Tässä ois kaksi kuvaa ja mietin mitenkä voisin parantaa näitä vielä photshopissa. Raikkaita ideoita kehiin vaan...
Vs: Kaksi kuvaa....parannusehdotuksia Hyvässä kuvassa on melkein aina etuala/kohde/tausta ja joka tapauksessa siinä pitäisi olla kohde ja tausta. Varsinkin jälkimmäisessä kuvassa mietin onko näitä elementtejä ja jos on, miten erotan ne toisistaan. Kun tämä selviää, sitten voisi siirtyä photosoppailemaan.
Vs: Kaksi kuvaa....parannusehdotuksia En jymmärra konvehti kommenttia. Tapiolan kommentti olikin jo asiallinen. Kohteena oli talo joka näyy hiukan, ja tarkoitus oli saada kotitie suurempaan arvoon kun talo. En tainnut kuvauksessa onnistua. Liekö enään shoppailemallakaan sitä kummemmaksi saa. Kun kuvaa otin lauleskelin mielessäni "kotitie oli hiekkainen siinä anglia katolleen kääntyi, ehkä vinossa liikenemerkkin mikä lie...." Tuosta perunavuoresta mietin oisko siinä joko syytä korostaa vihreää säkkikangasta tai sitten väriä latistaa lähes mustavalkosen tasolle.
Vs: Kaksi kuvaa....parannusehdotuksia Mustavalkoseks vaan ja kontrastia päälle, sit selittelet päälle jostain Lapuan perunakuninkaan hovista ja hänen horisonttia hipovasta perunavuoresta. Tokan kuvan kohdalla vaikka deleteä..tai viskot niitä 'tun perunoita elementeiksi etualalle, tielle ja taustalle
Vs: Kaksi kuvaa....parannusehdotuksia Onpas ristiriitaista. Ensin sanot ettet ymmärrä kommenttia ja sitten toteat sen olleen 'epäasiallinen', mitä se ehkä olikin. Siinä viitattiin selkeästi toteamukseen, että pas***** ei saa konvehtia vaikka mitä tekisi. Itse olisin yrittänyt ottaa perunavuoren lisäksi jotain mikä laittaa sen oikeaan mittakaavaan. Toisaalta, jos kuvan ottaa kauempaa niin kasan koon vuoksi ollaan niin kaukana, ettei erota onko kyseessä perunat vai sokerijuurikkaat. Kuva kun esitetään vielä pahasti pienennettynä. Kasan reuna näkyviin, siihen muutama irtopottu ja maajussi morsiamen kanssa seisomaan vähän taaemmas niin, että pystykuvassa kasa on himpun verran korkeampi kuin mainittu parivaljakko. Jos kuvaan ei saa statisteja pönöttämään niin kuvakulma kasan reunasta niin, että taustalla näkyvä talo uhkaa jäädä vuorelta pyörivän perunan musertamaksi Kotitie ei näytä kotitieltä kun se menee pahasti ohi talosta, mikä jää heinien taakse piiloon. Jos tien tärkeyttä haluaa korostaa niin nuo irtokivet ei auta asiaa. Kamera olisi saanut olla ylempänä. Nyt se kaipaisi tielle jotain mikä tekisi matalan kuvakulman käytön tarpeelliseksi. Ei sen puoleen, omissa kuvissa on aina jotain vialla ja ko. kertovien kuvien ottamisen olen hylännyt jo aikaa sitten. Kuvaan vaan mitä eteen sattuu tarkoituksena muistaa jälkeenpäin käyneeni paikalla. Etukäteen suunnittelu ei onnistu ja jälkikäteen sen konvehtin tekeminen on aina kertaluokkaa hankalampaa. Niin ja mainittakoon vielä, että ilman viiniä tämäkin olisi jäänyt kirjoittamatta, joten :I
Vs: Kaksi kuvaa....parannusehdotuksia Eipä ollut tarkoitus sanoa että joku ei ole asiallinen sanomalla tämä on asiallinen. Rivien välistä voi kait sellaisen lukea. Anteeksi kaikille, rivien välistä löytynyttä, ristiriitaista näkemystäni.
Vs: Kaksi kuvaa....parannusehdotuksia Ei kai se photoshop kuvia paranna (en nyt mitenkään meinaa että kuvasi huonoja olisi), perus säädöt, värit kohdalleen ja valotus oikein.