Vs: Menoliikennettä himpun verran turhan harmaa ja pyrstöpäässä vois olla hitunen lisää tilaa, mutta siltikin tää on kyllä hyvä.
Vs: Menoliikennettä Harmaa on, niin oli kyllä päiväkin ja meri ja taivas. Koitin ensin jättää hieman enemmän tilaa taakse mutta sitten kaula ja pää meni niin keskelle että omasta mielestäni tavoittanut enää ajatustani.
Vs: Menoliikennettä Vaikka päivä olikin harmaa niin mielestäni kuvan ei tarvitse olla sitä, ainakaan näin. Se tuntuu todella tasaharmaalta eikä mielenkiinnolla oikein ole mitään, mihin tarttua.
Vs: Menoliikennettä No sittenhän se on vaan huono kuva. Oma ajatukseni on tarttua joutseneen joka on suuntaamassa jonnekin hieman lämpimämpään. On hassua miten aidoissa luonnon valoissa otetuissa kuvissa ei välttämättä aina ole suuria kontrastieroja eikä sävykkyyttä. Itse 37 vuotta lähellä merta eläneenä voin sanoa että on päiviä jolloin värimaailma on aivan mielettömän rikas ja päiviä jotka ovat vain ja ainoastaan harmaita.
Vs: Menoliikennettä En minä sanoisi tätä huonoksi kuvaksi. ieno kuva joutsenesta, ei aina tarvitse olla sävyt viimeisen päälle. Ei niitä joutenia nyt ihan joka päivä lentele tuosta jokan edestä, ainakaan minulla. Hyvin joutsen erottu taustasta ja taivas taustalla on hieno.
Vs: Menoliikennettä Siinä mielessä kuvaa voisi parantaa: * Lintu lentää vasemmalle, mikä tarkoittaa suuntastereotyyppisesti pohjoista * Vasemmassa reunassa kuva on myös tummempi kuin oikeassa, eli ainakaan aurinkoisemmalle seudulle ei olla menossa Mutta nämähän korjaa helposti.
Vs: Menoliikennettä Miten voi suuntastereotypisesti ajatella, että mikäli lintu lentää vasemmalle on suunta silloin pohjoinen ?
Vs: Menoliikennettä Aivan helevetin hyvä, etenkin tuo toinen. Meikä tais löytää parhaimman näkemäni lintukuvan tästä topikista.
Vs: Menoliikennettä Todella hienoja kuvia kumpainenkin. Harmaus ei haittaa tippaakaan. Hyvä, jatkakaa.
Vs: Menoliikennettä Hiukan tuo minuakin askarruttaa, linnun nokkahan on karttalänteen, mikä merkinnee poistumista lounais-saariston kautta Itämerelle ;-) Kuva pitäisi nähdä vedoksena, sillä minun vaatimaton näyttöni tekee yleensä hallaa harmaa-asteikon hienoimmille sävyille.
Vs: Menoliikennettä Ihan yksinkertaisesti: Vasen-oikea-pari vastaa taakse-eteen, ylös-alas. Pohjoinen on psykologisesti ylhäällä, jos olet joskus katsonut artefaktia nimeltä "kartta", jossa näkyy se kollektiivisessa mielessä oleva yhteinen käsitys.
Vs: Menoliikennettä mä oon kanssa zephanian kanssa samoilla linjoilla. aika monien "digi"mv-kuvien ongelmana on että ne ovat pikemminkin harmaasävykuvia kuin mustavalkoisia. lisää jyrkkyyttä peliin. muutoin ihan onnistunut tipukuva.
Vs: Menoliikennettä Itseasiassa suunnistusta vuosia harrastaneena on karttakin muodostunut jotenkin tutuksi. En nyt siltikään assosioi vasemalle lentävää lintua menemään välttämättä pohjoiseen. Itse perustan suunnan siihen missä kulloinkin olen, löytää suuremmalla todennäköisyydellä perille. Ymmärrän kyllä antamasi selityksen mutta ehkä olen stereotypioita vastaan muutenkin. Mikäli ajatellaan merellä elävää joutsenta niin ainostaan siinä tapauksessa että seistään suomen itärannikolla kasvot merellepäin ja joutsen lentää vasemmalle on se menossa pohjoiseen. Toisaalta voidaan seistä myös Tukholman satamassa ja sama ilmiö toistuu. No sama tuo, kuvan nimihän on menoliikenne, eli kyseessä voisi olla vaikka joulun menoliikenne ja tipu on matkalla korvatunturille tai pääsiäinen ja pasha bileet tipuyhdyskunnassa, aivan nurkan takana.