Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Parvekestudio

Keskustelu osiossa 'Valaisu ja studiokuvaus' , aloittajana Pan, 5 Maaliskuu 2014.

  1. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 321
    113
    Jossain ketjussa oli aiemmin puhetta luonnonvalostudiosta. Tässä oma viritykseni (ks kuva)
    Pohjoiseen avautuva parveke on 10* 2,5 m, joten tilaa pituussuunnaas on riittävästi. Mutta katto on ulkoreunassa vain parin metrin korkeudella ja itäpääty (kuvaajan selän takana) on avoin. Koko parveke on lasitettu. Taustakangas on ripustetti tässä tangolle, jonka paikkaa voi siirrellä tarpeen mukaan. Noita kankaita mulla on kuvan ruikunruskean lisäksi, valkoinen, musta, farkkusininen ja sammaleenvihreä.

    Kokeilin tänään hieman valaisuja tyttären (pian hänen tyttärensä) lelumeikkipäällä. Sen silmät eivät ihan vastaa oikeita, joten heijastukset ovat hieman outoja. Kuvat on myös käsittelemättömiä kameran mv-jpg:tä. En laita värillisiä esille, MV kertoo paremmin valaisun muutoksen.  Toki näitä on pienennetty nettiä varten. Lasi on EF50/1.8 täydellä aukolla kroppikennolla, vaikka se nyt ei tässä ole oleellista.

    Settejä on kaksi (katseen suunta), joissa ekat on kuvattu 100% luonnonvalossa ja muissa on käytetty Dörrin 70cm heijastimen kulta-hopea, hopea, valkoista ja mustaa pintaa. En tähän laita asennosista tietoja, mutta vaikutus kyllä näkyy.

    kuvat: http://www.lemmentuli.vaari.net/partsistudio/index.html
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. Jojje

    Jojje Active Member

    777
    26
    28
    Vs: Parvekestudio

    Mukavan pehmeää valoahan tuosta saa, ei tosin kovin ylhäältä.
    En malta olla laittamatta kuvaa varta vasten valokuvaamoon tehdystä "parvekestudiosta" vuodelta 1926.
     

    Liitetyt tiedostot:

    • MP-047.jpg
      MP-047.jpg
      Tiedostokoko:
      276,4 KB
      Katsottu:
      1 125