Vs: Päivän :-( Ollaan me kovaa kyytiä jenkkilän suuntaan menossa täällä terveydenhoidon suhteenkin Kaveri yritti päästä tutkimuksiin vatsa-oireiden ja väsymyksen takia hyvä ettei vuoden päivät. Kaikenlaisia hoonosoomi puhuvia tuontilääkäreitä sattui kohdalle eikä mitään järkevää diagnoosia. Eikä tietenkään tarkempiin kalliisiin tutkimuksiin kun eivät pitäneet vakavana. No reilu 1kk sitten pääsi tutkimuksiin ambulanssikyydillä kun oli alkanut yöllä verta oksentamaan. Haimasyöpä joka levinnyt maksaan, vatsalaukkuun ja keuhkoihin. Lupasivat elinaikaa maks syksyyn. Äsken tuli viesti hänen avovaimolta että Pete oli sairaalaan kuollut. Mua vuoden vanhempi eli 43v. Aika eriarvoisessa asemassa täälläkin ollaan jos vertaa töissäkäyviä ja työttömiä, niin kun kaverikin oli viimeiset 2,5v. Itsestäni tuntuu että työpaikan kautta on terveystarkastuksia ja syynejä välillä turhankin tiuhaan. Työpisteitä käyvät mittailemassa ja kyselemässä työviihtyvyydestä jne. Työttömänä et pääsee oikeelle lääkärille ennen kun alkaa oksentamaan sisuskaluja pihalle...
Vs: Päivän :-( Ikävä suuntahan tuo on ja koko ajan luultavasti pahenee. Monet äärioikeistohihhulithan ovat vakavissaan sitä mieltä, että työttömyys ja etenkin köyhyys ovat omia valintoja.
Vs: Päivän :-( Viini Web 6.7.2015 klo 17:13 jäsen s94072 kirjoitti http://www.vinsetchampagnes.fr/ Yritys päästä kaupan sivuille päätyy sivulle jossa kerrotaan "Vous ne pouvez pas accéder à notre boutique depuis votre pays. Nous nous excusons de cette inconvénience." Eli kääntäjällä pyöräytettynä: "You can not access our shop for your country. We apologize for this inconvenience."
Vs: Päivän :-( Katson juuri nyt AVA:n mallikoulua ja ihmettelen kuvauksissa ollut ryppystä taustakangasta. Se ei toimi yhtään. Ammattitaidotonta.
Vs: Päivän :-( Kurkkasin mitä panan LX100 kompaktille kuuluu. Edelleen 750e hintatasossa! Järkkyä, miten vaihto-objektiivisten hinnat lämpsähtävät lattiaan, mutta kompaktit pitävät pintansa.
Vs: Päivän :-( Kirkollismieliset saavat raiskata. http://blogs.helsinki.fi/socialethics/2015/07/03/raiskattu-ei-ole-ryostetty/ <IMG src="http://static.mvlehti.net/uploads/2015/07/screenshot-blogs.helsinki.fi-2015-07-09-20-14-16.png"]</IMG> Toivon syvästi että tuo Teologian Maisteri saa maistaa omaa lääkettään.
Vs: Päivän :-( Kova, yllättävä kirjoitus, joka täytyy lukea moneen kertaan, että mielenkohu laskisi. Ja sitten vielä kerran uudestaan. No, joka tapauksessa. Ei tuossa kirjoituksessa raiskausta sallita eikä hyväksytä. Riveihin myös sisältyvän hyvän asian olisi voinut kirjoittaa paljon paremmin. Menisi silloin perille. Oletan, että nyt ei mene.
Vs: Päivän :-( Ei se nyt niin vaikeatajuisesti ollut kirjoitettu, aikalailla samantyyppisesti kuin yksi raiskauksen uhri hesarissa joka kritisoi tätä raiskauksista noussutta somekiimaa, joka tekee toipumisesta paljon vaikeampaa. On kirjoituksesta mitä mieltä tahansa, on ehkä hieman omituista toivoa kirjoittajaa raiskattavaksi.
Vs: Päivän :-( Aika asiallinen kirjoitushan se on. Ihmisten mielissä piilevät seksuaalisuuteen liittyvät ongelmat saavat aikaan sitäkin, että seksirikoksia mystifioidaan - niistä tehdään jotain elämää suurempaa. Tuon jutun kirjoittaja on ihan oikeassa siinä, että ympäristö pahentaa tilannetta käytöksellään. Väkivaltarikosten rangaistukset ovat ehkä kauttaaltaan lievän oloisia. Viimeksi nousi melkoinen somekohu "joukkoraiskauksesta" ja sen tuomioista. Juttuhan meni niin, että sällilauma pysäytti asemalla nuorehkon naisen ja ahdisteli häntä työntämällä käden housuihin. Ensinnäkin, sormella koittamisen kutsuminen raiskaukseksi on ehkä hiukan liioiteltua ja tarkoitushakuista kohun herättämistä. En tosin tiedä nuorten miesten nykyisiä näkemyksiä, mutta silloin kun minä oli nuori ei n.s. sormikoittoa varsinaisesti laskettu saamiseksi. Syyttäjä vaati rangaistusta peräti törkeästä raiskauksesta.... Toiseksi, rangaistus oli 1 v 4 kk ehdollista. Sitä pidettiin kovin lievänä. Mutta: samalla viikolla Kouvolan hovioikeus vahvisti käräjäoikeuden tuomion kadulla tapahtuneesta pahoinpitelystä; sälli hakkasi satunnaisen vastaantulijan, joka kuoli vammoihinsa. Tuomio oli 1 v 4 kk ehdollista. Sanokaa mitä sanotte, ja olkaa mitä mieltä olette, mutta minusta juttu ei ole ihan oikealla tolalla: naisen sormikoitosta sama rangaistus kuin miehen hengiltä ottamisesta. - Ei se pillu nyt kerta kaikkiaan niin ihme paikka ole, että sen räplääminen kuoleman tasoinen asia olisi. Miehen hengen vieneen tuomion lievyydestä ei suuremmin somessa kohistu.
Vs: Päivän :-( Joo, mut se oli mies, ne kuolee muutenkin nuorempina, ja tappelevat aina, pojat on poikia.
Vs: Päivän :-( Aina kun kajoat jonkun ihmisen koskemattomuuteen olisi se sitten seksuaalista tai väkivaltaista olisi rangaistusten syytä olla tuntuvia. Mielestäni sormella räplääminen voi aiheuttaa pysyviä henkisiä vaurioita ao.henkilölle joka sen kanssa elää loppuelämänsä.
Vs: Päivän :-( Tulli epäilee http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/87008-tulli-epailee-mies-toi-suomeen-30-000-litraa-mietoja-juomia-virosta
Vs: Päivän :-( Varsin mahdollista. Tässä nyt vertailukohtana oli kuitenkin mies, joka ei elänyt loppuelämäänsä.
Vs: Päivän :-( Paria asiaa en ymmärtänyt. Millä tavalla se, että pidät tuosta hengen vieneestä pahoinpitelystä annettua tuomiota liian pienenä, liittyy raiskauksesta annettuun tuomioon? Millä tavalla mielestäsi raiskauksen uhrin kannalta eroaa se, että tunkeudutaan peniksellä tai sormella, mikä on se olennainen ero? Edit: korjattu padin näppäimistön aiheuttamia virheitä.