Aattelin rakennella huomista keikkaa varten EX 580 salamaani varten valonpehmentimen jottei tarttisi ihan suoralla salamalla ampua päin pläsiä. Teinkin, mutta eipä canonin suoritukset oikein hyvältä näytä.... Kamera on 30D, ja yleensäkkin tarvitaan 11/3 aukkoa plussaa jotta valotukset tilannekuvauksissa jotenkin onnistuu. (liikettä ja pimeyttä jolloin salaman on valaistavakin). Nyt kun laitan pehmentimen paikoilleen (valo aika mukavaa ja näppärä kapistus muutenkin) niin salama alivalottaa vieläkin enemmän. Todennäköisesti valotus pitäis pistää +2 aukolle mutta tulee mieleen jotta tairampa ampua sittenkin suoralla salamalla, jottei tarvitte sitten niiden alivalottuneiden kuvien kanssa tuskailla myöhemmin. Mitenkäs teillä muilla Canonisteilla nämä valotukset sattuu kohdilleen? Mulla ainaskin kumpikin runko ja kumpikin salama toimivat tasantarkkaan yhtä hunosti.
Vs: Canonin Ei-TTL Kyllä mulla ihan nappivalotuksia tulee 30D:n ja 550EX:n kanssa (myös pimeässä tai mustaa taustaa vasten ammuttaessa). Ei olis salamassa jotain vikaa? Se kannattaa kyllä varmistaa, että rungossa on salamalle monilohkomittaus käytössä.
Vs: Canonin Ei-TTL On kaksi salamaa, joista toinen käynyt rungon kanssa Jassilla, ja kaksi runkoa jotka toimivat samalla lailla kaikilla yhdistelmillä. Mikään ei toimi niin hyvin kuin Wanha D100 & SB80DX.
Vs: Canonin Ei-TTL Tilannekuvissa on automatiikka toiminut ihan ok sekä fillinä että bouncattuna. Monisalamakuvauksessa laitan lähes aina manuaalille. mk2 ja 2kpl 580 ja kolmas vielä tulossa..
Vs: Canonin Ei-TTL Millaisen pehmentimen tein? Itselläni on hyviä kokemuksi kuplamuovista. Laita se salaman ympärille kuminauhalla kiinni niin, että se sojottaa 5-10cm salaman päädystä. Suuntaa salama kohti kattoa ja hyvää tulee.
Vs: Canonin Ei-TTL Mullakin on Canonit toimineet kaikki ongelmitta. Ongelmia tulee käyttäjän virheistä toki helposti monilla. Matriisimittauksessa on valittava fokuspiste kohteen luokse, koska sieltä painotetaan mittausta. Esim. keskipisteellä mittaus + uudelleensommittelu kameraa kääntämällä sotkee kuvion (jollei käytä salamantehon lukitusta). Vastaavasti automatiikka sekoaa, jos on keskiarvotus päällä ja yrittää valita fokuspistettä sivusta. Eihän sulla ole optisia orjasalamia tms sotkemassa tilannetta? E-TTL:n alussa tuleva mittaus voi muuten seota orjan lisävalosta (jollei ole E-TTL -orjana ohjattuna). Sitten mieleen tuli vielä yksi: millaisessa valossa on ongelmia? Kun valoa on paljon (10 tai 11EV alkaen), alkaa Canon automaattisesti pudotella salaman tehoa ja 13EV tasolla tehoa on laskettu ehkä 1,5 aukon luokkaa. Tällä Canon pyrkii tekemään automaattisesti salamasta täytesalaman. Samassa haarukassa Canon käpälöi myös muita automaattisia mittauksia ja alkaa muutella ympäristön valon mittaustakin riippuen onko salama vai ei. (Pimeässä ympäristön valona otetaan vai puolet siitä mitä ilman salamaa mittaus sanoisi)
Vs: Canonin Ei-TTL Ongelmaa tuleee erikoisesti esim. isossa kirkossa kuvatessa. Viimeksi kun olin hautajaisia kuvaamassa, saattoväen saapuessa käytävää pitkin tummiin pukeutuneena ja valkoinen arkku (kiva kontrasti) liikettä on senverran että 800 asalla aukolla 4 ei tule terävää vaan liikettä pitäis saada salamalla pysäytettyä. Vaikka olis pilvinenkin päivä, niin avonaisesta ulko-ovesta paistaa kirkas valo (pieni valopiste kuva-alalla) salamassa oli viimeksi +1 2/3 aukkoa ja salama valotti reippaasti ali, tummista vaatteista huolimatta. Tää tilanne on aika hankala harjoiteltava, koska lähes aina on tosi kyseessä. Toisaalta kun seuraavalla kertaa laittaa salamalle tehoja +1 1/3 saattaa Canoninpräiskä paukauttaa kunnolla, niin että koko maailma valkee.....Nikonilla nämä asiat menee paljon lookisemmin ja sen korjailutarpeet on helppo oppia arvioimaan. Viimeksikin oli mikähänlie matriisimittaus päällä, tarkennus ja kuvaus h-hetkellä ja pikku rajaukset sommittelulle jälkikäteen koneella. Tuntuis että keskustapainotteinen mittaus toimisi vähän paremmin. Nää samat oireet on molemmilla rungoilla ja molemmilla salamoilla. Olen keskustellut muutaman 1Ds:n omistajankin kanssa ja he totesivat niiden toimivan täsmälleen yhtä huonosti. Te joilla Canonin E-TTL toimii hyvin, oletteko koskaan kuvanneet kunnon Nikonilla?
Vs: Canonin Ei-TTL Canon jättää ymmärtääkseni huomioimatta matriisimittauksessa sellaiset yksittäiset alueet, jotka ovat selvästi muita kirkkaampia (olettaa heijastuksiksi tms). Niitä ei yksinkertaisesti oteta laskennassa mukaan. Esim. yksittäinen auton ajovalo ei sotke laskentaa uudemmilla rungoilla, kuten se sotki vanhemmilla versioilla (esim. 300D/10D). Reilun kokoinen kirkas valo voi toki sotkea laskentaa kaikilla mittaustavoilla. Tai oikeastaan mikä vain kirkas valo mitä algoritmi ei tajua sulkea pois laskennasta. Valo voi tällöin liipaista myös tuota mainitsemaani täytesalamatoimintaa (=automaattista tehon pudotusta). Keskiarvotetussa salaman mittauksessa automaattista tehonlaskua ei muistaakseni tule ja tilanne on selkeämpi. Vaikeissa olosuhteissa tulee käytettyä tehon lukitusta *-nappulalla, sehän mittaa vain yksittäisen pisteen kohdalta tehon ja ratkaisee monta ongelmaa. Nikonista ei ainakaan mulla ole kokemusta. Canon on kyllä jossain olosuhteissa vaikea tai jopa mahdoton hallita. Erityisen ikäväksi menee, jos tilanne vaatisi vaikka +2 kompensointia, mutta automaattinen täytesalama laskee tehoa 1,5 aukkoa. Tällainen tulee helposti vastaan esim. päivällä lähikuvissa ulkona, kun haluaa pienen aukon ja liikkeen pysäytyksen salamalla. Jotta saisi haluamansa tehon, pitäisi teho säätää +2 ja kompensoida vielä se -1,5 pois mitä kamera rukkaa. Säätövaraa taas ei riitä +3,5 asti. Ei ole E-TTL:lle soveltuva tilanne. Tämä pakottaa muutenkin käpistelemään tehoa helposti salamasta, jos rungossa on tavanomainen +2 asti menevä korjaus. Tuosta 1,5 aukkoa pois on paljon. Automaattinen tehon käpistely (jota ei saa kytkettyä itse pois) on joskus tosi ikävä, samoin kuin se että kamera käpistelee myös ympäristön valon mittausta samalla. Ympäristön mittauksen käpistelyn voi tosin estää käyttämällä M-asentoa. Vaikka yleisesti ottaen tuo toimiikin yllättävän hyvin, tulee aika usein käytettyä M-modea ja salaman mittausta halutusta pisteestä. Sillä saa vaikeatkin olosuhteet kiinni ja mahdolliset täytesalamatoiminnot voi kompensoida itse. Nopeaan kuvaukseen tuo ei toki sovellu.
Vs: Canonin Ei-TTL Hyvä selostus mutta pieni sivuhuomio takaviistosta, 580EX:ssä (kuten 430EX:ssäkin) on myös täysin manuaalinen tehonsäätömahdollisuus, 1/1 ... 1/128 muistaakseni. Salamaurheilut Canon-tuotteilla silloin kun haluan hyvää (ei kelpaa ne automaattisesti useimmiten alivalotetut) tai muuten ehdin rupeaa enenevässä määrin menemään niin että valotus käsin (M) ja salama(t) TTL:llä, tai vaihtoehtoisesti kaikki käsin.
Vs: Canonin Ei-TTL Itse käytän sisätiloissa aina kameran M-asentoa jotta vallitseva valo on täysin hallinnassa. *-nappula toimii kyllä kohtuullisesti, mutta mainitsemassani tilanteessa ei siitäkään tunnu olevan apuja vaikka mittaan sillä salamavalotuksen etukäteen ennenkö tilanne on aivan päällä. 20D:llä *-nappulaa tuli käytettyä o-valotuksella (siis lähinnä pistevalotusta) ja se tuntui toimivan hieman paremmin kuin 30D:n .-mittaus (pistemittaus). Matriisimittaus tuntuis olevan kaikkein herkin vastavalolle. Itse olen kuvannut Nikonin D 100:lla SB-80:llä TTL:llä, sen hajottua SB-28:lla A-automaatilla ja Canonin alkuaikoina Metzin 45-nuijalla A-asennolla ja kaikki nämä toimivat paremmin kuin EX580 E-TTL:llä. Metsittamisessä alkoi aukkojen kanssa läträäminen kyllästyttämään, samoin sen vaatima tila kameralaukussa sekä muutama muu pikkujuttu sai mut hankkimaan noita EX:siä.
Vs: Canonin Ei-TTL Jos laskentatapa on E-TTL, tulee myös tähtinappulalla algoritmin tehonpudotukset yms peliin, jollen väärin muista. Kuten itsekin olit ilmeisesti havainnut, näistä pääsee eroon kun laskentatapana on joku muu kuten keskiarvotettu.
Vs: Canonin Ei-TTL Tässä on pari curvia tilannekuvauksesta otettuna, Curvers 1 on otettu TTL:llä + 1 1/3 aukkoa ja on pahasti ali, kuva 2 otettiin heti perään ja valotusta samoilla jalansijoilla oli + 2 aukkoa, ja kuva on pahasti ylivalottunut. Aika kiva. Kamera on M-valotuksella ja tilanne sisätiloissa liikkuvasta kohteesta vaatii salaman käyttöä. Tilannetta ei voi uusia.
Vs: Canonin Ei-TTL Nii-i Mikähän voisi olla parempi? M-valotus on ainut kameran valotusmuoto jossa sekä aukko että aika on kuvaajan hallinnassa. Aukkopoloinen tietenkin täysin auki, ja valotusaikaa pitää senverran lyhentää ettei alkaa liikkuvasta kohteesta tulla liike-epäterävyyttä. Herkkyys 800. Metsillä ja Nikonilla tämän homman kuvaaminen on lastenleikkiä, mutta tämä onneton Canonin salamajärjestelmä heittelee miten tahtoo. Eikä auta huoltoon lähettäminen, kunnossa kuulemma on.
Vs: Canonin Ei-TTL Mink'laisilla aikav'leill' noita kuvia sitten otettiin, voisiko olla ett' ei ole ehtinyt latautua t'ysin
Vs: Canonin Ei-TTL Siis ensimmäinen kuva oli ali...ja parin sekunnin päästä yli. Tais latautua liikaakin
Vs: Canonin Ei-TTL En nyt noista ajovaloista tiedä, mutta nehän eivät ole heijastuksia. Heijastuksista tiedän sen, että ETTL II mittaa matriisissa kunkin kuvan osan valoisuuden sekä ilman pre-flashia ja pre-flashilla (http://photonotes.org/articles/eos-flash/#ettlii). Näin kamera päättelee (verrattuna muuhun kuva-alaan) kyseisen matriisin ruudun heijastavuuden, ja osaa periaatteessa eliminoida sen että jos jossain osassa kuvaa on kiiltävää metallia tms.
Vs: Canonin Ei-TTL Tossa jälkimmäisessä histogrammissa on jotain samaa kun mun ongelmassa joka toistuu kahdella eri EOS-1 -sarjan rungolla ja kahdella eri salamalla. Eli: salama lataa kaiken täysillä. Arvaatte mitä käy kun salama lasauttaa suoraan päin näköä parin metrin päässä istuvasta mummosta; katon kautta heijastettaessa ei ihan niin kamalasti käy, huonosti kumminkin.. 550 EX kävi ensin huollossa kun alkoi tekemään sitä koko ajan, vaihdettiin joku tehonohjausrele, no korjauksen jälkeen se teki sitä vaan sillon tällön. 580 EX salama tekee samaa sillon tällön, runkona sillä on EOS 1D MkIIN. Olen pohtinut että johtuneeko jotenkin kun käytän suunnilleen aina M-modea.
Vs: Canonin Ei-TTL Ei se siitä johdu. Olen keskustellut tästä monen muunkin ammattilaisen kanssa, ja kun hetken kaivaa, niin sieltä tulee ne samat ongelmat.... Omat värkkini ovat tautisen herkkiä pienillekkin vastavaloalueille, esim. ikkunasta paistava valo. Mitään kunnon säätöä asiaan ei ole löytynyt. Homman tekee vaikeaksi se, että on todella vaikea arvata mitä säätöjä kulloinkin tarvittais.... Itse käytin vuodenverran nuijaMetziä sen omalla mittakennolla 20D:n kanssa, valotus meni kohtuumukavasti kun siihen oppii, näihin canonsysteemeihin ei opi...Itsellänikin tämä ongelma on pahimmillaan juuri siinä yhdessä ja samassa paikassa, aina saman kirkon käytävällä ulko-oveen päin kuvatessa, vaikka ei edes olis kovin kirkas ilma ulkona ja oviaukonkaan ei tarvitse olla edes kuvassa...
Vs: Canonin Ei-TTL Mä oon kuvannut Av-tilassa FP päällä ja aika hyvin se on osannut täytteen antaa kohteen mukaisesti, hyvin pienillä liikkumavaroilla.