Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

lapsikuva 2

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana J.Kimonen, 14 Lokakuu 2006.

    nyt kotona kuvausta välillä
     
  1. pleppanen

    pleppanen Active Member

    1 534
    0
    36
    Vs: lapsikuva 2

    Oikein hyvä. Tarkennus ei silti taida olla aivan silmien tasolla?
     
  2. Vs: lapsikuva 2

    kyllä olet oikeassa,kuvattu niinkin vaikealla tavalla kuin carl zeiss 50,1,4 kakkulalla(350 d) ja objektiivi ei ole kiinni missään,painan vain sitä kädellä bajonettiaukkoa vasten "tiiviisti". aukko muistaakseni 2,8 asetus manuaali.yritä siinä tepastella ja välttää valovuotoja ym heilahduksia,vaikeaa kapean terävyys alueen kanssa.adaptereita tilauksessa ,pääsee jalustan  kanssa kokeilee,helpotaa jotenkin.
     
  3. pleppanen

    pleppanen Active Member

    1 534
    0
    36
    Vs: lapsikuva 2

    Melkoinen stoori. Hyvin olet onnistunut em. proseduuri huomioon ottaen.
     
  4. Vs: lapsikuva 2

    Niinpä. Herää vain kysymys että miksi?
    Kuvaaminen saattais olla helpompaa ihan ehjillä vehkeillä...
     
  5. Vs: lapsikuva 2

    köyhän on kuvattava vajaalla kalostolla,no. Olisiko "tuhti"peura itse valokuvasta mitään mieltä?
     
  6. T_Ni

    T_Ni

    507
    0
    0
    Vs: lapsikuva 2

    Hyvä kuvahan tämä taas on. Vähän sulautuu varjopuoli taustaan, jos sillä nyt mitään merkitystä on. Tytön epäilevälle ilmeelle löytyykin luonteva selitys tuosta kuvaustilanteen kuvauksestasi ;-)
     
  7. Vs: lapsikuva 2

    Minusta kuvan olisi voinut ottaa hieman ylempää tai alempaa, ihan minkälaista fiilistä olisi halunnut, alhaalta hieman ylevämpää ja ylhäältä lapsen pienuutta korostaen =) Vasen puoli kaipaisi hiusvaloa =)
     
  8. 4x5

    4x5

    1 986
    0
    0
    Vs: lapsikuva 2

    En tiedä onko mun ruudussa jotain vikaa, mutta tuo tumma tausta vaikuttaa laikukkaalta. Se on mun silmissä häiritsevin tekijä. Valoisampi poski on myös turhan piirteetön.
    Muutenhan tällaisen "suoran" kuvan ei tarvitse täyttää studiokuvan valaisukriteerejä (mielipide). Söpö malli on aika luontevan oloinen, mistä pisteitä.
     
  9. Vs: lapsikuva 2

    Terävöitys ja kasvojen vasemmanpuolen sävyjen nosto (vaalentaninen) tekee kuvalle hyvää.
    Nyt samaa mieltä muiden kanssa terävyydestä ja valaistuksesta.
    Muuten nätti malli ja kuva, pienine "virheineenkin".
     
  10. Vs: lapsikuva 2

    kyllä se muuten onkin laikukas,siellä nimittäin roikkuu  made in home tausta joka ei näy valaistustilanteen takia juurikaan,olisi voinut olla vaikka pois käytöstä.