olisit laittanut koiran sohvalle rouvan kanssa, laskeutunut itse hiukan alemmas ja ottanut kuvan huomattavasti lähempää.. niin että kuvassa ei olisi muuta kuin nainen, koira ja sohva.. tiedä häntä..
Vs: Nainen ja koira Muuten samoilla linjoilla, mutta koiran paikka ei ole sohvalla, koirat kuuluvat lattialle ja ihmiset huonekaluille. Tämä on tietysti vain tämmöisen vannoutuneen koiraharrastajan mielipide. Itse kuvasta: Lähtökohdat hienoon kuvaan olemassa, toteutuksessa vain pientä toivomisen varaa. Itse olisin halukas siirtämään kameraa vasemmalle ja alemmas, ylimääräinen ja turhanoloinen roina jäisi taustalta pois ja kuvassa olisi selkeämpi kohde.
Vs: Nainen ja koira Vanha valokuvatieteellinen prinsiippi on, että jos kuvassa on alaston nainen, kohde on yleensä riittävän selkeä. Samalla sellaisiin asetelmiin liittynee tekijöitä, jotka ovat kuvakulman korkeuden kannalta olennaisempia kuin roinan redusointi taustalta. Itseasiassa kuva edustaa arkista estetiikkaa, johon kuuluukin usein härnäävä flirttailu epäselkeyden ja epä-puhdas-esteettisyyden kanssa.
Vs: Nainen ja koira Äh. Joskus oikein harmittaa kun ei osaa ilmaista itseään selkeästi. Tarkoitin tietysti sitä että kuvan kohde tulisi mielestäni esittämälläni tavalla selkeämmin esille, oli sitten kohteena nainen, koira, tai näiden yhdistelmä.
Vs: Nainen ja koira Heh! Ainoa asia mikä minua häiritsee on se, että koira tuijottaa minun "keskivartaloon". ps. ajattelin ottaa tämän kuvan mukaan seuraavaan kilpailuun, tosin en vieläkään ymmärrä miksi Terveisin, Jukka ps. erityiset terveiset eM Vuorelle!