Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

Discussion in 'Filmikuvaus' started by J.Vuokko, Jun 19, 2012.

  1. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8,192
    63
    48
    Mulla on noita Fotoimpexin myymiä Polypropyleeni-lehtisiä, näidenhän pitäisi olla arkistokelpoisuudeltaan parempia kuin pergamiinit, joita vähän kaikkialla vähätellään.. Wilhelm researchista lähtien erilaisiin valokuvien arkistomateriaaleja myyviin sivustoihin.

    Vaan, iso haitta on tuo sähkövaraus. Eli nämä ovat varsinaisia pölyimureita.
    Onko se tyypillistä tämmöisille vai ovatko nämä sutta ja sekundaa?
     
  2. Vs: Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

    Pergamiinisia negataskuja olen itse suosinut koko harrastukseni ajan. Eipä ole mitään valitettavaa niiden arkistokelpoisuudesta ainakaan tähän mennessä! Olin myös yllättynyt kuultuani nyt ensimmäistä kertaa, että niihin liittyisi jotain vähättelyä.
     
  3. Schind

    Schind Member

    493
    1
    18
    Vs: Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

    -
     
  4. Schind

    Schind Member

    493
    1
    18
    Vs: Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

    Minä käytän noita PP-taskuja, macolta tilaillut aina välillä - liekö samoja? Ja juuri siksi käytän, että lueskelin muutamia arkistokelpoisuutta käsitteleviä artikkeleita kun tätä samaista aihetta joskus aiemminkin käsiteltiin täällä kameralaukussa. Toinen syy on, että saan aina nuo pergamiini- ja PE-taskut hajalle ja repeilemään. Ja kolmas, että näkyy nega läpi ilman valopöytää eikä tarvi altistaa tarkempaa tutkiskelua varten sille pölylle. :)

    En minä ole kokenut tuota staattista varausta mitenkään haitaksi kun mulla se pöly on kuitenkin jäänyt aina ulkopinnalle.
     
  5. Vs: Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

    Täähän on taas hauska juttu. Itse kun olen törmännyt vain niihin ölinöihin kuinka ainoastaan pergamiini on arkistointikelpoista. En tietenkään ota mitään noista tosissaan, koska todennäköisempää on, että ylipäänsä mitkään väitteet ovat urbaanilegendoja kuin että ne olisivat totta.

    Sen sijaan pergamiinisilla täytyy olla tarkkana, ettei sen päälle pääse tippumaan vettä. Se pilaa filmit. Pergamiinisista ei voi myöskään tehdä pinnakkaisia lävitse. Kaikki siis puhuu muovin puolesta.
     
  6. Vs: Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

    Negatiivien kanssa ylipäänsä pitää olla tarkkana, ettei niiden päälle tipu vettä. Senpä vuoksi minulla ei kai ole ongelmia ollutkaan, kun jo lähtökohtaisesti pidän negat pimiön kuivalla puolella. :)

    Myöskään en allekirjoita väitettä, että "kaikki" puhuisi muovin puolesta. Jos joku aiheuttaa pimiössä ongelmia niin juurikin pöly, ja muovisen taskun sähköistämä nega kerää sitä innokkaana kuin pieni orava.
     
  7. c

    c Well-Known Member

    5,391
    109
    63
    Vs: Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

    ite käytän pergamiinisia sen takia, että joskus olen malttamaton ja laitan semisti kosteita negoja niihin.. niin niissä ne pääsee kuivumaan, kerran pilasin yhden ruudun laittamalla sen muoviseen ja siinä olikin vielä kosteutta.. tuli iso läntti ruutuun
     
  8. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8,192
    63
    48
    Vs: Negalehdet ja staattinen sähkövaraus?

    Mulla on aiemmin ollut vain pergamiinia. Muovin läpinäkyvyys on diafilmin kohdalla iso etu, negojen kohdalla ei niin iso.
    Muoville siitä lisämiinusta, että se on liukasta. Muovisia negalehtiä kun pinoaa pöydän kulmalle, niin voi käydä sortuma-efekti =)
    Plussaa siitä, että mekaanisesti muovi suojaa pergamiinia paremmin.