Kävin Plustekin edustajan osastolla Photokinassa ja kyselin mm onko keskariskanneri heillä pohdinnassa ? On ollut kuulemma pitkään. Edustaja kertoi että suora palaute potentiaalisilta asiakkailta suoraan valmistajalle tai paikallisille maahantuojille veisi yhteistä asiaa eteenpäin. Epsonilla pyöri 750-demo ja Nikonilla oli sellainen ryysis digirimpuloiden ympärillä, että en viitsinyt siinä kiireessä tietäni tiskille raivata.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Nikoni on kovaa vauhtia vetämässä vihoviimeisintäkin naulaa skanneriarkkuunsa, valitettavasti. Mielestäni Kodakin ja Fujin pitäisi perustaa joku yhteisyritys, joka ostaa Nikonilta ja Sonyltä (KonicaMinoltan) kaikki skanneribisneksen jämät ja jatkaa tuotantoa.. koska Imaconit on liian kalliita ja muut kuin nikon/konicaminolta on parhaimmillaankin vaan vielä vähän parempi korvike nikonille/konicaminoltalle eikä tämä tunnu olevan muuttumassa miksikään.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Eikös Nikon lopettanut skannerien tekemisen vuos pari sitten
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Ei muuta kuin nimilistaa / addressia / ukaasia kehiin ja lähetetään se Plustekille! Tai jos jollain on mailiosoite mihin kirjoittaa niin mä ainakin aion heitä spämmätä.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Meinaat että ne kenties sais keskikokoon toimivan laitteen kun kinomallit ruskeesta poikittain ;D
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn No jos sä olet ihan oikea filmimies (ja silloin syystäkin halveksit "digirimpuloita") niin mitä svidd*a sä skannereilla teet ? Kuvaat, kehität, vedostat ja sitten laitat huippuFILMItaidettasi gallerioitten seinille myytäväksi huippuhintaan. Eihän aidot filmimiehet (ja naiset) pilaa digitoimalla maailman aidointa formaattia, jolle kaikki muu taide häviää "aitoudessaan" ? Jos digi on kirous - kaikki digi on sitä. Jos taas digitoit filmisi piloille joillain skannereitten rimpuloilla - miksi harrastettasi haukut ? - Leikamies
Kertakäyttökamerat on rimpuloita moi, suurin osa consumerporukasta parveili kameroiden ympärillä, joka kestää pari vuotta. En mie sellaista kertakäyttökulttuuria ymmärrä. Mie oon pula-ajan lapsi. Ne vehkeet on rimpuloita, esim D3 ei oo sellainen eikä F3. Välillä skannailen,välillä kehittelen filmiä ja viime viikolla eräs ystävällinen sielu ilmoitti, että himoitsemasi Focomat lisukkeineen on nyt vapaa noudettavaksi. Ihan kiva uutinen; olin just ajelemassa Kölniin.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn -meiliosoite moi, kas tuonne pistän meiliä keskariskannerista: <EMAIL email="info@plustek.de"]info@plustek.de</EMAIL> ymmärtänevät myös lontoota.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn -meiliosoite Voishan tuonne huvikseen lähettää postia. Samalla voisi pyytää että lisäävät autofokuksen ja filminsiirtomoottorinkin
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Loistavaa!!! Hintataso tuolle on noin ja alle 1500e, jos ymmärsin tekstin oikein. http://www.digifotopro.nl/artikel/2330123/reflecta-komt-met-mf5000-middenformaatscanner http://www.photoscala.de/Artikel/Mittelformatscanner-MF5000-von-reflecta
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Pitkästä aikaa hyvä uutinen tältä rintamalta! Samalla jos tuo on teknisesti coolscan-tasoa niin käytettyjen Nikonien hinnat tulevat romahtamaan käyttäjä-ystävälliselle (eli oikealle) tasolle nykyisistä hinnoista. Luvattu ppi/dpi-arvo tosin on "vain" 3200, joten ehkä ihan nikonmaiselle tasolle ei päästä - toki jos tuo ei ole yhtä ongelmainen sisäisten heijastumien kanssa (nikonin flare-ongelma) niin ero ei haittaa lainkaan.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Ymmärsinkö väärin vai oikein, kun tuolla mainittiin vain positiv, eli olisiko tuo pelkästään dioille? TJukka
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Väärin ymmärsin, spekseissä mainitaan sekä negatiivi että positiivi. Tuohan olisi mahtijuttu. T Jukka
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Laite käyttää valkoisia ledejä, joka on teknisenä ratkaisuna niin uskomaton älyttömyyden huipentuma, etten odota laitteelta kovin paljon muutakaan onnistumista suunnittelussa, paitsi korkeintaan säkällä. Toivotaan parasta.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Oi voi, tunnelin päässä pilkahti valoa, mutta ovatko ne vastaan tulevan junan valot?
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn No, tarkentaakseni, IMO melkein kaikki skanneridesignit ovat aivokuolleita vähintään muutamalla kriittisellä tavalla. Jopa esim. Nikonin Coolscanit kärsivät pahoista ongelmista. Jos tuossa skannerissa on muut asiat kunnossa, ei typerä valolähde tee siitä huonompaa. Nyt vaan alkaa olla se aika, että RGB-ledeillä saavutettaisiin huomattava etu etenkin värinegan skannauksessa ja niitä ei ole enää syytä kaihtaa hinnankaan takia. Niitähän "oikeat" skannerit kuten Nikon ovat käyttäneet varmaan jo vuosikymmenen. "Perus"ratkaisu eli kylmäkatodiputki on siitä helppo ja edullinen rakenne, että se muodostaa itsessään todella tasaisen viivamaisen valon. Ledit tarvitsevat joka tapauksessa tasoittimen, myös ne valkoiset ledit, joten niissä on mielessäni huonot puolet molemmista maailmoista yhdistettynä. Suunnittelemalla uudelleen skannaussofta ja skannerin valotusautomatiikka (ja näiden yhteispeli) oikeista lähtökohdista, voitaisiin tehdä erittäin tehokas ja silti helppokäyttöinen työkalu skannaukseen aina oikeilla ja hyvillä väreillä. Kaikki lähtee valonlähteen säädöstä, kuten vedostaessa ikään. Valkoisia ledejä ei voi säätää, kuten ei kylmäkatodiputkeakaan.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Voitaisiin ja voitaisiin... mutta kun ei voida, sillä skannerivalmistajan tuotekehitysjohtaja ei palkkaa ketään tekemään uuden suunnittelua, kun vanhoillakin pärjää kaupanteossa ihan yhtä hyvin, asiakkaat eivät valita ja vanhoja varaosiakin on varastot pullollaan. Asia olisi ihan eri, jos elettäisiin vuotta 1985.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Niin, no itse asiassa asiakkaat valittavat aika paljonkin. Keskustelunaiheet skannauksen lukuisista ongelmista ovat valtavan yleisiä. Jokaisella tuntuu olevan jotain skannausongelmia. Värinegoista on vaikea saada kunnon värejä, ym. Jonkin verran kilpailuakin on, mutta ei tarpeeksi. Ja, ihminen ostaa skannerin kerran - riittää, että se kehutaan maasta taivaisiin - sen ei oikeasti tarvitse olla hyvä tai täyttää lupauksia. Tai näin ainakin markkinointi usein ajattelee. Oikeiden ratkaisujen tekeminen ei aina maksaisikaan välttämättä lisää. Mutta firmoilla on se tietotaito mikä niillä on, ja se henkilöstö mikä niillä on, ja loppu on kyllä jossittelua. Skannerien valmistajilla on selkeitä kommunikaatio-ongelmia mm. hardis- ja softapuolen välillä. Softapuoli ei tunnu tietävän filmistä ja sen skannaamisesta mitään. Tosin eipä aina hardispuolikaan.
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Tuosta tuli mieleen Epson-skannereiden omituisuus: Valmistaja suosittelee skannaamaan aina filmipohjan läpi, ei siis emulsiopuolelta :O Käsittämätön idea. Ja sitten softatkin on koodattu siten, että jos dia/nega ei ole "väärinpäin" skannatessa niin se pitää jälkikäsittelyssä käännellä ja väännellä oikeaan asentoon. (jossitella voi tietysti sillä, että onko tuo oikeasti vain skannaussoftan rajoitus jota ei viitsitä korjata, joten ohjeistus sitten sanoo että joo, laittakaa filmit aina pohjapuoli kohti skannauspäätä. Tosin luulisi noiden ohjeiden pränttäilyn manuaaleihin ja filmipitimiin jo maksavan niin paljon että kai siinä on joku ideologia takana?)
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Jos tuo härveli voittaa canoscannin (ei luulisi olevan vaikeaa), ehkä vielä epsonin (kun ei tuo ole tasokaan), ja jos se vielä pääsisi edes lähelle Coolscannia, niin tuollaisen ostamista harkitsisin mielelläni. Nikonin keskariskannerit menevät sen verran tiukkaan hintaan käytettynä, ettei oikein pysty sellaista hankkimaan. Tosin jos hintataso on 1500, niin silloin skannerin sietää luvan olla helvetin hyvä. Samalla rahalla saisi Coolscan 8000:n, joka sentään kaivaa 4000dpi lievän flaren kanssa irti filmistä. Edit: tossa skanneria heti eikä ensi kesänä tarvitseville 8000ED-huuto menossa, hinta tällä hetkellä 1000e: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180565725551&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
Vs: Keskikoon skanneri - painetta pyttyyn Käytössäni on V700 ja olen skannannut sekä SilverFast SE:llä että EpsonScan-ajurilla (Mac OS X:ssä molemmat). Asetan filmit filmipitimiin aina emulsio alaspäin ja muistaakseni näin ohjekirjassakin neuvottiin. Kuvat ovat esikatselussa ja skannattuna oikein (ei peilikuvana), korkeintaan ylösalaisin joskus. Vai oliko kyseessä jokin kalliimpien mallien omituisuus?