Onko niin että vanhempaan koneeseen kun laittaa linuxin se toimii paremmin eikä töki? Noita vanhoja tietsikoita on jäänny pois käytöstä. Yksi oli pojalla paloimuurina pleikkarin edessä jonkin aikaa. On alkanut kiinostaa asentaa linux ja hiukan opiskella sitä käyttistä. No latasin ubuntun ja poltin sen levylle ohjeiden mukaan. Eipä sen asennus onnistu mihinkään koneeseen. Tähän pääkoneeseenkin yritin kun siinä oli sellainen levyltä käyttö joka jättää wintoosan sivuun. Jossakin vaiheessa se kysyi usernamea ja paswordia. En mä ollu sellasia antanut eikä se tietenkään siitä jatkannut eteenpäin kun en niitä tienny. Oisko joku muu linux malli helpomi ensiksi kokeiluun? Ja muutakin neuovoa ohjetta saa antaa.
Vs: Linux Usein Linux on keveämpi kuin vaikka Windows XP, mutta uudemmissa on lisääntyvästi kaikkea tätä "eye-candy":ä eli kosmeettista parannusta joka voi hidastaa konetta. Omassa vanhassa pöytäkoneessani (1 GB muistia, Celeron 2,2 GHz) ei Kubuntu toimi juurikaan nopeammin kuin Windows 2000. Mutta käsittääkseni nämä Ubuntu ja erityisesti Kubuntu ovat raskaammasta päästä. Pienempiä ja keveämpiä distroja löytyy kyllä, mutta en osaa valitettavasti lonkalta suositella mitään tiettyä. Opettelu- ja kokeiluvaiheessa kannattaa yleensä ajaa ohjelma CD:ltä asentamatta koneelle eli boottaamalla siltä CD:ltä. Muistelen että tuon pitäisi Ubuntullakin onnistua.
Vs: Linux Auttais varmaan jos esim olis tarkempaa tietoa mikä distro on kyseessä? Luultavimmin tuonkin käyttäjätunnus / salasanayhdistelmän löytää sieltä sivuilta mistä tuon latasit. edit: niin ja mä kokeilisin esim. seuraavia yhdistelmiä User Passwd -------------- root password admin password
Vs: Linux mulla pyörii kubuntu pentium 3 512mt muistilla - ihan hyvin. ubuntu on helpoin koska siihen saa helpoiten suomenkielistä apua. Ubuntu Suomen keskustelualueet - Etusivu distroissa ei muutoin nyt niin kauheasti ole eroa (asennus ja paketinhallinta).. asennus vaiheet on hyvä käydä läpi jostain ohjeesta ennen kokeilua. käytöstä poistuneissa koneissa voi olla "rauta"suojauksia. Esim. joku palautuspiiri valopääoppilaiden varalta tai bios ruuvauksia. Nämä jos homman estää niin estää sitten kaikki puukotukset oli linux tai ei jos niitä ei pura.
Vs: Linux Kyllä se ubuntu on helpoin.Salasanahan määritellään asennuksen yhteydessä, taisit olla siinä ja pelästyit? Tuossa ohjetta: Asentaminen - Ubuntu Suomi Ja Gimpillä kuviakin voit muokata. Ei huono, Higg
Vs: Linux Itse asensin Ubuntun vanhaan Compaqin läppäriin, muistia oli se 512mb, prossua en muista (oisko ollu joku n.500Mhz), mutta pyöri ihan mukavasti. Hemmetin helppo asentaa.
Vs: Linux Huh huh. Kahden päivän aikana kahden ja kolmen koneen välissä juoksentelua ja kokeilua. Ubuntua ei millään koneelle. Open suse oli aika lähellä. Jokin kumma sotki yhden sektorin cd:ltä niin että se ei toiminnu. Latasin jopa kahteen kertaan sen koneella ja poltin ISO systeemillä. Ei niin ei. No tämä viimeinen Debian oli sitten se mitä päätin vielä kokeilla ennen kun heitän koneen verkonpainoksi. Ihme ja kumma sain tämän ladattua koneelle ja jopa nettiinkin olen päässyt. Auttamattoman hidashan tämä täällä netissä on. Mutta ei tää nyt ihan hyödytönkään ole. Silloin kun kaikki muut koneet on käytössä tämä saa kelvata. Ai niin tää on tosi vanha Compaq:in kone jossa on celeron 465.2mhz prossu ja 191M muistia joten ei mikään hääppönen ole. Kahtotaan alanko asentelemaan tänne gimppiä sun muita kun toi kovis on vaan 6gigaa. No onpa kaapissa 30g levy jos kokeilis asentaa sen rinnalle.(voi olla taas kahden illan juttu sekin)
Vs: Linux Mäkin sain taistella Ubuntun kanssa. Kolme kertaa latasin - kolme kertaa poltin levylle ja aina se sama virhe levyllä. Onneksi Ubuntun saa tilattua ilmaiseksi levyllä kotiin netistä, joten sillä sai sitten asennettua. Mut aika jännä - onkohan siinä ISO:ssa ollut sitten jotain vikaa...
Vs: Linux No ei se Ubuntu tuohon masiinaan kyllä oikein olisi asentunutkaan... Puppylinux taasen mitä mainioin, kokeiles sitä, toimii jopa ns. Livelevynä. Ja se iso-image pitää oikein oikealla ohjelmalla polttaa, jotta toimisi, Higg
Vs: Linux Kyllä mä tähän mennessä kaikki imaget olen saanut ihan hyvin Nerolla poltettua, mikä tämä oikea ohjelma on?
Vs: Linux No tässä Debiassa olikin toi Gimp valmiina. Aika näppärältä vaikuttaa. Sanoisin että hakkaa PhotoFiltren jota oon tottunnu käyttämään. Pitänee mennä välillä taas kuvailemaan.
Vs: Linux Kyllä Nerolla toimii, kunhan muistaa poltta iso- imagena. Monet yrittävät suoraan normaalipolttona... Muuten, Ubuntusta löytyy myös Alternate- vaihtoehto, joka toimii myös hitaammissa koneissa jotka sitä hienoa normiasennuslevyä karsastavat. Vähän kinkkisempi, mutta kyllä asennettavissa, Higg
Vs: Linux Joskus aikoinaan n. 7-8 vuotta sitten asentelin duunissa vanhaan pena2 koneeseen, jossa oli muistia jopa huimat 128mb RedHatin, ja siinä sain toimimaan myös Gimpin ja muut, silloin siinä oli Apache päällä ja yksi kiva sovellus, johon pystyi lähettämään tekstareita ja sai vastauksen. Kaveri aikoinaan avasi mulle SMS-keskuskseen portin, niin pääsin leikkimään. Ah niitä aikoja. Tämä nyt oli ihan offtopick, mutta kuitenkin.
Vs: Linux Mitä mieltä olette jos tähän koneeseen hommais muistikampoja lisää. Tai saakohan tähän niitä jotka jakaa yhden kamman kahdeksi ja laittais sellasen. Rupeiskohan potkimaan. Tää kyllä toimii nyt hiinä ja hiinä. Jos hiukan saa viritettyä nopeemmaksi tätä voidaan pitää meillä yhtenä koneena. Mä pärjäisin tällä sais toi poitsu vanhallani veivata kun tässä ei pelitä jotku pelit joita netissä pelaa. lataus nopeus on ihan huippua tässä. Ei noi vintoosat tälläseen latausnopeuteen pysty vaikka saman kotiverkon kautta ladataankin. Kyllä tähän linuxin tottuu. Videot ei latannu vielä mutta ehkä nekin onnistuu joskus. Muutaman macroflexin latasin mutta ei apua, tai mä en osaa niitä ajaa. Klikkasin lataa ja suorita nappia mut ei se kait riittänny.
Vs: Linux Olettekos saaneet Ubuntussa luettua Mac:in HFS+ tiedostojärjestelmän kiintolevyjä? Olisi nimittäin tarvetta tällaiseen. Pitäisi saada siirrettyä 250GB LaCie P3 HD FW(300703EK) kiintolevyn tiedot toiselle koneelle.
Vs: Linux Enpäs ole moista nähnytkään mutta kyllä tuo mount-käskyn man-sivu näkyisi tuntevan jotain nimellä hfsplus. Eli eiköhän se toimi.
Vs: Linux maccidistrot ovat lukeneet applen kirjanpitoa jo hyvin kauan.. eihän nämä windöözeja ole että itse joutuu vähän asioita hokaamaan, bill ei nyt ole asioita käyttäjän puolesta päättämässä.