Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ensimmäinen julkaistu kuvasi?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana virus, 13 Joulukuu 2005.

  1. msb

    msb

    147
    0
    0
    Ensimmäinen julkaistu kuva Suunnistaja-lehdessä 04 kesällä, teltta "pyörremyrskyn" riepoteltavana.
     
  2. Jan

    Jan Member

    825
    0
    16
    Taisi olla kauppalehdessä jokin pönötyskuva.
     
  3. wemmi

    wemmi

    1
    0
    1
  4. oopa

    oopa Member

    142
    1
    16
    Lasketaanko sitä, että moni teinikaverini (itse olen jo vanhempi) on laittanut heistä ottamani kuvan Irc-galleriaan? Kaikki poikia (niin kuin minäkin) epäilyttävää?
     
  5. Taisi olla vuonna -95, erään firman mainosjulisteessa ja tuote-esitteissä.

    Sen jälkeen onkin ollut vähän hiljaisempaa...

    Viimeisin valpas lehden kansikuva on meikäläisen tuotoksia:

    http://www.palveluskoiraklubi.fi/valpas.htm
     
  6. Juki

    Juki

    313
    0
    0
    Tervetuloa palstalle puolestani vaikka avattaresi valot tulivat kalliiksi viime lauantai-iltana....:)
     
  7. MJK

    MJK

    1 436
    0
    0
    Jaahas.. Vesipäät ovat pistäneet mun ottaman kuvan tekemäänsä kalenteriin joten se on siinä.
    Kalenterista löytyy muuten PDF versio (mallikappale) ja ostomahdollisuus sivuilta:

    http://www.holgarocks.com/holga/?p=102
     
  8. Hieno kun mikä! Ja minulle 'kalenterityttöyden' avaus ;)

    Suosikkini on kuitenkin Neiti Syyskuu.
     
  9. Kato täytyy kalenterissa kissoja olla...olis muuten ollu toi sun avatar tai versio siitä mvnä holgalla..

    Mut kurko kalenteri on se jossa kaesäkuussa on hankimaisema..hitto kun muut ei oo ennen keksiny..noin se tehdään ..
     
  10. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Nyt en muista ihan varmaksi oliko eka kuva Perniön paikallis-sanomissa eräästä kirkosta. Ainakin he pyysivät lupaa käyttää kuvia. Mutta yksi kuva oli tuolla mediatalossa isä-lapsi kilpailuun liittyen.
     
  11. "Modern Icon"-kuvani pääsi espanjalaisen musiikki- ja elämäntyylilehden kesäspesiaalin kanneksi;

    www.elegyiberica.com

    Edit; jos ei halua etsiä kansikuvaa sivuilta niin se löytyy tästä
     
  12. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Tämän käyttöoikeudet myin YLElle vuodeksi:
    Virhe - Kuvatoimisto - Photostock Vastavalo.fi

    Asiakkaan nimen antamaa hohdokkuutta kenties vähän rajoittaa se, että meni kuvituskuvaksi nettisivuille. Ei ole enää nähtävissä.
     
  13. Kameralehden vuoden kuvaaja -osakilpailun 4. sija. Mutta vuotta ja lehden numeroa en sitten kerrokaan ;)
     
  14. haili

    haili

    170
    0
    0
    Mun ensimmäinen julkaistu kuva julkaistiin pääkaupunki-lehdessä 22.09.1977 ja silloin kuvauskohteena oli Mauno Koivisto. Olimme silloin kahden muun kanssa harjoittelemassa toimittajan työhön liittyviä juttuja ja itse olin silloin 3 päivää vaille 12 vuotias kun se julkaistiin. Ilman sitä en olisi nykyisin tekemisissä valokuvauksen kanssa juuri lainkaan. Minulla on tallella tuo artikkeli jos joku sen välttämäti haluaa nähdä niin saa sen tulla mun luota tarkistamaan kun sopii mun kanssa ajankohdan milloin tulee.
     
  15. Ensimmäinen juttu+kuvat mitä olen lehteen tehnyt, sijoittuu vuoteen '89 tai '90. Eli oon ollut silloin joko ysillä tai kasilla. Kirjoitin Raahen Seutuun juttua työelämään tutustuvista nuorista (TET). Taisi olla ensimmäinen kerta, kun minun pärstäkuvanikin oli lehdessä samaan aikaan.
    TV:ssä tuli komeiltua muistaakseni vuonna '90. Olin ultra kevyiden lentokoneiden SM-kisoissa yksi tuomareista.
    Sen jälkeen juttuja ja kuvia on tullut tuupattua milloin minnekin; lehtiin, pariin kirjaan kuvia jne jne.
    Nykyisin kirjoitan ja kuvaan Hanaa-lehteen.
     
  16. pleppanen

    pleppanen Active Member

    1 534
    0
    36
    Ensimmäiset ottamani kuvat, 4-5 kpl, julkaistiin erään harrastelehden aukeaman pituisessa artikkelissani vuonna 1987. Kului vielä 4 vuotta tuosta ennen kuin ostin oman kamerani. Sillä rungolla plätkytinkin sitten kuvia tasaiseen tahtiin siten, että tuolla rungolla otettuja kuvia julkaistiin eri lehdissä 200-300 kpl.
    Tienasi hintansa.
     
  17. 28.6.2006 ilmestynyt On the Rocksin ja Storyvillen asiakaslehti julkaisi kuvia terassiavajaisista sekä drinkkikuvaa. Kattellaan ku ens vuonna alkaa tapahtumaan!
     
  18. niin...

    maaliskuussa oli lapsikuvia pikselissä ja nyt heinäkuussa miljöömuotokuvia samassa lehdessä... ensimmäisessä oli vihreitä kuvia, toisessa mustavalkoisia :)
     
  19. Lehdissä on ollut useita ottamiani kuvia vuodesta 2000 eteenpäin. En nyt muista mikä olisi ollut eka, mutta joku parikymmentä niitä taitaa olla ollut. Nimeä ei ole ollut alla, mutta se on ihan ennakkoon sovittua ja molemminpuolin hyväksyttyä.
     
  20. Oli 70-luvun loppupuolella Raittiussanomissa*, jota painettiin silloisessa työpaikassani Eteläsaimaan kustannus oy:ssä.Lehdessä oli juttuja oli eri harrastuksista ja silloisen tyttöystäväni kanssa kävimme paljon koiranäyttelyissä joten omien koirien potretti artikkelissa oli eka.
    Toinen kerta oli jo hiukan mystisempi juttu( ei ole selvinnyt vieläkään).
    Ranskalaisessa Afgaani(vinttikoira)lehden kannessa oli oma ottama kuva, silloisesta afgaanstamme, 90 luvun lopussa.Olin ihan tyytyväinen asiasta enkä paljon viitsinyt tekiänoikeusasioilla ruveta sinne asti rettelöimään.
    * Ihan tosi älkää hymyilkö;)