Vs: Elements vs Creative Suite Sä pystyt editoimaan kuvaa elementsillä suoraan lightroomista ja se sitten tallentuu. Tosin esim wintoussissa sä pystyt lisäämään vaikka ilmaisen paint.net:in lightroomin kautta käytettäväksi, jos vaikka siis tekstejä haluat kuvaaan, mitä nyt Paint.netillä haluatkaan tehdä. Photoshop paketit taas käsittääkseni sisältävät eri määrän eri ohjelmia ja sen takia hintakin on isompi.
Vs: Elements vs Creative Suite Juu ei kannata mennä ihan siivilinä googlailemaan voi tulla väärää tietoa
Vs: Elements vs Creative Suite Itsellä on Elements ja siihen kyllä kaipaa paljonkin sellaisia ominaisuuksia mitä oli jo ennen CS versioita, kuten Reittikynä. Elements on hyvä harrastelijalle ja sen huomaa hinnassakin. Elements käy myös ammattilaiselle, mikäli kuvan muokkaamista ei tee ihan täyspainotteisesti? Kyllä elementsilläkin saa ihan hyvää jälkee mutta myönnettävähän tuo on että kyllä se myyntihinta on suoraan verrannollinen siihen mitä ominaisuuksia saa. Vähän asian vierestä.
Vs: Elements vs Creative Suite Ei ole. Myyntihinta on suoraan verrannollinen siihen, onko tuote suunnattu ammattilaisille (joilla on rahaa) vai kuluttajille (joilla ei ole maksuhalua). Elements on kehitetty harrastajille ja heidän tarpeisiinsa ja palvelee niitä yleensä _paremmin_ kuin Photoshop. Kyseessä on kaksi eri tuotetta. Toinen niistä ei ole riisuttu versio toisesta.
Vs: Elements vs Creative Suite tosiaan unohtu itsellä että CS sisältää paljon muutakin kuin pelkkää kuvanmuokkaus ohjelmaa.
Vs: Elements vs Creative Suite Lightroomissa hiiren oikeesta valikko esille ja sieltä valitsee kohdan "Edit in" ja nappaseen elementsin? Ainakin itsellä löytää.
Vs: Elements vs Creative Suite Lightroomissa Preferences / External editing ja sinne sitten oikea photari. Lightroom katsoo asennusvaiheessa koneen softia, mutta sen jälkeen ne pitää itse käydä laittamassa tuonne.
Vs: Elements vs Creative Suite Hyvin toimii. Rauhassa vaan EDIT: Tulikin Jukkiksen kuva tähän. No ei se mitään, jos sen avulla jaksaa väänttää pidempää
Vs: Elements vs Creative Suite Ai taas vaikeaa: oletin, että vaikutat nyt niin tyytyväiseltä, että harkinnassa olisi mielummn jonkun muun tehtaan tarjonta.
Vs: Elements vs Creative Suite Itse asiassa useammastakin tuotteesta: Photosop on photoshop, ja tuo Creative Suite monen softan paketti. Ja tätä pakettiakin myydään ilmeisesti viidellä eri kombinaatiolla. Näille softille lie tarvetta kun moista harkitaan, mutta niin tai näin, paketilla on huonokin puoli -hinnan lisäksi: päivitys ei onnistu paketista yksittäiseen softaan, vaan ainoastaan paketista pakettiin. Eli vaikka haluaisikin päivittää tuosta Creative suitesta vain esim. tulevaisuuden Photariin, niin se ei käykään. Jos tämäkään läpäisee muuria...
Vs: Elements vs Creative Suite Tuolla on muillakin samaa ongelmaa. Launching Elements 10 Editor from Lightroom 3; ... | Adobe Community Oletko hakenut editorin moisesta kansiosta: http://forums.adobe.com/servlet/JiveServlet/showImage/2-3949519-85172/Screen+shot+2011-09-28+at+1.44.17+PM.png