Vs: Suosikki Whiskyt Kyllä se on Alkon valikoimissa, mutta tuollaisen kalliin (55€) tuotteen kysyntä varmaan vaihtelee myymäläkohtaisesti. Espoonlahden Lippulaivassa noita eilen näin kolme-neljä pakkausta..
Vs: Suosikki Whiskyt Ja jos se on Alkon valikoimissa, niin senkus pyytää vaan niin puteli siirtyy noudettavaksesi ihan omaan lähiliikkeeseen.
Vs: Suosikki Whiskyt Niin, jos on normivalikoimassa. Lippulaivamyymälässä on käsittääkseni paljon sellaista, joka ei kuulu perussettiin, edes tilaamalla, ilman kuluja. Kysyähän toki kannattaa.
Vs: Suosikki Whiskyt Tuo Lippulaivan Alko ei ole Alkon lippulaivamyymälä, vaan kauppakeskus Lipppulaivassa sijaitseva tavallinen myymälä ;-)
Vs: Suosikki Whiskyt Pari Blairmhor -paukkua terveydeksi ja yömyssyksi. Tämä ei kyllä pääsisi suosikkilistalle, mutta on siinä jotain viitteitä viskistä. Alkon halvin, Highland Reserve, menee heittäen edelle.
Vs: Suosikki Whiskyt Jaahas, tuli viikko sitten käytyä etelässä (Tallinnassa) ja tämän topivkin innoittaman lähdin matkaan ajatuksena tuliaispullo, no tulihan se. Juuri avasin Scapa merkkisen 14v single malt Whiskyn, katotaas mitä se sanoo..... No niin, nyt on ekat siivut otettu, maku on aikast pehmeä (niin sen piti kai ollakin, "silkinpehmeä" luki lodjun kyljessä) ehkä siinä on aavistus hunajaa. Jälkimaku on kyllä hyvä, tuoksussa on jotain mitä en osaa sanoa mitä se on, mutta ah niin maukas. Pitää hankkia kunnon lasi tätä varten. Nam. Scapa Whisky | Scapa The Orcadian
Vs: Suosikki Whiskyt Piti hommata jotain hyvää mallasviskiä reissusta viime viikolla mutta matkakohteen lentokentällä ja supermarketeissa ei ollut myynnissä kuin #¤%&@£$ Glenfiddichia Jäi sitten ostamatta, kai se on taas haettava pottu Laphroaigia lähialkosta jos mieliteko iskee kun baarikaapista puuttuu viski kokonaan tällä hetkellä. Pitäis vissiin alkaa lennnellä Kööpenhaminan kautta, kuulemma sieltä saa Bowmoren Marineria...
Vs: Suosikki Whiskyt Itse pidän viskit raakana kuin Clint Eastwoodin aamuinen hengitys. Konjakit sitten juodaan ainakin V.S.O.P. versioina. Eli petroolinmakuiset peruslitkut on meikäläisen mieleen. Jameson, Jim Beam ynnä muut ikkunanpesunesteet. Thaimaalainen riisiviski Mekong on kyllä kova. On kyllä tosin tullut 10v Laphroaigia maisteltua ja oli se kyllä sweet täytyy myöntää. Toki jos hyvää halutaan niin sitten siirrytään konjakkipuolelle vaikkapa Hennessy X.O. pariin. Siinä on nestemäistä samettia, mutta se onkin ihan toinen aihe se. jep. rock n' roll raaka halpisviski suoraan pullosta!
Vs: Suosikki Whiskyt Juu, ja olen asiasta aika eri mieltä; halvatkin brandyt ovat hyviä, mutta kalliskaan viski ei.
Vs: Suosikki Whiskyt Tämä talousviski jota nyt on lasissa, on aivan mainio. Glen Scanlan, alle 20€/litra.
Vs: Suosikki Whiskyt Riippuu tietysti myös siitä miten hyvyys määritellään Jos vain pehmeyttä ja samettia etsitään, niin kaikki konjakit on juurikin niitä samettisia ja vivahteettomia pehmeitä ympäri makeita ja särmättömiä... Siis tylsiä, mielenkiinnottomia juomia
Vs: Suosikki Whiskyt Voihan sitä noinkin sanansa asetella, muta onhan viinanmakuisten juonti tosiaan enemmän suomalaisen heiniä ;-)
Vs: Suosikki Whiskyt Toisaalta olen samaa mieltä. Viski on turha juoda kalliina kun se ei nautiskelujuomaa muutenkaan ole. Allekirjoittaneelle ei ole viskiä/brandya/konjakkia tullut eteen mitä ei olisi pystynyt juomaan.
Vs: Suosikki Whiskyt Viski menee pullon suusta, kun ei se haju pääse nenään. Ostettiin Irlannista kentältä jotain kunsulenttitädin tyrkyttämää exrtamukahyvää. No, juotin sen veljelleni, se on maistanut kolinaakin ;-D
Vs: Suosikki Whiskyt Mä olen kerran räntäsateisena marras-joulukuun päivänä, kun kaikki meni muutenkin päin ********, pyytänyt Alkon myyjää suosittelemaan oikein pahaa viskiä. Suositus oli lopulta Wild Turkey. Ei kuitenkaan ollut erityisen pahaa, jenkkityyliin helposti juotavaa ja persoonatonta lientä, eikä sikäli sopinut tunnetilaan :-(
Vs: Suosikki Whiskyt Kunnon överikännit kannattaa vetää Jack Danielsilla, koska neliskanttinen pullo ei lähde vierimään karkuun siinä vaiheessa kun alkaa heikottaa (Tämän viisauden kuulin Alkon työntekijältä, tosin työajan ulkopuolella).
Vs: Suosikki Whiskyt Nyt sanoudun ulos tästä keskustelusta, sillä viskiä en ole ryypiskelymielessä juonut pitkiin aikoihin, siihen on helpompiakin vaihtoehtoja. paljon halvempia.. Eikä maistu viinalle, vaan blandikselle..