Tuossa katselin ottamiani kuvia ja mietin miksi joku onnistunut ja toinen on ihan perseestä niin tuli mieleen, että joskus olisin jostain lukenut/kuullut, et joku pitäisi kuvauksista muistiinpanoja tai logikirjaa. Ja ehkä oppisi kantapään kautta jotain. Tekeekö kukaan teistä muistiin panoja kuvauksista? Esim kalusto, suljinaika, aukko ja kenties jotain muuta? Vai meneekö ihan nysväykseksi kameran kanssa kulkeminen.
Vs: Muistivihko kuvista Kirjoitat toisaalla "Eniten tulee käytetty Digiä". Digikameroissa tallentuu kuvan mukana kameran merkki ja malli, polttoväli, suljinaika, aukko, herkkyysasetus. Luulisi riittävän pahimpaan hätään. (Jos käyttäisit muistivihkoa, kannattaa välttää pieniä "pokkarivihkoja", koska niillä ei saa talteen yhtä paljoa detaljeja kuin "täyssivuisilla" ison formaatin vihoilla.)
Vs: Muistivihko kuvista Digiin jää exifit joita en koskaan selaa.. Filmille en edes jaksaisi miettiä mitään vihko-systeemiä. Tässä on sekin että kuvaan filmille melko vähän ja yleensä diaa. Kuvatut rullat ovat kaapissa vuodenkin päivän, kunnes vien kymmenkunta rullaa kerralla kehitettäväksi. Tilanne olisi varmaankin toinen,jos mv:lle kuvaisin ja itse kehittelisi.. ainakin aluksi.. kun saisi näppituntuman,niin jäisi varmaan niistäkin tekemättä kaikki muistiinpanot ;P
Vs: Muistivihko kuvista Joskus kauan sitten kun opettelin pistemittarin käyttöä ("zonetusta") tein muistinpanoja mittausarvoista ja valotuksista. Nykyäänkin teen muistiinpanoja kehittämistäni filmeistä. A5-kokoinen vihko on sopiva formaatti, parempi kuin tietokoneella oleva tiedosto. Vihko on helppo ottaa mukaan WC-kehittämöön. Kehitteen purkkiin kaatamisen jälkeenkin voi vielä selailla vihkoa ja tehdä JOT ("just on time") päätöksiä prosessin hienosäädöstä ;D
Vs: Muistivihko kuvista Oikeastaan muistiinpanojen tekeminen ei ole tyhmä ajatus ollenkaan, vaikka niitä ei selaisi jälkikäteen ollenkaan. Tulee ainakin mietittyä mitä teki ja miksi. Exiffin ei tule arvioita siitä, miksi päätti vaikka yli- tai alivalottaa. Liian harvoin tulee minunkin kirjattua ylös mitä teki ja kun en tällä hetkellä/nykyisin kuvaa 1-sarjalaisella, niin ei ole edes äänimemoa mukana, mikä on aina välillä harmittanut.
Vs: Muistivihko kuvista Teen aina muistiinpanot kuvista. Jopa dioista... Ihan räpsykuvista en kirjoita kuin ranskalaisen viivan ja aiheen, mutta varsinaisista kuvista (yleensä mustavalko) kirjaan ylös: - aihe + päiväys - filmi, aukko, aika, suotimet, ... - haluttu lopputulos - mitatut valaistukset (aiheen eri osien valotusajat zone-system -merkinnöillä) - muita seikkoja jotka liittyvät ko. kuvan ottamiseen. Esimerkiksi studioräpellyksessä kaaviokuva salamoista tms.. Olen kirjannut näin jo ainakin 15-17 vuoden ajan ja havainnut sen erittäin hyödylliseksi. Koska vihkot ovat niin kauan olleet osa kuvaamista, en osaa ajatella edes kuvan ottamista ilman muistiinpanoja.
Vs: Muistivihko kuvista Aika monessa kännykässä on nykyisin äänimemo. Ihan kätevä jossain tapauksissa, kun ei jaksa/viitsi kirjoittaa. Huomasin vaan muussa yhteydessä, kun on lähiaikoina ollut lähimuistin kanssa ongelmia.
Vs: Muistivihko kuvista Ensimmäinen viestini. Itsehän olen täysin aloittelija ja aloin pitämään kirjaa, jos tuosta jotain oppisi.
Vs: Muistivihko kuvista Itse en hirveästi ole kirjoitellut. Aina kun uuden kameran saan käteeni teen testifimin josta kirjoitan kaiken teknisen muistiin jopa terävyysalueetkin. testifilmillä kuvaan erinlaisissa olosuhteissa ja valoissa. Ja sitten verrtaan kuvia ja muistiinpanoja. Olen sillä nähnyt tekeekö kamera sitä mitä sen pitääkin. Kun asiat on kunnossa heitä paperit pois, ja joskus testifiminkin jos siellä ei mitään järkevää ole. Olen hiukan harkinnut kakssilmäkameralla otettavien mustavalkokuvien kanssa muistiinpanoja.