Vs: Päivän :-( Itella toi Lunasix on mukana joskus kulkenut. Oli ton Leicamittarin hintakin laskenut sopivasti. Se lähti matkaamaan Lapualle. Kiitos Matti. Ja jos tuntuu että rupeeaa oppimaan ilman mittaria niin eihän tuota ole pakko mukanaan kantaa.
Vs: Päivän :-( Istuin yhtenä kesänä terassilla ja juttelin pöytään sattumalta tulleen filmikuvaajan kanssa (siis elokuvaajan) ja siinä keskusteltiin hänen työvälineestään, joka oli pöydällä. Etupäässä yksin kuvaava dokumentaristi vastasi kysymykseeni, miten hän pystyy kuvatessaan säätämään aukon poutapilvisenä päivänä auringon mennessä pilveen ja tullessa sieltä ulos. Vastasi, että kun niskaa kuumottaa, niin aukkoa pienemmälle riippuen kuumotuksen tasosta ja sitten päinvastoin. Noin helppoa se on. Vannabeeleicakatutuvaajalle suosittelen kuitenkin aluksi valotusmittaria ja sitten harjoittelua ja analyysiä. Ehkä asia joskus sitten selvenee. Kapa
Vs: Päivän :-( Jos kuvaa pääosin päiväsaikaan, niinsanotusti päivänvalolla, niin taitaa riippua kuvaajan n.s. oppimiskäyrästä, montako kertaa valaistus on mitattava, ennen kuin muistaa, että se on sen Synny 16 säännön mukainen. - Illan ja yön valaistusolosuhteissa mittaria ei korvaa mikään, niin kuin ei sisätiloissakaan.
Vs: Päivän :-( Kyllä se aurinkoisena päivänä onnistuu. Mutta sisällä ja ei niin aurinkoisena päivänä ei tahdo päässä oleva haarukointi onnistua ilman apuvälinettä. Joskus senkin voin oppia.
Vs: Päivän :-( Mä otan usein ensin muutaman mittauksen jos mahdollista, auringossa ja varjossa tuollen niinkuin referensseiksi. Sillä sitten säätelen valon ja varjon mukaan aukon pari sinne tänne ja on aika hyvin sujunut. Välillä usko loppuu ja pitää kaivaa mittari taskusta ja tarkistaa. Niinkään en ajattele aikana ja aukkona vaan EV-arvona. Tietysti kamera tukee tuota kun sinä on EV-asteikko valmiina.
Vs: Päivän :-( Kaikkein helpointa valotuksen mittaus silmämääräisesti on kun käyttää ISO400 värinegatiivifilmiä. Useimmissa on virhevaraa helpostikin viisi aukkoa ylivalotuksen suuntaan eikä huippuvalot pala puhki. Lataa kameraansa vaikka halpisfilmiä Fuji Superia X-tra 400, laittaa kameraan suljinnopeudeksi 1/125s ja silmämääräisesti tai kokemusperäisesti arvioi mikä mahtaisi olla 'Sunny-16' säännön mukaan suurinpiirtein sopiva aukko (ja säätää sitten tilanteeseen sopivan suljinaika-aukko yhdistelmän). Saa aika huolellisesti kämmätä, että saa aikaan pilalle valotetun ruudun. Filmin kehitys ihan C-41 normaalikaavan mukaan. Muutaman filmin jälkeen ei valotusmittaria enää juuri kaipaa. Myös sisätiloissa jos on vähänkin ikkunavaloa niin f/2.8 ja 1/30s toimii lähes aina tällä menetelmällä. EDIT: niin, ja jos haluat kämmäysvaraa vielä alivalotuksenkin suuntaan niin Portra 400 sietää kaksi aukkoa alivalotusta (EI 1600) normikehityksellä. Ja ne samat viisi aukkoa ylivalotusta. Kouluttamaton apinakin osaa valottaa oikein nykyisillä värinegatiivifilmeillä.
Vs: Päivän :-( Monsanto is here to stay http://www.globalresearch.ca/ukraine-agrees-to-monsanto-land-grab-for-17-billion-imf-loan/5431312
Vs: Päivän :-( Eikö pitäisi olla sentään Leicameter 1, 2 tai 3 kierreleicassa. Minimalismi ja nätteysarvot. http://de.wikipedia.org/wiki/Leicameter#Modelle
Vs: Päivän :-( Jos M-leican mittari edes sopii... Mittarin kytkentäkiekko tulee kameran suljinaikakiekon päälle ja siinä on tapitkin. IIIf:n kiekko myös pyörii virittäessä, eikä siinä ole koloa tapille. http://www.kenrockwell.com/leica/leicameter.htm http://photo.net/leica-rangefinders-forum/00KW84
Vs: Päivän :-( Sopii se varsinkin kun laittaa tämmöisen palikan. http://www.bhphotovideo.com/c/product/89979-REG/Hama_HA_6951_Hot_Shoe_Adapter_1.html Ja jos ei sovi tuollakaan tai asia alkaa tuntumaan hankalalta voin ostaa mittariin sopivan kameran sitten. Rahaa kyllä on että siitä ei ole kiinni.
Vs: Päivän :-( Hyvä (moderni) mittari näihin vanhuksiin on Voigtländer VC II. Sen voi laittaa varustekenkään tai jos LEICA menee pilalle japanilaisen mittarin takia, sen voi pitää erillisellä lenkillä vaikka kaulassa. Mittarin jalka voidaan asentaa kahteen eri paikkaan, jolla saadaan kaunis sovitus erilaisten kameroiden kanssa. http://rangefinder.ru/manual/instructions/exp_inostr/voigtlander_VC_II.pdf Kuvassa oleva mittari on vanhempaa ykkös mallia. Uudempi on jonkin verran matalampi. http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,30.msg703372.html#msg703372
Vs: Päivän :-( http://blogit.iltalehti.fi/markus-leikola/2015/02/17/itameren-lastenhauta/?ref=tp Jos aihe kiinnostaa enemmän niin lisälukemistona vaikka Cajus Bekker: Itämeri ja Suomenlahti 1944-1945 Tositapahtumiin perustuva kertomus Saksan sotalaivaston viimeisistä sotatoimista Itämerellä ja Suomenlahdella ja yli kahden miljoonan saksalaisen pelastamisesta Itämeren poikki. Werner Söderström osakeyhtiö, 1960
Vs: Päivän :-( Lueskelin joskus vakituiseen ruotsalaisia kalastuslehtiä. Kun pienveneisiin soveltuvat Decca-navigaattorit tulivat yleisiksi joskus 80-luvulla, alkoivat ruotsalaiset pilkkiä innokkaasti Tanskan salmien hylkyjen ympäristössä, niihin kun oli kerääntynyt kaikenlaista kalaa, ja decca-koordinaateilla ne oli helppo löytää. Mieleen on jäänyt hehkutus suurista ja lihavista kaloista, joita tietyn hylyn ympäristöstä nousi. Joku ilonpilaaja sitten huomautti, että kyseessä on saksalainen joukkojenkuljetusalus, jonka mukana upposi noin 4000 miestä. Norjasta Saksaan matkalla olleita aluksia upotettiin sinne salmiin aika monta. Taisivat ne muutkin parhaat kalapaikat olla vastaavia hylkyjä.
Vs: Päivän :-( Mitäs sitä ei läntisen maailman vapauden ja demokratian eteen tehtäisi. http://www.hs.fi/ulkomaat/a1424328926183 Snowden ansaitsisi teoistaan kyllä ennemminkin Nobelin kuin vankilaa.
Vs: Päivän :-( Taidat olla oikeassa. http://www.theguardian.com/world/2014/oct/10/-sp-edward-snowden-wins-guardian-readers-nobel-peace-prize-poll-ahead-of-malala-yousafzai edit: kyllä http://www.theguardian.com/world/2014/jan/29/edward-snowden-nominated-nobel-peace-prize