Ostin ekaksi kameraksi tuon nikonin D40:n ja nyt tekis miel pidempää putkea siihen vakion lisäksi mutta tuntuu että kaikki mitä itse olen löytänyt internetin ihmeellisestä maailmasta alkavat toimia vasta D50 rungossa eli se automaattitarkennus ei toimi kuin manuaalisesti D40:ssa ja siihen ei rahkeet riitä eikä kokemus...Auttakkee....
Vs: Aloittelijan kysymys. Ei mein naapuris asu ku vanhoja mummoja ja pappoja. Ei siel mitää jääny keske=) En tullu lueskelleeks muita topiikkejä vaa hätäpäissää tein uuden...niiku yleensä foorumeilla tykätään tehdä=) Mut enivei tuohon kysymykseeni ku sais vastauksen ni ois kiva. Kiitos ja Anteeks.
Vs: Aloittelijan kysymys. Niin minä kanssa luulen No Sigmalta löytyy linssejä missä on tyyppimerkinnässä lyhenne HSM. Se merkitsee liki samaa kuin Nikonin linsseissä AF-S. Niissä siis on oma moottori ja ne siis toimii tuossa sun kamerassa. Siellä "naapurin" puolella joku oli jo listannutkin valmiiksi kaikki linssit mitkä D40 kanssa toimii ja olihan niitä melkoinen määrä. Etsivä löytää. Sori vaan jos haukutaan väärää puuta PS. Viittaako tuo nimimerkki asuinpaikkaan?
Vs: Aloittelijan kysymys. Kiitos vastauksesta ja tuo saimaanharju on entinen asuinpaikka josta on paljon muistoja...jotka olisi pitänyt saada aikoinaan filmille...
Vs: Aloittelijan kysymys. Osta Nikkor 55-200 mm VR (VR=kuvanvakaaja). Varsin hyvä ja halpa. Ja toimii D40:ssä.
Vs: Aloittelijan kysymys. Joo, täältä ääni myös tuolle Nikkorille. Ei juuri tuosta kokemusta, mutta pelaa samaan tapaan kuin 18-200 VR niin hintaansa nähden hyvä ostos.
Vs: Aloittelijan kysymys. Tälläisiä topikkeja olen odotellut.. Edellenkään en tajua tuota d40:ntä! Olisivat pävittäneet d50:nen "x"-mutoon. Mutta tarkennusräpättimen poisotto sotii kaikkea järkevää ajattelua vastaan. "Jee,pari grammaa kevyempi" argh! Enää en avaudu tästä asiasta... yritän ainakin.
Vs: Aloittelijan kysymys. Se on halvempi ja rungossa vähemmän vika-altista mekaniikkaa, lisäksi saadaan tuon kylkiäisenä myytyä uusia optiikoita tai runkoja (riippuen kumpaan suuntaan ostaja lähtee tajuttuaan rajoitukset) kun ensin on ostajat saatu koukutettua tiettyyn merkkiin.. Kyllä tuolle ihan kaupalliset perusteet on olemassa, samoin kuin perusmallien muutenkin rajallisille ominaisuuksille. Eikä tuo koske vain DigiSLR kameroita... tahi tiettyä merkkiä. Samantapaisia löytyy muiltakin.
Vs: Aloittelijan kysymys. Löytyy toki. Tuntuu silti 'aloittelijan' kusettamiselta! Samalla tulee mieleen,että suunta johon ostaja lähtee tajuttuaan rajoitukset on toinen merkki, jonka kanssa ei tarvi kikkailla.. Halpuus on vähän niin ja näin.. ei se ole tuottajalle ilmaista pitää rinnakkaisia kokoonpanolinjastoja mallille jossa on tarkennusmoottori ja mallille,missä ei ole. D40x ja D80:nen välilllä on jo merkittävä hintaero,mutta niin oli d50 ja d70:n kohdallakin. Joku vuosi pari sitten..
Vs: Aloittelijan kysymys. Tämä on erinomainen kokoonpanoteollinen tiedonanto ja tietämyksenosoitus...
Vs: Aloittelijan kysymys. ah,kiitos.. ja kas kummaa kun saivartelu on kivaa.. ideahan tuossa olis kyseenalaistaa tuota hinnan kurittamista ales ja katteiden nostoa.. edit: kuten hyvä mvuori hyvin tietää nykyisellään kaikki pyritään tekemään mahdollisimman halvalla. nyt otetaan esimerkkiä vähän kaukaa, mutta mm.perämoottoreissa evikan etecjä tehdään hyvin pitkään samoista osista ja samoilla linjastoilla vaikka tehoeroa on 30hp.. tällä saadaan kustannus säästöä. miksi kameraa ei voisi ajatella samalla tavalla? viksua ottaa osa pois,kun sen osan täytyy olla mukana kuitenkin kun kuvaamaan ruvetaan? linsseissä paremmat katteet? viksumpi myydä palikka niiden mukana? noh,kuitenkin..
Vs: Aloittelijan kysymys. Jos ei ole entisiä kakkuloita painolastina, ei tarkennusmoottorin puute maailman vakavin juttu ole. Tosin rajoittaa tarjolla olevaa objektiivivalikoimaa, mutta sekään ei liene monelle ensimmäistä kameraansa hankkivalle mikään elämän ja kuoleman kysymys. Näillä tämmöisillä kameroilla on kumminkin tapana vaihtua vuodessa - parissa isompaan ja kalliimpaan malliin. D-viiskymppiin verrattuna D40 on kyllä ominaisuuksiltaan muuten(kin) harmillisen rajattu. Kaikkiaan D50x olisi ollut hyvä veto Niksulta. D50 kun oli markkinoiden viimeinen halpisjärkkäri, jossa oli status-lcd:t, kiinteät säätönappulat monille säädöille jne.
Vs: Aloittelijan kysymys. Perätuuppareiden kohdalta on helppo tehdä kahta eri tehoaluokan konetta miltei identtisistä osista. Pienempitehoiseen lisätään vain vähän kuristuslaippoja kaasariin tjsp. Tässä on kilpailtu pienimmästä ja keveimmästä rungosta. Samaa tavoitetta on ajanut pienemmän akun valinta. Se on tietenkin selvä, että voimansiirron häviöt on nyt minimoitu, mutta ilmeisesti akun kesto on jää jälkeen isompien mallien kuvamääristä. Löytyy varmaan vanhoja isoja ruuvitarkenteisia mitkä söisi tuollaisen pienen akun tyhjäksi kun tarkennus pari kertaa hakee vauhtia lyhimmästä tarkennusetäisyydestä. Nyt tuota ongelmaa ei ole. Pieni koko myy ja siihen päästäkseen on pakko tehdä kompromisseja. Minun ei tarvitse onneksi elää sellaisen kanssa
Vs: Aloittelijan kysymys. Eli suomeks sanottuna kuluttajaa on taas kusetettu, miks prkl ne ei voi jo myynti-ilmotuksii vaik kirjottaa ettei D40:ssä toimi kaikki objektiivit verrattuna muihin nikoneihin, vaik se ois kuin myyntimiesten ja markkinointi-ideoijien hienoa tarjous pelleilyä kustantaa kameran kylkiäisenä salama ja joku v***n kuvaus kurssi...en mie kerkee mihikää kursseille, voisin vaik ottaa sen 300 euron kurssin rahana ja ostaa sil vaik tuoho D40:ee objektiivin...anteeks ja kiitos=)
Vs: Aloittelijan kysymys. Niinhän niissä lukeekin. "Kamera on yhteensopiva Nikon AF-S objektiivien kanssa" Ei näy mainintaa yhteensopivuudesta automaattitarkenteisena muiden Nikon objektiivien kanssa. Kiinnihän ne saa, niinkuin manuaalitarkenteisetkin. Merkkiä jos haluaa vaihtaa, niin kannattaa pysyä kaukana Canonista, siinä kun huijattiin samalla systeemillä vielä pahemmin kameran ostajia kun automaattitarkenteiset kamerat tuli myyntiin. Niihin ei sovi käsitarkenteiset kiinni ollenkaan. Yleensäkin kannattaa ottaa selvää tuotteesta muualtakin kuin nettikaupan myyntisivulta.
Vs: Aloittelijan kysymys. Saa canoniin sovitettua FD:nkin, mutta se menee jo turhaks kikkailuks kun sovitteessa alkaa oleen linssiä ja muuta. Muitten valmistajan manuaaliset lasit saa paremmin, mikä on melko noloa (kai?). Vaan eipä se juhlaa oo niilläkään kun etsin on pieni p***a, eikä apuja tule rungosta muutakun lisäkikkailulla (ei vilkuta valoja sen mukaan onko tarkennus kohdallaan vai ei, paitsi erillisellä sovitteella). Leikkotähyslasi on kova jos tosissaan aikoo semmosia MF-objektiiveja sovitella. Nikonissa taas toimii toi valojen vilkuttelu tarkennuksen mukaan mutta ei toimi valonmittaus muutakun jollain kalliilla rungolla.. Eikös? On niitä tietty merkkejä jolle suoraan käy kaikki antiikkisetkin lasit ja homma toimii hyvin