Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kysely koskien ilmastonmuutosta.

Discussion in 'Yleistä keskustelua' started by nightingale., Oct 15, 2007.

    Hei! Auttakaas minua biologian kurssityössä (3. kurssi, ympäristöekologia). Teemme tutkimusta ilmastonmuutoksesta kyselyn avulla.

    Tilaa säästääksemme, laita vain kysymyksen numero ja vastausvaihtoehto/-vaihtoehdot. Voit vastata myös yksityisviestillä, jos et halua vastauksesi joutuvan muiden ulottuville. Näitä ei missään netissä julkaista nimimerkkien kanssa. :p

    BIOLOGIA 3, Ympäristöekologia
    2. Ympäristöekologisiin aiheisiin liittyvä mielipidekysely (Internet-kysely)
    (vastausaikaa 31.10. asti)

    Vastaajien pakolliset tiedot:
    - ikä
    - sukupuoli
    - maa

    Vastaajien vapaaehtoiset tiedot:
    - koulutus


    KYSYMYKSET:

    1A. Uskotko ilmastonmuutokseen?
    a) Kyllä
    b) En
    c) Osittain (*
    d) En tiedä

    *) Uskon ilmaston lämpenemiseen, mutta en usko sen tapahtuvan niin nopeasti/radikaalisti/pysäyttämättömästi.

    1B. Kiinnostaako ilmastonmuutos?
    a) Kyllä
    b) Ei
    c) Vähän (**

    **) En tee tietoisia valintoja ilmastonmuutoksen estämiseksi.

    2. Miten estät ilmastonmuutosta? (Voi valita useita)
    a) Kierrätän (vaatteet, jätteet yms.)
    b) Ostan energiansäästötavaroita (lamput, tietotekniikka, kodinkoneet jne.)
    c) Käytän joukkoliikennettä tai pyöräilen/kävelen
    d) Ostan luomutuotteita
    e) Säästän virtaa eli vältän laitteiden valmiustilaan jättämistä, en jätä valoja tarpeettomasti päälle jne.
    f) Teen jotain muuta, mitä?

    3. Sana on vapaa.
    Mitä mieltä olet esim. tiedotusvälineiden suhtautumisesta asiaan? Miten asiantuntijat mielestäsi asian esittävät (vähättelevätkö vai liioittelevatko)? Puututaanko asioiden kulkuun riittävästi? Mitä pitäisi tehdä?

    Ja niin edelleen... Kiitos.
     
  1. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Oikein teette tutkimusta ilmastonmuutoksesta.
     
  2. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    No anteeks että oli väärä sanamuoto. Pitäneeköhän vaihtaa ettei vaan mee lukijoilta yöunet :<
     
  3. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Ovelia kysymyksiä.

    "Uskotko ilmastonmuutokseen?"
    Kun ilmasto on muuttunut koko sen olemassaolon ajan niin pitäisi olla aika radikaali että joko 1. uskoisi muutoksen loppuvan nyt, tai 2. ei olisi uskonut tähänastisiinkaan muutoksiin. Vähän samalla tavalla kieroa kuitenkin, kuin kysyisi että uskotko yhdysvaltain preisdenttiin? Mitä siihen vastaisi, kun melko varmasti uskon että sellainen on -aivan kuten Mikki Hiirikin on.  ;-)
     
  4. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Käydä myös fysiikan tunneilla.
     
  5. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    No olipa anteeksipyyntö :-0

    Ei meiltä mene yöunet, mutta jos haluat vastauksia, hieman asiallisempi sävy olisi syytä pitää. Tuo ei todellaan kuulosta anteeksipyynnöltä. Luuletko, että moni haluaa vastata jos keljuilet noin? normaalin hyvien käytöstapojen noudattaminen on hyvä lähtökohta nuorelle ihmiselle vieraiden joukossa.
     
  6. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Jep, maailmassa kun ON olemassa joitain juttuja jotka eivät ole mielipiteitä tai uskonasioita ;-)

    Ilmastonmuutos tuskin välittää hitusenkaan vertaa siitä uskommeko siihen vai emme. Mikä on sitten on muutoksen suunta ja nopeus.... eikä sekään ole oikeastaan pelkkä uskonasia....
     
  7. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Jihaa!
    ... Taida paljon kierrätykset tai kasvissyönti auttaa - epäilemättä syy on macdonaldsin.
     
  8. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Mutta kysymys voikin koskea sitä, että uskonko mitä presidentti sanoo, ja vielä siitä että uskonko että hän valehtelee 1. vahingossa 2. tahallaan vai 3. onko hän vain eräs tyhmä. ;-}
     
  9. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Niin voi :)

    Mutta onko hänen potentiaalinen tyhmyytensäkään uskonasia? Hänellä oli kaksi kautta aikaa hoitaa taustaryhmiensä asioita ja eikös hän ole niin tehnytkin erittäin hyvin, niin hyvin että puolet hänen esikunnastaankin on jo alkanut voida pahoin, häntä ei ole laitettu viralta, eikä todennäköisesti saada oikeuteen kauden jälkeenkään? ei kai hän silloin mikään tyhmä ole ollut? ;-)

    Tyhmänä kai voitaisiin pitää ihan muita....
     
  10. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    En usko ja kiinnostaa
     
  11. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Ohoh, täälläpä on kantaaottavaa porukkaa.

    Kun ruoditte asiaa eteenpäin, älkää vetäkö palkokasvia hengityselimeen siitä, että seassa on luomutuotekysymys. :eek: Anteeksiantamaton virhe kyllä, että sellainenkin laitettiin.

    Tässähän testataan siis vastaajien älyä ja vain yksi on osannut sieltä poimia epämääräiset kysymykset. :< Pahoittelen, että osa teistä on alittanut riman kirkkaasti.
     
  12. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10,669
    132
    63
    Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Ai biologian kurssilla opetellaan nykyään älyn testaamista.

    Jos koulussa opetellaan kyselyjen tekemistä, olisi syytä opetella myös kyselyjen tekemiseen liittyviä eettisiä kysymyksiä. Kenties niitä opetellaan sitten matematiikan kurssilla.
     
  13. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Kysymys siitä, että miksi kysely tehdään, voisi myös kuulua kyselyyn valmistautumiseen.
    Mutta ehkä vika on opettajissa jotka eivät anna valmiita malleja -miten edes voisi onnistua.
    Kyselyn tuloshan voi sinänsä olla mikä tahansa, koska sekin on tulos. Tuossa kai todellakin opetellaan jotain, eikä varsinainen kysely ja sen tulos ole sinänsä relevantti...miltä tämä on alusta saakka tosiaan näyttänytkin.
     
  14. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Kukaan ei pakota vastaamaan, jos tuloksen paikkaansapitävyys niin kovin häiritsee tai kysely loukkaa jonkun vihreitä arvoja tai uskonnollista taustaa tai on rasistinen tai katkaisee sosiaaliset suhteet, rikkoo kotirauhaa ja vaihtaa sokeri- ja suolapurkkien etiketit toisinpäin.

    Muissa ulottuvuuksissa ei ihan näin rajulla vimmalla ole alettu viilata sitä pilkkua, mutta voin kyllä mainita tätä kootessani että kysely oli "vastaajien" mukaan niin huono, että sain ilmastonmuutosta koskevien vastausten lisäksi kritiikkiä myös toisen asteen oppilaitosten meille tarjoamista kursseista, niiden sisällöistä ja opiskelun tavoitteellisuudesta mainittujen eettisten asioiden ja kyselyiden laatimisen osalta. Voin vielä mainita yhteenvedossa myös sen, että opettajien tulisi antaa meille niitä malleja näistä kyselyistä, ettei vaan tehdä virheitä tai ainakaan myönnetä, ettei meistä kukaan ole täydellinen. :'<

    :p Vaahdotkaahan lisää, pistän kaiken muistiin ja pidän sitten vaikka ylimääräisen esitelmän siitä koko ryhmälle.
     
  15. Larsson

    Larsson Member

    339
    0
    16
    Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Ja mitä tästä opittiin: jos tekee kyselytutkimusta niin ei kannata laittaa kyselyä tässä muodossa foorumille. Ennemmin vaikka sähköpostijakeluun että kommentoijat eivät pääse vaikuttamaan muiden vastauksiin. Se, jos joku vastaa ilmastonmuutoskyselyssä torjuvansa ilmiötä vaikka kissaa ulkoiluttamalla, voi sekin antaa jonkinlaisen  tutkimustuloksen. Tuo kierrätysvaihtoehto oli siis täysin paikallaan tässä kyselyssä. Muihin kysymyksiin en puutu.

    Tutkijan ei kuitenkaan kannata kettuilla vastauksen antajille, tai edes kommentoijille. Kerätään kylmän viileästi tulokset ja kiitetään kauniisti.

    Pistäpä kyselyä vaan jakoon toisille palstoille, mutta vain jos saat ketjun lukittua. Vastaukset sitten yksäreinä.

    Onnea matkaan!
     
  16. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Opettajan pitäisi myös opettaa mistä sivistyssanakirja löytyy ja miten se avataan:
     
  17. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Tämä on keskustelufoorumi.

    Ilmastonmuutoksen "tutkiminen" onkin muuttunut "älyn testaamiseksi". Milloin toisen asteen oppilaat asettuvat Nobel-ehdokkaiksi? Mistä koulusta teitä voi odottaa?
     
  18. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Vai muissa ulottuvuuksissa on ollut myös kyselyitä. Onkohan koulu jossain Star Trek -aluksessa?
     
  19. Vs: Kysely koskien ilmastonmuutosta.

    Ei tämä voi olla totta. Hänen on pakko olla trolli. Toisaalta, muistammehan että toinen aste tarkoittaa myös kaikkia ammattioppilaitoksia.... :) en vain tiennyt että niissä tehdään ilmastotutkimusta ja niissä opiskelevat pystyvät matkustamaan muissa ulottuvuuksissa ja paralleeli universumeissa  ;-)