Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tupakointi ja sen lopettaminen

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Teemu Laine, 28 Tammikuu 2006.

  1. Anonymous

    Anonymous Guest

    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Hmm... tupakkaa 13v asti kunnes lysti loppui "lyhyeen" 10v myöhemmin :) Lopettaminen oli hieman pitkä prosessi, n. vuoden mittainen, sisältäen vuorotellen nuuskaa ja tupakkaa, mikä milloinkin sopi tunnelmaan. Sitten sitä vaan uuden ihanan vuoden päivänä lopetti, ja nyt säästyy n. 100e kuussa jolla sitten voi ostaa vaikka UV -filsuja. Ei kai, kunhan huijasin Turkkiin mä lähden syömään kebabbii ja juomaan kaljaa viikoksi.
     
  2. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Ja sit ratkeet uusiks polttamaan  ;D
     
  3. Anonymous

    Anonymous Guest

    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Vähäuskoiset...
     
  4. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Eikä pelkästään kuulosta vaan on typerintä mitä vähään aikaan on kuultu - eikä edes toimi.
    Never underestimate the power of denial ,D
     
  5. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Tupakointi asia minuakin kiinostaa sen verran että sanon muutaman sanasen. 23 vuotta tupakkaa riittää.

    Ainakin sata ellei kaksikin sataakertaa olen lopettanut ja taas aloittanut. Vasta kun lopetin lopettamisen ja nostin kädet ylös minä pääsin irti tupakasta toistaiseksi. Olen tupakoitsija vieläkin jos vedän yhdenkin savun.

    Minua potki eteenpäin köyhyys. Päätin ostaa moottoripyörän ja pitää sitä yllä tupakkirahoillani. Mutta kun tunsin itseni (etten osta pyörää ja polta kohta) päätin että vasta kun olen yli puoli vuotta ollut ilman, olen pyörä optioni ansainnut. Siis lopetin 15.10.2001 ja laitoin rahaa sivuun ja seuraavana kesänä ostin pyörän. Sitten olen niitä pyöriä ostanut useammankin tietty edellisen myytyä vasta.

    Nyt ei ole enään pyörää. Ajoin riittävästi......(ainakin näin luulen nyt).

    Edelleen sauhun päässä tupakoitsijasta.
     
  6. AndyCapp

    AndyCapp Well-Known Member

    3 561
    159
    63
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Näin se on kerran tupakoitsija aina tupakoitsija.
    Nyt kolmatta päivää ilman tupakkaa, uuden vuoden lupaus ei kauan kestänyt.
     
  7. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    16 vuotta tupakointia eli noin puolet elämstä. Jonkinlainen muutoksen tarve, joten nyt 3 kuukautta ilman. Jos humalassa tekee  mieli, niin sitten poltetaan. Toki tuntuu aamulla niin paskalta, että mieluummin on nykyään polttamatta. Viikot jo sujuu, joten mennään viikonloppu kerrallaan.
     
  8. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Jeh. Näin tekee, tai itseasiassa teki. Nyt reilut 4 kk ilman, ja tupakanhimo on jo selvästi
    alentunut. Kumma kyllä mitään kovin ihmeellistä fyysistä muutosta en ole huomannut
    (painonnousu, parantunut hajuaisti tms.). Aamuyskiminen on kyllä kaikonnut.
     
  9. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Vappuna tulee lopettamisesta kolme vuotta ja jatkuu varmasti läpi elämän..

    Tupakointi tuntui aikanaan monen lopettamisyrityksen yhteydessä jotenkin niin pieneltä haitalta ja sen riskit eivät pelotta tarpeeksi, että ei lopettamisista mitään tahtonut tulla.

    Alussa ajattelin tupakoinnin valtavaa kustannusta ja huonoa fiilistä mikä tupakoinnista tulee monen röökin jälkeen illan lopussa, varsinkin huonetta ja sen löyhkää illalla savuttelun jälkeen, mutta alkoholia maistellessa haju, eikä pahempi krapula menoa haitannut ja tuli juovuttelun yhteydessä polteltua. Eikä lopettamisista tullut loppua..

    Tarvittiin muutakin, että se onnistui, ei syöpää tms, vaan ymmärrys miksi lopettaisi. Loppujen lopuksi riitti kun ajatteli asiaa kantilta miksi ylipäänsä polttaa? Pohdiskelin asiaa monelta kantilta, enkä keksinyt yhtään järkevää tai älyllistä perustelua, että miksi hitossa polttaisi. Niinpä päätin, etten enää polta. Enkä ole polttanut yhtään imaisua, enkä polta ennen kuin joku pystyy perustelemaan miksi se olisi tehtävä.

    Samalla voi todeta, että aski päivässä maksaa: 365 x 4 euroa x 3 vuotta = 4380 euroa = EOS 1D mk2 kun sen hankin, eli kamera on maksettu :)
     
  10. Anonymous

    Anonymous Guest

    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Äsh, mielummin Turkkiin syömään ja juomaan viikoksi ;) Ei ihan viitsi työvälineeseen uhrata heti kaikkea, uusi kamera sitten kesätöiden jälkeen.

    Niin ja ei mulla kolmessa vuodessa tollasta summaa ole tupakkiin mennyt, kun kartsa maksoi töissä (laivalla) 4,56e.
     
  11. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    vittu 29 vuotta tuli käryteltyä, alotin 11v ikäsenä-
    pahimpaan aikaan tossa 80-90 lukujen taitteessa meni about 3 kartonkia viikossa=70 röökiä pv, viime aikoina enää yks miesten aski ( 30kpl ) päivässä
    sitte tuli toppi viime jouluna, nyt kohta 3kk iliman, nikotiinipurkkaa jauhan vieläki poskilihat hellinä mutta en ou sortunna.
    suurin syy oli ku lapsi 3v kyseli et miks isi haisee pahalle ja miks isi polttaa vaikka tupakki on myrkkyy. akka tiätyst käskennä kyselee...

    taidan kohta olla tienannu määki yhen L-putken.... eli jouluna rahalaan
     
  12. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Ei pidä paikkaansa, ainakaan omalta kohdaltani. Tietäähän sen että vielä osaisi, mutta miksi? En keksi yhtään syytä. Jonkun pitäisi osata myydä koko tupakoinnin looistava idea uudestaan, eikä se onnistu.
     
  13. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    ..oisko piippua kesäiltaisin kuistilla?
    tai vanilijasikari hyvän ruuan jälkeen?
    tai havannalainen rommin/punaviinin ja hyvän kirjan kanssa?
    tai nk. viihdepoltto, siis viinaksien kanssa ihan sosialisoimaan toimintaa?
    Onhan noita alkuja...
     
  14. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Aloitin vakituisen polttamisen 12 vuotiaana 1974 ja se jatkui 1999 asti,nuoruudesta asti askin päivävauhtia.Reilu 7 vuotta savuttomana ja en kadu!Mutta ooppa juomatta!
     
  15. sf

    sf

    785
    0
    0
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Helposti... meinaan juomatta. Itte aloitin kansssa joskus räkänokkateininä polttamisen (13 jotain) ja 3-4 vuotta taisin olla vuosituhannen vaihteen molemmin puolin polttamatta, mutta tsadin elämänrytmi silloin laitti aloittamaan uudelleen, eikä loppua näy. Mutta käytännössä juomatta olen ollut jo useamman vuoden, viimeiset pari niin että 2 tai korkeintaan 3 lasillista punaviiniä vuodessa seuran vuoksi... eikä tee yhtään tiukkaa :eek:)
     
  16. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Poltan sikareita. Ne ovat harrastukseni.
    Nautin suunnattomasti laadukkaan kuubalaisen tai dominikaanisen aromaattisesta mausta.

    En tiedä, lasketaanko minut tältä pohjalta tupakoitsijaksi?
    Mutta kuulun selvään vähemmistöön yhdessä piipunpolttajien kanssa. Tulevan lain myötä en voi jatkaa harrastustani ravintoloissa seurustellen, vaan joko kämpässäni tai sitten ulkona yksikseen..

    Ja kun en alkoholia juo, en pidä harrastustani edes kalliina. Ravintolassa otan cola-lightin joka kestää helposti 1-2 tuntia, kuten sikarikin. Samassa ajassa seuralaiseni juovat yleensä huomattavasti sikaria suuremmalla hinnalla olutta tai muuta.

    Onkos täällä muita sikariharrastajia? GF mitä ilmeisemmin ainakin.
     
  17. Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    en tiedä mutta helvetisti on ainakin OT ja mauton veto.
    Mulla tuli keskiviikkona 2 vuotta siitä kun olen viimeksi vetänyt paskaa keuhkoihin.
     
  18. Rane62

    Rane62

    20
    0
    0
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Itse lopetin tekemällä sen mahdottomaksi taloudellisesti. Maksoin silloin viimeisiä osamaksuja opelin astrasta 300e/kk. Menin autokaupaan ja kattelin auton jonka saan 500e/kk. 200e meni tupakaan. Nyt on ajeltu Mondeolla ja varaa olis taas poltella, mutta ei ny oikein enää viittis. Ei minunkaan tarttis vetästä kun yksi niin askin ostaisin.
     
  19. artur

    artur

    227
    0
    0
    Vs: Tupakointi ja sen lopettaminen

    Yksi miä olen huomannut ainakin duunissa on se, että jos sellainen joka polttaa käy 5-6 kertaa röökitauolla niin pomo ei sano mitään, mutta annas olla jos tupakoimaton pitää samat tauot niin heti tulee sanomista että kun sitä duunia pitäisi tehdä.
     
  20. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36