Vs: Makrojalusta En sanonut ettei sitä saa rikki,vaan että kääritty putki kestää parhaiten tuon tyyppisiä rasituksia (veto kuitujen suunnassa). Holkituksien ja metalliliitosten tekeminen kuiturakenteisiin on edelleen ongelmallista kun koon ja painon ei niiden takia haluta kasvavan ylettömiin (eikä hinnan) Hommailetko DT:n parissa, vai miksi rikot putkia kymmenittäin? Näin koestuksen kavereilla takavuosina pöydällään mielenkiintoisia eri tapoja millä kuiturakenne voi hajota. Nuo tekotavat ovat täysin eri tarkoituksia varten. En usko jalustoihin käytettävän vedettyjä profiileja, vaikka en ole päässyt sitä tarkistamaankaan. Käärimällä tehdyt kestävät yleensä paremmin eri suunnista tulevia rasituksia. Meillä taitaa olla molemmilla jonkinlaisia kokemuksia näistä asioista ?
Vs: Makrojalusta Leijaputkia on tullut harrastuksena rikottua ja mittailtua ( Stiffness and Weight of Sport Kite Spars )
Vs: Makrojalusta Aivan, nuo äärimmäiseen keveyteen tähtäävät putket voivat varmaan olla todella kinkkisiä. Niillä rasituksilla, joihin keskiputki jalustassa joutuu, en usko tulevan pahempia ongelmia. Seinämäpaksuudet kun pitäisi olla samat kuin alumiinisessakin, jotta se ylipäätään istuisi paikalleen. Tokkopa moista putkea mistään löytyykään.
Vs: Makrojalusta Muutamia kokoja löytyy: http://www.exelindustry.net/portal/english/product_groups/tubes_and_profiles/ Mutta se mistä saa ostettua, onkin eri juttu.
Vs: Makrojalusta Aivan totta, siellä näkyy olevan. Vähittäisjälleenmyyjät ja metrihinnat voivat olla harvassa
Vs: Makrojalusta Projekti edenny sen verran, että tullu kuulapää ja makrokisko hankittua. Kummatki vaikuttaa suht. onnistuneilta ostoksilta, enää tarvis keksiä minkä noista Uni-Loceista laittaa.. Ei haittaa vaikka "valmistajan" sivut ois pystössä niin ois helpompi tehdä valintoja.. -Mikko
Vs: Makrojalusta Ne valmistajan sivut ovat aina olleet hieman kököt, joten kannattaa katsella myyjien sivuja. Tampereella Salama-Selanteellä on ollult Uni-Loc:ia sekä Benboa ja on hinnastossa näköjään vieläkin: http://www.luontokuvaus.fi/luontokuva/jalustahinnasto.pdf
Vs: Makrojalusta Joo tuon hinnastonhan linkitin itekki ekassa postauksessa. Ei vaan ole se hinta ratkaseva tekijä jalustan valinnassa, enemmänki muut ominaisuudet. Ja esim. kuvat ois plussaa, mutta pitää koittaa perehtyä Googlen ihmeelliseen maailman ku liikenee enemmän aikaa metsästykseen. Kovin vähän noista tuntuu löytyvän kunnollisia kuvia. -Mikko