Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Takiaisia

Discussion in 'Kuvat ja galleriat' started by Juke.K, Jul 2, 2007.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14,683
    233
    63
    Kamalan rankka sateen jälkeen just äskön kuvasin tämän.
     
  2. Vs: Takiaisia

    Kasvit näyttää enemmän ohdakkeilta, mutta hienon tunnelmallinen kuva. :)
     
  3. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14,683
    233
    63
    Vs: Takiaisia

    Jaa, en mä taida kasveja hyvin tuntea. Mutta minusta nää on nyt niitä violetteja ja sitten kun ne on kukkineet ne on niitä ikäviä takiaisia. Joku viisaampi voi sanoa onko näin?
     
  4. Vs: Takiaisia


    Rauhallinen kuva, mutta minua kummastuttaa toisissa kukissa näkyvät vihreät valot, onko ne jotain heijastuksia vai kiiltomatoja
     
  5. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14,683
    233
    63
    Vs: Takiaisia

    Ne on niitä sateen tuomia vesipisaroita jotka projisoituu suuremmaksi kun tarkennus on jossain.....ties missä.
     
  6. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14,683
    233
    63
    Vs: Takiaisia

    Tässä vielä muutama otos viimeyöltä.

    Tässä on tyypillinen esimerkki siitä kun ei järki enään yöllä kulje.
    Sain valotuksen säädettyä nätisti niin että suuntasin kameran taivaalle ja painoin liipasimen puoleen väliin ja sitten vasta suuntasin kohteeseen. No tarkennus on sitten kanssa pielessä. Mitä opimme tästä? ---> pitää opetella kameran käyttöä paremmin jotta yön timona kun hyttyset syö pakaraa osaa pitää järjen voimissaan eikä hötkyile. <----kun on niin kuuma että vain stringeillä jaksaa yönsä hyvin viettää, lähipellollakin....onneks oli sumua.
     
  7. Vs: Takiaisia

    Kivoja kuvia kyllä. kannattaa pitää housut jalassa, ettei hyttyset syö! (paitsi jos oot alastonkuvaaja)?