Elikkä mistäköhän sattus löytämään käyttökelposta nahkaa kameran ympärille, jopa ehkä siihen tarkoitettua? Ois tommonen yashica fx-d josta tapansa mukaan on musta nahka kuoriutunu harmaaksi. Kaikki oikeastaan käy tekonahka, oikea nahka, jäljitelmät. Mieluusti tummanpuhuvaa ei kovin räikeetä ja ei kovin kallista. Edit: ja olisiko vinkkiä millä kannattaa liimata?
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Tässä aivan alkuperäinen varaosa: Yashica FX-D, Leatherette Covers | eBay
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Eikä ole edes pahan hintaset! Kiitän! Enpä tullut ajatelleeksi että tuohon saa alkuperäsiä osiakin.
Vs: Uudet nahkat filmikameraan ● Bostik kontaktiliima A3 on suositeltava nahkojen liimaamiseen, erittäin ohut kerros riittää. (Mustonen & Laine -korjaamon vinkki.)
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Mulla oli kaupan balderissa Python nahkaa ( aitoa) vielä on jonkunverran jäljellä.
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Onko kokemusta tuolta tilaamisesta, ainakin näyttäs olevan vaihtoehtoja. Nälkä kasvoi syödessä ja katselin noita vähän erikoisempia nahkoja. Ei taida tollanen perus enään riittää korvaamaan vanhoja nahkoja Hyvä vinkki, kiitän!
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Cameraleatheria vetävä Morgan on ilmiö. Hyvässä ja pahassa. Nahkat ovat ensiluokkaisia ja kauniita - mutta mies on joko helvetin kiireinen tai takana on muita ongelmia koska valitettavan usein tilatut nahkat jäävät saamatta ja Morganista ei kuulu useista sähköpostipyynnöistä huolimatta kuukausiin pihaustakaan. Puhelinnumeroaan hän varjelee tiukasti. Lopulta posti tuo tilauksen Morganin laveiden anteeksipyyntöjen kera, tai ei tuo koskaan. Niinkin on käynyt. Myös tilauskaavake on valitettavan monimutkainen. Kannattaakin tsekata ainakin aki-asahi.com/store, joka toimittaa Japanista viikossa kirjeellä. Valikoima on toki paljon suppeampi. Valmisnahkoissa on liimatausta eli Bostikkia ei tarvita. Vanhojen nahkojen poisto on ensin tehtävä erittäin huolella. Uusia nahkoja voi sovitella valmiiksi koska liimapinnan päällä on ohut suojakalvo. Kun tuntuu siltä että nahka sopii hyvin ja kameran pinta on riittävän puhdas niin itse levitän kiinnitettävälle pinnalle aluksi ohuehkon kerroksen nopeasti haihtuvaa, alkoholipohjaista käsipuhdistusgeeliä ja kiinnitän nahkan liimapinnan sen päälle. Se antaa jonkun sekunnin aikaa liikutella nahkaa kameran pinnalla ennen kuin geeli haihtuu pois ja liima tarttuu kiinni. Kiinnitys kannattaa näinkin tehdessä varmuuden vuoksi suorittaa muutaman sentin kokoinen alue kerrallaan niin voi varmistaa että kiinnitys lähtee menemään suoraan.
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Helppo noi on itse leikata mittoihin ja jos ei tarvitse olla valmiiksi leikattu, niin vaihtoehtoja on lähes äärettömästi. (Mulla on ainakin tuota keltaista, kirkkaan punaista, erisävyn ruskeita ja mustaa vielä - ehkä sellaista limeäkin, yhteen kameraan riittävän palan voin pistää 3 EURolla posteineen - jos jotain kiinnostaa, niin voin tehdä inventaarin) <IMG src="http://farm7.staticflickr.com/6184/6130390913_0cd69126f3_b.jpg"]</IMG> <IMG src="http://farm5.staticflickr.com/4023/4362196928_4a96967cdd_z.jpg?zz=1"]</IMG> <IMG src="http://farm3.staticflickr.com/2734/4303707163_a2419bfc6e_z.jpg?zz=1"]</IMG>
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Muotoon leikkaaminen on tosiaan helppoa ja kivaa harrastelua ja siihen voi käyttää kaikenlaisia materiaaleja. Esim. bissetölkistä saa värikkäät ja kestävät 'nahat'. Vielä jos saa vanhat nahat kamerasta irti kokonaisena malliksi niin homma helpottuu huomattavasti. Reikien yms. sovitteiden tekeminen nahkaan jää kyllä minulta räpyläsormisena tekemättä.
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Siitä en tiedä mutta "oravan nahkana " saatu, kun oravaa ei sattunu kohdalle. Muotimimmi kuvautti "nahkatehtaan" muotikokoelman mutta pätäkkää ei löytynytkään. sanoin että kanna jotakin vaihdokiksi käyvää. antoi vanhan nahkasohvan ja aika paljon tuota python nahkaa. Ajattelin tehdä saappaat mutta sitten tajusin että on vähän alatyyliä, mielummin kameroihin.
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Tässäpä ennen ja jälkeen kuvat. Ekan kerran näitä tein joten ihan tyytyväinen lopputulemaan. Tosin oishan noita voinut hieroa vaikka enemmänkin Ja -kake-:lle kiitokset nahkoista! <IMG src="http://northernexposure.pictures.fi/kuvat/Silppua/DSC_3047.jpg/_big.jpg"]</IMG> <IMG src="http://northernexposure.pictures.fi/kuvat/Silppua/DSC_3046.jpg/_big.jpg"]</IMG> <IMG src="http://northernexposure.pictures.fi/kuvat/Silppua/DSC_3070+(1).jpg/_big.jpg"]</IMG> <IMG src="http://northernexposure.pictures.fi/kuvat/Silppua/DSC_3075.jpg/_big.jpg"]</IMG>
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Mikkelistä löytyy yritys Kalaparkki Oy, jolta löytyy hienoa parkittua kalannahkaa. Tilasin yhden mateen nahan kokeilumielessä erään kameran päällystystä varten. Kalan hajua ei ollut nimeksikään, mutta pistin varmuuden vuoksi nahan vielä hajusteen kera muovipussiin. www.kalaparkki.fi
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Täältä tilasin Contax ribbonia. Siellä on nahkojakin aika moneen merkkiin. Toimitus oli nopea ja täsmällinen. Aki-Asahi Camera Coverings jk
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Kun saat nahat kameran ylle, niin pistätkö kuvan lopputuloksesta näytille? T: Tomi
Vs: Uudet nahkat filmikameraan Jep. Ilman muuta. Harkitsen ensin otanko kohteeksi esim. Olympus Tripin, joka on melko selkeä muodoiltaan. Toinen vaihtoehto olisi Contax 139 Q, joka on samassa kunnossa kuin tässä ketjussa ollut Yashica.