Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

rullapaperia taustaksi, mistä?

Keskustelu osiossa 'Valaisu ja studiokuvaus' , aloittajana Lepus, 6 Joulukuu 2009.

    Mistä sais ostettua (halvalla) leveetä (2 m .. ?) paperia (rullaa) (valkoista) taustaksi? Vois ripustaa tankoon ja sitten jatkua lattialle. Rautakaupassa olis ainakin varmaan ruskeeta suojapaperia. Mutta en ole kysynyt oisko valkosta.
     
  1. Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    Jos asuisit Turuus, voisit kysyä Hansaprintistä, niillä leveimmät rullat ovat n2,5m, ja jämä jää aina tumppiin...

    Mikäs estää espoolaista kysymästä sanomapainosta, en muista rataleveyttä kyllä.
     
  2. Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    maikkarin lavastamo myy tosipaksua valkoista kartonkia metritavarana 5m leveää. sen kun puolittaa niin ihan hyvää taustaa syntyy ja senverran hyvä pinta että voi varovasti puhdistaakin.
     
  3. Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    tuohan kuulostaa hyvältä.
    yritin googlata, mutten löytänyt (kai), oisko yhteystietoja?
     
  4. Perry

    Perry

    126
    0
    0
    Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    Saahan noita perus 2,72m leveitä taustakartonkeja melkein mistä tahansa ammattilaisten valokuvaustarvikkeita myyvistä puljuista. Esim. vaikka Studiovarustamo, Fototekniset, Rajala. Valmistaja on monesti Lastolite tai Colorama.
     
  5. Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    Heitän kohta roskikseen kaikki vanhat puoleksi käytetyt taustarullat, on siinä valkostakin, mustaakin harmaata ym perusvärejä, sit on noita 60 luvulta pinkkiä, vihreetä, kanariankeltaista. tarttet pakettiauton roudaukseen.
     
  6. Perry

    Perry

    126
    0
    0
    Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    Jos ne on noita 2,72m rullia niin muutama menee keskikokoiseen farmariautoon tai isoon hatchbackiin kunhan laittaa diagonaalisesti:)
     
  7. Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    Joo siis toki kaupasta saa ja hevoisella pääsee. Mutta en viittis maksaa (paljoa) kun aina vaikeempi perustella kotona (en ole varsinainen valokuvaaja).
    JW; sun vanhat paperit kiinnostaa mua. Laitanpa yksärin.
     
  8. stabacus

    stabacus Member

    578
    0
    16
    Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    Maikkarin lavastamo on vissiin lopetettu ja tavara jota siellä myytiin oli suomalaisen metsäteollisuuden tuotetto nimeltä sokeripakkauskartonki tai jotain sinne päin. Ihan käypä taustamateriaali, mutta tehtaalla kun käärivät rullalle niin minimi määrä oli jotain 200 kg ja pituutta tuo 5m ja käärintähylsyn halkaisija 40 cm. Studio oli parasta sijaita katutasossa. Matti Hietalalla oli tätä tavaraa studiossa Vanhalla Talvitiellä kerroksissa ja oli kuulemma ollut hitommoinen homma nostaa ikkunasta nosturilla. Rahdit ja kaikki muu tuli maksamaan enemmän kuin rulla tehtaalla.
     
  9. Vs: rullapaperia taustaksi, mistä?

    Kyllä ne metreittäinkin möi. matti on kaikessa niin suureellinen... Kiitos sille laukkulaiselle joka tyttöystävänsä kanssa tuli hakemaan noi jämärullat!