Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kamera-lehden Suurkisa 2007

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana ts, 5 Joulukuu 2007.

  1. ts

    ts Member

    771
    0
    16
    Kamera-lehdessä 12/07 on esitelty Suurkisan harrastaja-sarjan tulokset. Mitä mieltä olet palkituista kuvista?
     
  2. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    Mietin hetken, että osaako ko. lehden kilpailukuvia edes katsoa objektiivisesti koska ne ovat kuvia, joita jo kulttuurisesti rakastamme vihata...

    Kaikki kuvat edustavat pitkäjänteistä Kamera-lehti-tyylilajia ja siksi kokonaisuus on harmoninen, vaikka kuvat näyttävätkin päällisin puolin erilaisilta. Kuvissa on kuviteltu ja kuvitettu toinen todellisuus, jossa asuvat kissat, lapset ja linnut pienimuotoisissa tapahtumattomuuden hetkissä.

    Palkintopallille päässeistä kakkoskuvassa on hieman linjasta poikkeavaa mystis-surrealistista, ristiriitaisen jännitteistä värinää. Hieno kuva.
     
  3. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    Mietiskelin itsekseni tuota arvostelijoiden hommaa: Kun lehdessä mainittiin, että maisemakuvia oli paljon ja elukoista orava oli kuvatuin aihe niin ei varmasti herkkua. Lopputuloksissa massat eivät onneksi jyräneet. Yksi maisema ja ei yhtään oravakuvaa. Arvostelukokemus lienee samaa luokkaa kuin jos katselisi 1000 laukun, aukean tai minkä tahansa veppisaitin postauksia putkeen.
    Julkaistut kuvat olivat minusta kaikki hyviä. Jokaista olisin kehdannut esitellä omanani. Tuomarit valitsivat mielestään parhaat kuvat ja ei valittamista sen suhteen. Hyvä vaan, että maku ratkaisee matemaattisen tarkan ideaalin sijaan.
    Työpaikan valokuvauskerhon yli-innokas puheenjohtaja houkutteli viekkaudella ja vilunkipelillä (ilmaiset pimiövuorot) minutkin osallistumaan. Kuvani eivät olleet julkaistujen joukossa. Omat kuvat ovat tietysti maailman parhaita -niinkuin kaikilla harrastajilla- mutta ei harmittanut. Valitsin omat kuvani sillä perusteella, että ei hävetä, jos tuomarit olisivat sattuneet poimimaan ne julkaistujen joukkoon. Ja ei, ei ollut maisemia eikä oravia :)
     
  4. dhat

    dhat

    229
    0
    0
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    Jännityksellä odotan tulevaa aktiivisarjan julkaisua. Itsekin osallistuin yhdellä kuvalla, mutta kuvasta puuttuu auringonlasku, sateenkaari, orava ja lapsonen puhaltamassa saippuakuplia sudenkorennon pöristäessä ilmassa, joten en usko kuvan ilmestyvän edes lehteen. Jännä nähdä!

    Kameralehteä seuranneena olen todennut että kilpailuissa pärjätäkseni tulisi kuvan olla täysi vastakohta sellaiselle materiaalille mitä tulee kuvattua. Kuvat ovat aina niitä todella tuttuja ja turvallisia, ehkäpä sinne ei lähetetä muuta? Ehkäpä niitä muita ei arvosteta.

    Tuomaristo valitsee mistä tykkää, sellaista se kai on. Harmittavan keskinkertainen maku noista kilpailuista on vaan jäänyt.
     
  5. dhat

    dhat

    229
    0
    0
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    En ole vielä nähnyt lehteä, mutta sain suruviestin kaveriltani. En voittanut kisaa.

    Olen käsitellyt asiaa viinan ja surun sekavissa tunnelmissa viikonlopun yli ja en ymmärrä vieläkään. Olin täysin varma voitostani, olin jo laskeskellut mitä teen voittopalkinnoilla. En ole nähnyt muiden kuvia, mutta uskoisin että omani oli parempi. Ainakin uskoin, mitä teen nyt?

    Itkettää. Miten tästä jatkan? Viime vuonna kävi samalla tavoin, osallistuin, enkä tullut edes mainituksi. Itkettää.

    Tässä osallistunut kuvani:

    <IMG src="http://strap-photos.com/jussi/tempo/faijja_rookil_yo.jpg"][​IMG]</IMG>

    Kaikelta mihin uskoin putosi pohja, kartta tulevaisuudessa otettaviin kuviini repeytyi, henkilökohtaisen visioni kompassin nuoli pyörii kuin väkkärä. Olen vailla suuntaa.
     
  6. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    Mulla oli vielä huonompi kuva mukana. Siksi en sitä tänne edes laita.
     
  7. Moulus

    Moulus Member

    502
    0
    16
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    Olisikohan olemassa jokin huonojen kuvien kilpailu? Tiedän jo minkä lähettäisin. Kuvan jossa on puolikas Juha Mieto täydessä perinteisen vauhdissa.
     
  8. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    Meidän pimiön seinällä on ainakin vanha ilmotus kuvakisasta "Huono Kuva".. Mut siihen ei ehkä enää ehdi mukaan :D. Oiskohan 10v sitten ollu tai jotain.
     
  9. Moulus

    Moulus Member

    502
    0
    16
    Vs: Kamera-lehden Suurkisa 2007

    Aika on jälleen kypsä. Uusi sukupolvi on astunut esille, ja digitaalitekniikan myötä kasvanut kuvamäärä varmistaisi sen, että rima on tosi matalalla. Kävisin mielelläni myös katsomassa näyttelyn, jossa olisi rehellisesti huonoja kuvia ja kuviensa takana seisovia tekijöitä. Ei huonot kuvat näin netissä anonyyminä pääse oikeuksiinsa.