Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mitä kuvaussalamasetin kaveriksi?

Discussion in 'Digikuvaus' started by poughkeepsie, Aug 19, 2009.

    Nyt olisi kuumavaloille ostaja ja on aika miettiä mitä kuvaussalmoihin tarvitsisin. Päädyn todennäköisesti Elinkan D-lite 2 plussaan. Mitäs kaikkea muuta tähän settiin tarvitsee? Jonkun triggerin kameraan? Minä en näistä salamoista paljoa ymmärrä, saako näitä toimimaan yhdessä Sigman salamani (Sigma EF-530 DG ST) kanssa, eli kun se välkähtää, välkähtävät myös Elinkan salamat? Jos saa, niin miten se onnistuu, tarvitseeko lisää vekottimia?
     
  1. Vs: Mitä kuvaussalamasetin kaveriksi?

    Odottelen edelleen.. ;)
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Vs: Mitä kuvaussalamasetin kaveriksi?

    Niinpä....

    Oliskohan tässä lähtökohtaa....

    "Studiokuvauksen perusteet  091535  14 t / 28 euroa
    Tutustutaan studiovalaisimiin, valon ominaisuuksiin ja valaisuun, harjoitellaan kuvausta studiossa. Tavallisimmat henkilökuvauksen valaisutyylit käydään läpi demoin ja harjoituksin. Kurssilla peritään 20 € / henkilö mallikustannuksiin.
    lauantai ja sunnuntai 10.00-16.00
    12.9.-13.9.
    Opiston taidekeskus "

    Sivulta
    http://www.vantaa.fi/i_perusdokumentti. ... 5587;15590"]http://www.vantaa.fi/i_perusdokumentti.asp?path=1;216;6272;15574;15585;15587;15590
     
  3. Vs: Mitä kuvaussalamasetin kaveriksi?

    D-Lite 2 salamoissa on toimiva orjakenno, Eli jos saat Sigman salaman lauottua manuaalimoodissa, sillä saat laukaistua D-lite salamat.
     
  4. Vs: Mitä kuvaussalamasetin kaveriksi?

    No mutta hienoa, kiitos :)
     
  5. Vs: Mitä kuvaussalamasetin kaveriksi?

    niin, googlettelin tuosta sigman salamasta. Manuaalimoodi löytyy, mutta vain full tai 1/16 power. Tuo voi vähän rajottaa..

    ..taino, täydellä teholla valkoisen katon kautta, menee melkein hiusvalona ;D