Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Käsittämätön työnseisaus

Discussion in 'Yleistä keskustelua' started by keegan, Jun 11, 2014.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,208
    3,521
    113
  2. pj.haaja

    pj.haaja Well-Known Member

    1,936
    46
    48
  3. Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Meniköhän ihan oikein? Miksi AKT ei kerro mitä kirjeessä luki? Kaatuiko homma pääluottamusmiehen kielitaitoon?
    Missä kohtaa tuossa on se uhkaus? En tiedä tämän yrityksen juristin koulutusta mutta tuskin hänkään niin tyhmä on, että lähettäisi työnantajansa nimissä uhkauskirjeen kuten AKT väittää.

    "It has been claimed in the public, for example by AKT, that the employee’s representative of Röyttän satamatyöläiset ry has been somehow threatened. Apparently AKT is referring to the letter sent to the chairman of the Röyttän satamatyöläiset ry, in which the claim for damages towards Röyttän satamatyöläiset ry was presented and the possible personal liability of the chairman was mentioned, in case the boycott causes damage to the shipowner. The letter has been addressed to the chairman of the trade union  in accordance with the contact details acquired from the Finnish register of associations."

    Eli tämä "uhkaus" on mahdollinen henkilökohtainen vastuu aiheuttamastaan vahingosta. Eikö tuo kansainvälisen lainsäädännön kulmakivi päde Suomessa kun joku tekee vahinkoa toiselle?


    Orjalaiva:
    "The vessels have the valid certificates pursuant to the Maritime Labour Convention 2006. The Convention establishes minimum working and living standards for seafarers and its enforcement and compliance is based on the flag state ship inspection and certification system, and port State control."

    Eli tuo orjalaivasta puhuminen on ihan samanlaista paskanjauhantaa kuin tuo uhkailusta puhuminen. Jokainen varustaja tietää, että EU:n satamiin ei kannata tulla ilman lain vaatimaa työajanseurantaa jossa määritellään lepoajat. PSC eli satamavaltion viranomaiset valvovat tätä(kin) asiaa melkoisen tarkasti.



    Koko jutun voi lukea:
    http://www.nwsc.spb.ru/en/press-centre/ ... /2014/1937"]http://www.nwsc.spb.ru/en/press-centre/news-nwsc/2014/1937
     
  4. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7,709
    10
    38
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Tässä tulee ay-liikeen ja sen pimeyden ytimen AKT nyky rooli hyvin esiin, kyseessä rikollisjärjestön omainen kiristys organisaatio, joka on jo 60-luvulla menetänyt oteensa todellisuuteen, oikeuteen ja kohtuuteen.

    Jopa liiton sisällä ei ole mittän todelista solidaarisuutta, liiton suurin voima on ahtaajissa, joilla on avaimet laitaa Suomi kiinni, tätä ruuvia on käytetty niin paljon kun on kehdattu ja hilattu satamatyöläisten palkat lääkärin palkkojen väinhtään tasolle ja ylikin.

    Kun vertaa ahtaajien palkkoja vaikka pullakuskien tai bussikuskien palkoihin, niin ymmärtää miksi bussikuljetajista merkittävä osa on maahanmuutajia, mutta mikä lienee maahanmuutajien osuus ahtajien mafia perheessä?

    Työn fyysinen raskaus on viety rahan kiristys toimenpiteiden oheistoimenpiteenä, missä on luotu säänöksiä nosto rajoituksista yms. joilla lapsikin selviäisi ahtaajan hommasta ja työvuorassa pitää olla jokaista työtätekevää kohden pari lepäilemässä.

    Eli kun lääkäri opiskelee vielä +-10vuotta peruskoulun jälkeen, niin ahtaaja pääsee suoraan tienaamaan suoraan peruskoulusta.
     
  5. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,630
    1,537
    113
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Artikkelissa ei montaa asiaa ollut, mutta kuitenkinkin:
    1) Yhden nähdyn työsopimuksen mukaan matruusin kuukausipalkka on 450 dollaria, selvästi pienempi kuin suomalaisen.
    2) Mikä on ollut tiedossa jo hyvän aikaa. Tämän vuoksi alukseen oli jo aiemmin kohdistunut työsulku.
    3) Lakkoon ryhdyttiin uhkauskirjeen vuoksi.
    4) Kirjeen saaja ei halua kertoa kirjeen sisältöä.

    Aivan auki jää:
    1) Millä logiikalla Suomen tasoa alhaisemmat palkat tekevät aluksesta "orjalaivan"?
    2) Aikovatko ahtaajat tästä lähtien laittaa työsulkuun kaikki laivat joiden palkkataso on heidän mielestään liian alhainen? Yleisemmin; onko odotettavissa paljonkin tällaisia fiilispohjalta syntyviä työseisauksia? Tekevät nannaa taloudelle.
    3) Arvelevatko he tämän seurauksena varustamon korottavan palkkojaan miten paljon ja mikä taso heille riittää?
    4) Kun tämän päivän työseisauksen syynä oli uhkauskirje,( siis _ei_ venäläislaivan olot)  eikö olisi asiallista esittää kirjeen sisältö?

    EDIT: Siteeraan aamun hesaria: "AKT:n sopimussihteeri Juha Anttila kiisti keskiviikkona arvion kymmenen miljoonan euroan tappioista. Hänen mukaansa lakosta ei koidu Suomelle juuri minkäänlaista menetystä. "Vuoden lopulla kun katsotaan viivan alle, kaikki tavara on kyllä edelleen lähtenyt maailmalle ja tullut maailmalta. Ei yksikään niistä tavarakolleista ole jäänyt satamaan", Anttila totesi."

    Näin siis ATK:ssa. Kunhan vuoden loppuun mennessä saadaan tavarat liikkumaan niin kaikki hyvin. Myöhästymisillä ja luotettavuuden menettämisellä ei siis ole yhtään mitään merkitystä. Onhan toki hyvä että sanovat asian suoraan, ei tarvitse miettiä että millaisellahan asenteella, millaisillahan motiiveilla ne siellä AKT:ssä....
     
  6. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7,709
    10
    38
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Tämä on niin järjetöntä, että moraalin pitää olla täysin epäkunnossa, että voi asettua AKTeen kannan puolelle.

    Jos oikein kaikvamalla kaivaa, niin saldalla milillä saadaan mahdollisesti aikaan nyt se että säädetään lainsäädäntöä moisen toistumisen ehkäisemikseksi.

    Ehkä ihmiset herää nyt ja eroaa liitoista, liittykää YKThen, ansiosidonainen vain 99 vuosi;-)
    YTK - Etusivu

    Mutta olishan tuon 100milj. voinut  käyttää vaikkapa lapsilisiin;-)

    Tunnen muuten Piiraisen, se asuu mun naapurissa.
     
  7. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Ei sinänsä liity nyt tähän työnseisaukseen mutta tutkaisin ahtaajien työehtosopimusta ja alkupalkka on taulukon mukaan 16,20/tunti. Joko lääkäreillä on tosi huonot palkat tai sitten ahtaajien "mafia" kiristää liksat ohi työehtosopimuksen. Kolmas vaihtoehto on että joku puhuu täällä kameralaukussa paskaa.
     
  8. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7,709
    10
    38
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Tai sitten joku ei taas ymmärrä perusasiota, kuten tavallista?;-)
    Juu ahtaajien kk palkasi on merkitty 1000-12000, Ahtaaja palkka - Palkkavertailu

    Joku syjäytynyt persu voi tehdä tuosta loppupääteltmän että ahtaajien palkka on 1000€ hih, hih, heh heh???
     
  9. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Mä en ole syrjäytynyt ja vielä vähemmän persu. Sä arvailet aivan liikaa. Nolo juttu siinä on se että julistat hölinäsi totuuksiksi.
     
  10. niffe

    niffe Well-Known Member

    13,453
    563
    113
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Veikkaan aivan samaa. Nuorempana tuli kesä-, talvi- ja joululomat huhkittua satamassa ja muistaakseni duuni oli kaikkea muuta kuin leppoisaa. Kun ulkona on 30 astetta lämmintä ja heittelet 16 tuntia talikolla haketta kahmarin ulottuville syvällä ruumassa, jossa ilma ei liiku, niin työpäivän päälle huomaat jatkuvasta nestetankkauksesta huolimatta höyrynneesi 3 kiloa painostasi jonnekin. Jos talikko pysähtyy liian pitkäksi aikaa, niin löysipomo vislaa heti. Samoin ennen pitkää oppi, että huoltorakennukseen ruokailuun tulevat mustat miehet olivat kolipaatissa, valkoiset miehet kaoliinipaatissa ja vihreät miehet, jotka haisivat kuolleelle kissanraadolle tulivat kalajauhopaatista. Se kalajauho (elintarviketeollisuutemme tärkein raaka-aine?) on sitten muutenkin sellaista, että siitä pitäisi maksaa oikeuden ja kohtuuden nimissä ainakin kolme kertaa niin paljon kuin lääkärin hommista, koska sitä pölyä on kevyistä hengityssuojaimista huolimatta keuhkot täynnä viikon verran ja tukasta sitä pesee ainakin saman ajan.
     
  11. pj.haaja

    pj.haaja Well-Known Member

    1,936
    46
    48
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Jos lähtöpalkka on 16,20, ni voisin harkita alan vaihtoa =) Omalla alalla lähtöpalkkani on 9,90. Onhan se toki hilautunut vuosien saatossa hieman yli 12 euron yleis- ja muiden korotusten ansiosta (yhtään työnantajan vapaaehtoista korotusta ei ole tullut). Eiköhän nuo korotukset koske noita ahtaajien 16,20 tuntipalkkoja myös. 16,20 saa ne, jotka aloittelevat vasta hommia.
     
  12. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Mä en ole satamassa koskaan ollut mutta kloppina olin töissä varastolla Moskovan olympialaisten aikaan. Kerran lastattiin isoa konttia kenkälaatikon kokoisia laatikoita täyteen. Oli kolmenkymmenen asteen helle ja terässäiliön sisällä vielä enemmän. Parasta hommassa oli se että kun kontti oli täysi niin huomasi työnjohtaja krapulapäissään ottaneensa väärän lähetyslistan. Sitten purettiin lasti ja lastattiin sitä oikeaa tavaraa. Mutta tietenkin tuplavauhdilla koska kuljetusliikkeen mittari raksutti. Osaa se työnantajan edustajakin mählätä. :)
     
  13. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,573
    6,546
    113
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Tämän lakon aiheutti AKT, ei ahtaajat.
     
  14. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7,709
    10
    38
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Jaaha todelisuuspakolaiset ry kunniapuheenjohtajakin pääti kertoa muistoja nuoruudesta ja talvella hiihdettiin susia väistellen kouluun;-)

    No joo on itselläkin nuoruudessa viikon kokemus paulingin maustetehtaalta mausterekkojen purkamisesta helteellä, ei se ollut kivaa eikä edes satamamiesten palkkoja.
     
  15. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    No kai nyt edes lääkärinpalkkaa sait?
     
  16. niffe

    niffe Well-Known Member

    13,453
    563
    113
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Ai koko viikonko? No sullahan on sitten realiteetit hyvin lapasessa.
     
  17. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7,709
    10
    38
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    No kyllä viikossa kerkesi huomaamaan että ei ollut kivaa ja sain paremman homman paremalla palkalla mitä olin hakenut samoihin aikoihin.

    Mutta se ei muuta mihinkään sitä että ahtaaminen 2014 ja 1970-1980 on työn raskaudelta täysin erilaista.

    Mutta tällä tai nuoruus muistoilla ei ole mitään tekemistä tämän oikean todelisuuden kanssa missä me aikuisten oikeasti eletään ja sillä että lakko on järjetön.
     
  18. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,630
    1,537
    113
  19. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7,709
    10
    38
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Ei mitään uutta auringon alla, turha edes yrittää ymmärtää:(
     
  20. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    Vs: Käsittämätön työnseisaus

    Kannattaa myös muistaa etteivät ahtaajat tienaa lääkärin liksoja. Ainoastaan sun mielikuvituksessasi.
     
Thread Status:
Not open for further replies.