Vs: A2 valokuvatulostimet. Millä tavalla rip-ohjelma ( mikä muuten on tuo mainitsemasi rip?) poistaa hukkapaperin? Meillä Luovan valokuvauksen keskuksessa (Jyväskylässä) printtaan ihmisille ilman RIPiä hyvällä menestyksellä. Ei ole kukaan vielä valittanut. kapa
Vs: A2 valokuvatulostimet. Senverran halpa että 3880 1200 eurolla lakkas kiinnostamasta. Kuinka paljon tuommonen kone heiluu tulostettaessa? En raaskinut ostaa 500 e pöytää, joten pitää kattella omista pöydistä. Tuos olis justiinsa sopivan kokoinen olohuoneen pöytä, mutta jalaat on vähän heppoiset. Toinen mahdollisuus on teettää puuseppä-serkulla uusi.
Vs: A2 valokuvatulostimet. Vielä näistä tulostimista. Onko teillä näitä isompia tulostimia kytketty langattomaan verkkoon vai onko USB-piuha se ainoa oikea. Kun kuvissa lähdetään viimeisenpäälle hifistelemään, onko eroa tulostaako TIFF/PSD tai JPEG tiedostoista?
Vs: A2 valokuvatulostimet. En ole huomannut eroa koskaan jpeg ja tiff/psd kuvissa. Vievät vain turhaan muistia. T Jukka
Vs: A2 valokuvatulostimet. Rip (raster image processor) on tulostusohjelma. Sellaisella voi säätää monipuolisesti tulostuksen teknistä toteutusta, mm. rasterikulmia jne. Korvaa siis tulostinajurin ja tulostaa voi ilman muita ohjelmia; ilmeisesti tulostat Photoshopista tms. Etua on ehkä vaikea löytää, koskapa fotarikin tulostaa aika hyvin. Supertarkka mustavalkotulostaja voisi saada iloa, koska sitten voi valita vaikkapa pelkän mustan musteen tulostukseen tms kokeiluja. Se etu kyllä on, että paperia voi säästyä, jos on paljon pieniä kuvia tulostettavana rullapaperille. Ripillä voi sijoitella niitä pitkin rullaa ja optimoida paperin käytön. Voihan fotarissakin tehdä pienistä yhteisen ison kuvan, joten... Säästön kyseenalaistaa kyllä se, että kunnollinen rip maksaa suunnilleen saman kuin 3880. Suosituimpia on esim. Imageprint, about 1000 taalaa verkkokaupassa. Make Better Prints - ImagePrint
Vs: A2 valokuvatulostimet. Vaikka kauppias kutsuisikin tuollaista ohjelmaa RIP:ksi, oikea nimi sille olisi ihan arkisesti "tulostusohjelma" ja tulostusohjelma on eri asia kuin RIP. RIP on tällaisissa systeemeissä se komponentti, joka jollakin tavalla kuvatusta lähdetiedostosta muodostaa tulostimen ymmärtämän bittikartan. Tulostusohjelma on ohjelma, jolla valitaan tiedostoja tulostettavaksi ja määritetään tulostuksen parametrit ja hallitaan tulostusjonoja jne.
Vs: A2 valokuvatulostimet. Hieman epäselvästi kyselin. Tarkoitus oli kysyä, että mikä RIP, eikös noita ole eri valmistajien, säästää paperia? Meinaan vaan sitä, että Photarillakin saa ne kuvat sijoiteltua optimaalisesti. Kapa
Vs: A2 valokuvatulostimet. Jotain tämmöstä: http://mirage.dinax.de/ mulle kaupattiin. Versiosta ei tarkkaa tietoa, mutta hinta on 290 e ALV 0%. Olishan se hyvä, kun joutuu tekemään epämääräisiä määriä pikkukuvia. Meinaan pärjätä toistaiseksi Photoshopilla.
Vs: A2 valokuvatulostimet. RIPistä on pitkäaikaista kokemusta, ja se sopii erityisesti monen käyttäjän ympäristöihin, joissa käyttäjät voivat pukata kamaa tulostusjonoihin, ja pakollinen se on, jos aiotaan tehdä CMYK-vedostusta. Normaalissa värihallitussa RGB-tulostuksessa RIPistä ei ole mitään hyötyä. RIP-lisenssi olisi itselläkin Potkastudiosin perua mutta ei syytä ottaa käyttöön. -p-
Vs: A2 valokuvatulostimet. Nimistö on hiukan sekavaa, mutta kyllä niissä RIPeiksi kutsutuissa on sekin komponentti mukana. Toki käyttöliittymäkin on, eihän käyttäjä niitä Assemblerilla tms. ohjaa.... Looginen jaottelu (jota ainakin itse olen käyttänyt) on se, että tulostusohjelmiksi kutsutaan sellaisia, jotka käyttävät tulostimen omia ajureita, ovat siis sen käyttöliittymän asemassa. Tällaisia on ollut esimerkiksi Qimagen kevytversiot (Qimage Ultimate - The Ultimate in Batch Photo Printing Software ja muutama muu vähemmän suosittu. RIP-nimellä taas kunnioitetaan niitä ohjelmia, jotka käyttävät tulostinta suoraan, siis tekevät sen rasteroinninkin. Ymmärrettävästi edellisillä on ne rajoitukset, jotka tulostimen ajureilla on, jälkimmäisillä taas sitten ei. Kuten Pekkakin jo sanoi, ei harrastajakuvaajalla ole mitään perusteltua syytä varsinaisten RIPien käyttöön, eikä pienen mittakaavan ammattikäytössäkään. Adoben ohjelmat ohittavat joka tapauksessa Windowsin tulostusrajoitukset, eikä muita ohjelmia kait juurikaan ole vakavemmin käytössä. Jo edellä mainittu poikkeus on, se mustavalkotulostus. Jos olisin oikein innokas mustavalkoisen printtaaja ja insinöörimäisen kiinnostunut rasterin yms. vaikutuksesta kuvan laatuun, niin ainakin haaveilisin sellaisesta RIPistä, joka mahdollistaisi esim. juuri pelkällä mustalla tulostuksen, siihen erilaisten rasterien kokeilun jne.
Vs: A2 valokuvatulostimet. Hintahan ei ole paha. Näyttää saavan kokeiluversion, pitänee latailla. Edit: Toisella vilkaisulla selvisi, että tuo on fotarin yms. plugin. Selittää edullisen hinnan, kyseessä ei ole itsenäinen tulostusohjelma. Edellä mainittuja mustavalkosäätöjä ei ainakaan esittelyn mukaan ole.