Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Turistikuva, pari lisätty,paraniko ?

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Mikahela, 19 Marraskuu 2006.

    Ei kaunis, suorastaan tarpeeton, mutta mikä kaupunki ?
     
  1. Vs: Turistikuva

    Kylästä ei mitään tietoa, mutta suurin osa laivoista on jo valunut oikeaan reunaan  ;D
     
  2. Vs: Turistikuva

    Mikä hitto on kaikki kuvat on huomattavsti sävykkäämpiä omalla koneelle mutta kun laittaa tänne näytille niin menevät aivan v....ksi. Profiili SRGB eli pitäisi toimia, näyttö kalibroitu yms. Täytyy varmaan hankkia joku hyvä putkinäyttö jostain.
     
  3. petev

    petev

    18
    0
    0
    Vs: Turistikuva

    Turustahan toi näyttäis olevan. Mulla menee kanssa noi sävyt ihan latteiksi kun laittaa nettiin.
     
  4. Vs: Turistikuva

    Kyllä, Matti ja Teppo kylä. Tuo sävyjen latistuminen on kyllä ihme homma. Täytyy jotenkin yrittää ottaa se huomioon vastaisuudessa.
     
  5. Vs: Turistikuva

    Tukeeko selaimesi värihallintaa?

    http://web.mac.com/lsippu/iWeb/Photo%20 ... elain.html"]http://web.mac.com/lsippu/iWeb/Photo%20Gallery/Selain.html

    Tietysti sRGB:llä ei pitäisi olla mitään ongelmaa, mutta kuka tietää miten selaimet oikeasti toimivat? Viisammat jatkakoot tästä...
     
  6. Vs: Turistikuva

    viiminen on mulla ihan hemmetisti värittömämpi
     
  7. Vs: Turistikuva

    Sama homma täällä, kahdella ekalla ei silmin nähtävää eroa ole mutta kolmas on kyllä todella lattea
     
  8. Otof

    Otof

    117
    0
    0
    Vs: Turistikuva

    Oma selaimeni (Safari) käsittääkseni tukee värihallintaa. Muutan kuvat nettikokoon Photoshopin Save for Web -toiminnolla. Vaikka kuvan olisi sitä ennen muuttanut (tai vaikka ei olisi muuttanut) sRGB:ksi, niin aina sävyt latistuvat, kuva vaalenee huomattavan paljon. Siksi yritän aina ensin laittaa kuvan tummemmaksi silmämääräisesti, että se olisi pakkauksen jälkeen edes suunnilleen kohdallaan. Siitä syystä ne eivät sitten loppujen lopuksi ole koskaan sävyiltään juuri sellaisia kuin haluaisi. Ehkä joku asiantuntija osaisi neuvoa menetelmän, jonka avulla kuvat voi saada juuri haluamikseen.
     
  9. Otof

    Otof

    117
    0
    0
    Vs: Turistikuva

    Kaipa sellainen menetelmä on olemassa?
     
  10. cysna

    cysna

    310
    0
    0
    Vs: Turistikuva

    Hieno kuva vaikka vähän ehkä ankeat sävyt. Tulee kesä mieleen
     
  11. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Vs: Turistikuva

    Olis kiva tietää mitä tällä haetaan? :)
     
  12. Vs: Turistikuva

    Tämähän on jo ensimmäisessä todettu täysin tarpeettomaksi !!!
     
  13. Vs: Turistikuva, pari lisätty,paraniko ?

    Siis omalla näytöllä jo niin tummia että ovat suorastaan tukossa mutta silti liian kirkkaita kun laittaa tänne.
     
  14. campv

    campv Ylläpidon jäsen

    2 309
    110
    63
    Vs: Turistikuva, pari lisätty,paraniko ?

    Ensimmäinen kuva on kyllä hirveää suttua. Lisäksi kuvan laatua pahentaa se, että foorumisofta runttaa ylileveän kuvan mittoihin sopivaksi, jonka seurauksena jälki on vielä pahempaa. Kannattaisiko ehkä skaalata kuvat sopivaan mittaan?
     
  15. cysna

    cysna

    310
    0
    0
    Vs: Turistikuva, pari lisätty,paraniko ?

    Eka kuva on kyllä liian tumma mut nuo lisäämäsi uudet kuvat on ainakin tällä ruudulla ihan ok. Turku Rocks!!
     
  16. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Turistikuva

    Jos kuvat ovat täysin tarpeettomia, miten ne voisivat parantua?

    Ja jos ne ovat tarpeellisia, kaikissa on eri aihe, jolloin vertaillaan omenaa, appelsiina ja päärynää:
    * Ekassa on 70-lukulainen katsaus kaupungin ankeuteen. Jopa joella on ruuhkaa. Teollisuustyöläinen ei pääse pakoon kaupunkia.
    * Kakkosessa on historian ja nykypäivän kohtaaminen. Valkoinen historia valaisee nykyihmisten maailman ja antaa uskoa myös oikealla alkavaan tulevaisuuteen.
    * Kolmosessa taas ihaillaan vain vanhojen laivojen kauneutta ja niiden mekaanista estetiikkaa.

    Kaikki väistämättä edellyttävät tai ainakin hyötyvät erilaisista esteettisistä ratkaisuista.
     
  17. Vs: Turistikuva, pari lisätty,paraniko ?

    Veikkaisin vaikka Tanskalaista Ebeltoftia.