Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ruokaa

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana valtsu, 13 Kesäkuu 2007.

    Pientä purtavaa.
     
  1. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Ruokaa

    Minä pidän, raikkaita maukkaan näköisiä kuvia.
     
  2. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Ruokaa

    Minä en!! Tulee nälkä, tekis mieli heti haukata :)
     
  3. Vs: Ruokaa

    Hyvän näköisiä eväitä. Syväterävyys lienee harkittua, mutta maallikolle tuli mieleen että salaatti näyttäisi freshimmältä ihan läpiterävänä?
     
  4. ar

    ar

    432
    0
    0
    Vs: Ruokaa

    herkullisia kuvia...
     
  5. Vs: Ruokaa

    Hyviä.

    Näistä tulee hyvin vahvasti mieleen jossain lehdessä toisinaan olleita ruokakuvia, joissa oli hyvin lyhyt (ja taisi olla kallistettu) syväterävyysalue, valkoinen pohja ja painopiste enemmän tunnelman luomisessa kuin ruuan dokumentoinnissa. En ole varma siitä lehdestä mutta saattoi olla Hesarin kk-liite tai sitten ei. Olisi kiva tietää että onko Valtsu kuvannut tämän kaltaisia ruokakuvia jollekin aikakauslehdelle eli että olivatko ne Valtsun kuvia? (Nämä eivät ole ihan samanlaisia, syväterävyysalueen käyttö ja sijainti eroaa vähän eli voi hyvinkin olla että samanlaisuudesta huolimatta on eri kuvaaja kyseessä.)
     
  6. Vs: Ruokaa

    Kiitos kaikille kommenteista! Ruokakuviani on ollut esille viime aikoina mm keskustan Stockan seinillä ja Stockan kanta-asiakaslehdessä sekä FazerAmican ravintoloiden mainoksissa ja esitteissä. Eli niissä olet voinut hyvinkin törmätä hyvin samantapaisiin kuviin, eteenkin Oopperaravintolan ruoktatuotekuvat ovat hengeltään aika samanlaisia, joista olen kuvannut kolme viimistä sesonkia, vaikka niissä tosin miljöö on mukana jossain määrin.
     
  7. Vs: Ruokaa

    En millään saa varmaksi päähäni mikä lehti se oli. Joku aikakausijulkaisu se oli. Kuukausiliite, Pirkka, joku asiakaslehti... mikä lie? Aikaa niistä kuvista on yli vuosi mutta melko varmasti alle 4 vuotta. Tekivät silloin voimakkaan vaikutuksen.  Näissä on jotain samaa, mutta eivät ihan samanlaisia nämäkään: http://www.futureimagebank.com/asp/results.asp?nropics=8&kohta=0&HAKU=gastronomia&PageNo=0&page=1 sivulla 7 on myös parissa kuvassa jotain samaa.

    Pitäis ruveta itsekin joskus lähitulevaisuudessa opettelemaan studioleikkejä ja tuotekuvausta, kunhan yksi työllistymiskuvio vaan ensin ratkeaa.

    Jos joku teistä haluaa joskus neuvoa aloittelijaa studioflässien käytössä (melko varmasti hankinnassa lähiviikkoina) niin siitä vois käynnistää joskus sellaisen valo- ja varjokeskeisen keskustelun, jossa tekniikka ja välineet eivät ole pääosassa.
     
  8. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Vs: Ruokaa

    Varsin mainioita. Ensimmäisestä diggaan erioten.
    Toisessa on sekä hyvänä että häiritsevänä puolena sommittelu. Sillä on saatu dynamiikkaa ja 'liikettä' kuvaan kun leivät ovat matkalla muodostelmassa mutta sitten toisaalta häiritsee se että terävyysalueen leivällä ei ole tilaa matkata.

    Mutta onhan se niinkin että täytyy olla jotain häiritsevää kuvassa mukana johon jää kiinni ja jonka huomaa - tällöin kuvakin ehkä herättää paremmin ajatuksia ja mainoskuva tietty huomataan paremmin.

    Mahtavasti olet Valtsu päässyt etenemään urallasi. :) Pitänee käydä vilkaisemassa Stokkan lehteä uudestaan.

    Vesku
     
  9. DudeB

    DudeB

    484
    0
    0
    Vs: Ruokaa

    Kyllä näitä kelpaa taas katella. Rupee tää valtsulaatu olemaan jo ennalta arvattavissa, ennenku on nähnyt edes yhtään kuvaa uudessa topicissa.