Vs: Córdoba, lejana y sola. Ach..saavuttamaton Los Olympos-vuori ja heti perään Yggdrasil-puu. Hengityksen salpaavaa sielunmaisemaa ja fatalistista kaihoa kybällä, koko sarja. Nakertaako Loska-Suomi, nakertaako? :--)
Vs: Córdoba, lejana y sola. Puukuva, huonekuva ja toiseks viimeinen nousee parhaimmaks mulle. Jestas, siellähän on kaunista! Kyllä tuolta vois löytyä kuvattavaa Huonekuva on kyllä jotenkin niin kummallisen kutsuva vaikka sänky(?) onkin sen näköinen, ettei siinä ole käyty. Avoimet ovet vie suoraan aurinkoon eikä tuo aurinko ole tästä maailmasta. ps. sä taidat Argos, olla unimaailmasta? Mä näin muuten unta valokuvina. Se uni ei ollu tavallinen uni, vaan ihan stillkuvia, mustavalkoisia kaikki. Omituisia muotokuvia. Unessa koko ajan ajattelin, että tuo pitää kuvata ja tuo ja tuo. Käsitin koko ajan, että nään unta ja mun uni anto kuvia. Paha vaan, etten enää muista niitä kuvia kunnolla Outoo nähdä unta tolleen valokuvina, ikinä ennen noin ei oo käyny. Taustaki oli musta ja vaan ne valokuvat vaihtu muutaman sekunnin välein. Mulle sanottiinki tänään, että kun kuolema lähestyy niin silloin näkee unet valokuvina...
Vs: Córdoba, lejana y sola. Miellyttävä setti...kokonaisuus on 'kaunis'. Kolmas kuva noisi kybällä ylös, lampun varjo kasvoina seinällä, ainakin siltä tuntuu.... puhuttelee. Muutenkin valo / aurinko on vahvana kuvissa..... hyvä sarja ! Toisarvoisena, kenties. Gallerian sävymaailma, varsinkin taustan ruskea sävy on hyvä ja kuvia tukeva.
Vs: Córdoba, lejana y sola. Hieno kuva ja kuvasarja. Etäisyyden ja saavuttamattomuuden tunne on esimerkkikuvassa vahva. Näkyvä kaupunki osoittautunee jopa kangastukseksi. Kuvasarjan viimeisessä kuvassa on näemmä luovuttu Córdoba:n tavoittelusta ja alettu nauttia kukkien tuoksusta (ja tietysti toivottoman matkanteon keskellä pitää levätäkin välillä).
Vs: Córdoba, lejana y sola. Niin. Ja sitten? Paitsi, että koko elämä on lomaa. Vai menikö minultakin ohi?
Vs: Córdoba, lejana y sola. Aaaaa!. No minä olen kärvistellyt täällä pääkaupunkiseudulla ja varsinkin kaamosaikaan vähemmän lomatunnelmissa, joten ei ihme, että en ymmärtänyt. Ehkä las Palmasin vierailu avaa silmät.
Vs: Córdoba, lejana y sola. Ei varmaankaan. Listasin joutessani 10 eroa perinteiseen lomakuvasarjaan: * Substanssiin liittyvä rajattu teema * Substanssiin liittyvä tyylivalinta * Tunnelmaa tukeva väritys * Sijoittautuminen runon tasolle realismin tai estetisoidun todellisuuden sijaan * Tyylin elementit kantavat läpi kuvasarjan * "Rohjettu" käyttää systemaattista keskeissommittelua, koska se on viestin kannalta olennaista * Harmonisten lainalaisuuksien käyttö harmonisesti * Ei yhtään ihmistä missään vahingossakaan * Hallittu sarjan lopetus * Kokonaispresentaatio tekstin kanssa
Vs: Córdoba, lejana y sola. Tuon runon takia olen halunnut käydä Córdobassa, eivätkä nämä kuvat vähentäneet halua.
Vs: Córdoba, lejana y sola. Samat sanat, paitsi että olen käynyt, pitää käydä uudestaan Siellä on myös vielä flamencoa..
Vs: Córdoba, lejana y sola. Hieno sarja. Ekassa ja viimeisessä häirititsee taivaan vaalemeninen ylös. Ekaan kaipaisin myös lisää jyrkkyyttä. kapa
Vs: Córdoba, lejana y sola. . . . yksikään kuva ei ole otettu Córdobassa (vain talo oliivipuumaisemassa, matkalla sinne). Kuvasarja on otettu siellä täällä pitkin Andalusiaa reissatessa tuon runon tunnelmat mielessä. Kokemuksen perusteella käynti Córdobassa ei sen herättelemiä mielikuvia myöskään tuhoa. Hieno ja omaleimainen kaupunki jopa monen muun hienon Andalusian kaupungin joukossa. Ps. Flamenco sopii paremmin Sevillaan ja Granadaan, luulisin. (Mvuorelle kiitokset analyysistä.)
Vs: Córdoba, lejana y sola. no joo. Sollersin kirja loppui just enkä raskinut ostaa uutta kaupasta eilen.
Vs: Córdoba, lejana y sola. Aika makoisan näköinen loma(sarja). Yleensä oon aika varauksellinen seepiasävytyksiin varsinkin monitorilta katseltuna, kun se monasti näyttää jotenkin tökeröltä, mutta näihin seepia ihme kyllä sopii. Joo 'o!