Vs: Mamiya 7 Joo, "halpa" Leica on kadonnut mutta nyt siellä on Nikon F5+kodakin digiperä 600eur, aikamoinen hirviölaite.. Siinä Pentax 6x7:ssa on ihan kiva objektiivisetti, ostakaas joku se koko satsi 700 eurolla pois ja myykää mulle siitä erikseen se 75mm..
Vs: Mamiya 7 En mä ainakaan oo onnellinen muuten kun sen puolesta, ettei tarvii miettiä mistä sais sen tonnin sen Leican ostoon. Oli aika kiva hinta. Mä kävelin sen ikkunan ohi tänään kolmen maissa, ja sillon se Mamiya oli siellä vielä. Mistä muuten tietää onko tommosessa Pentax 6x7:ssa peilinlukitusta? Ilman modifiointia ei vissiin ole kun vasta 67-mallissa? Vai miten se menee?
Vs: Mamiya 7 En ole ihan varma meneekö se suoraan noin, sillä minun Pentax 6x7:ssa on peilin lukitus ja myyntipakkauksessa lukee "PENTAX 6x7 WITH MIRROR-UP DEVICE". eli kuulostaa ettei ole modaamalla lisätty vaan jo valmiina. Jos peilin lukitus löytyy niin kamerassa on vipu bajonetin vieressä edestä päin katsottaessa vasemmalla. En muista oliko tuossa yksilössä sitä vipua mutta katsoin, että se 55mm laajis on sitä uusinta ja optisesti parasta mallia.
Vs: Mamiya 7 TJAa..... se oli kyllä väärä hälytys sen 7II kohdalla. Se oli ikkunassa taas! M6 on vex ... Kävin sitä 7:aa katsomassa. Se on tippunut siellä puodissa ja siitä johtuen ikkuna rikki. En oikein nähnyt aikoja. Mutta pitäisikö niiden näkyä viewfinderin alalaidassa?
Vs: Mamiya 7 Jep. Valittu aika pitäisi näkyä alareunassa. Ja valotusmittarin ehdottoma aika vilkkuu. Mutta ajat näkyy vaan kun laukaisin painetaan puoliväliin. Vasemmassa alakulmassa näkyy lisäksi häiritsevää punaista varoituksena siitä että kamerassa ei ole filmiä tai verho on kiinni. 7II:ssa voi muuten testailla myös sulkimen laukaisemista ilman filmiä, kun laittaa "multiexposure" valinnan päälle. Verho pitää silti olla tietysti auki. Eli, multiexposure päälle ja viritys, niin sen varoitusvalonkin pitäisi häipyä ja näkyä vain ajat. Niko
Vs: Mamiya 7 Åålrait ... taitaa olla aika sökö. Se punainen vilkkui vasemmalla ja jotain vilkkui edessä mutta siitä ei saanut selvää kyllä kunnolla.