Niinpä. Mutta tuskin muuttamalla "kefiiripurkkien etikettejä" niin käy. Sellainen osoittaa juuri täydellistä itänaapurin kulttuurin ymmärtämättömyyttä ja on naiivia kaikin tavoin. Siitähän tämä, keskustelu, nyt lähti. Nykyään yritetään vain epämiellyttäviksi koetut asiat hävittää näkyviltä mutta oikeat syyt jätetään lihomaan. ____ Toisaalle: Ja itse en koe Lavrovia enkä Putiniakaan mitenkään "sympaattisiksi" enkä "leppoisiksi". Esittävät hiottua rooliaan. Kuoren alta pilkottavat kyllä ihan selkeät vampyyrit... Eikä noiden tyyppien oikea olemus ole sama kuin on venäläinen kulttuuri ja kansa.
Jotenkin tuntuu siltä, että meitäkin viedään kuin litran mitt... kefiiripurkkia. Oliviero Toscani on successful advertising - Forward Festival
Ainahan meitä "viedään". Milloin on hyvää mikäkin ja milloin pahaa jokin toinen (toissapäivänä juutalaiset, sitten muslimit ja nyt Venäjä etc.). Ihminen on - pääasiallisesti - laumaeläin ja seuraa johtavia yksilöitä vaikka jyrkänteelta alas. Ikävä kyllä. Aina on oltava syntipukkeja ja niitä keiden "vikaa" on muka kaikki (omatkin viat ja hullut hölmöilyt)? Kieltäydyn, systemaattisesti, demonisoimasta mitään ryhmää vaikka olisi "muotitietoista, juuri nyt", niin tehdä. Venäjän kansan on itse korjattava maansa asiat ja luotava sinne ihmismäisempi hallinto. Ruotsalaiset kefiiripurkit eivät muuta mitään.
Nämä Putinit ja Lavrovit edustavat venäjän kansaa. Toimivat kuten venäläiset ammoisista ajoista pyrkien orjuuttamaan oman kansansa lisäksi myös kaikki ympäristöstään.
No mitäs Venäjälle kuuluisi, mielestäsi nyt sitten tehdä? Järjestää ydinsota koko Tellukselle? Vai piisaako kaupallinen eristäminen? ___ Eiköhän tuollainen kokonaisten kansojen ja ihmisryhmien kokonaisvaltainen tuomitseminen ole melko vanhanaikaista ja vaarallista päänsä pensaaseen laittamista? Seuraavaksi vuorossa voivat olla vaikka suomalaiset - jos se on joidenkin globaalien voimatekijöiden intressien mukaista (toki meillä on turvanamme, tuossa mielessä, pienestä koosta johtuva suhteellinen vaarattomuutemme). Tai ketkä vain.
Hitlerin Saksan kanssa arkailtiin aikoinaan samoin kuin nyt Venäjän. Mihin se johti, maailmansotaan. Nin käy nytkin. Valkoinentalo jo pelkää Venäjän aloittavan kybersodan heitä vastaan. Turha sitä on odottaa. Venäjä pitää nujertaa. Vaihtoehtoja ei ole.
"Hitlerin Saksan" aikana ei ollut mm. sellaista asiaa kuin ydinaseet. Maailma on ratkaisevasti toinen. Muussakin mielessä. Ei historia toistu samankaltaisena - vaikka sanonta niin joskus väittää. Ihmeellistä kuinka moni haluaa nyt tietyn kanssan "nujertamista". Historiasta ei ole mitään opittu. Juuri samaahan mainitsemasi Hitlerkin halusi... Mut nyt, kelpo äijät, meen nukkumaan! Aamulla hommia. Ja nämä tekstit eivät olleet "henkilökohtaisiksi tarkoitettuja"
Kauniita unia. Mutta kannattaa kuitenkin huomata, että Venäjä on pahan valtakunta. Ei Putin eikä Lavrov kaksistaan tapa ihmisiä tykeillä Ukrainassa vaan kyllä ne on muita pahoja venäläisiä.
Älä nyt... Historiaa tunteva ymmärtää että Venäjän valtava maa-aluekin ja jopa nykypäiviin perityneet monet tavat ovat peruja jopa niinkin kaukaa kuin mongolien valtakunnasta. Venäläiset ovat varsin samaa porukkaa kuin muutkin eurooppalaiset. Ja Mongoliankin kanssa tulevat naapurinsa, nykyisin, ihan hyvin toimeen. Ei mitään kansaa saa "nujertaa". Ystävyyttä ja ymmärystä lisää Ahdistaa kyllä suunnattomasti - Ukrainan kansan kärsimys. Mikään ei oikeuta heidän murhaamistaan. Ei mikään. Juurikin "nujertamisen" ajattelumalli joillakin venäläisillä nyt menossa. Tietämättömyyttä ja vääryyttä. Näin asian näen. Ehkäpä joku kykenee todistamaan tämän harhaymmärrykseksi? edit. typoja ja öitä
Nyt unohdat että Saksa aikoinaan nujerrettiin. Niinpä heidän kanssa pystyi jopa sen jälkeen keskustelemaan. Kansojen välillä toimii sama logiikka kuin koulukiusaajien kohdalla. Aikoinaan nuorempaa broidia kiusattiin ja potkiinkin koulussa. Lähdimme erään kerran vanhemman broidini kanssa kytikseen ja tavoitimme ne kuisaajat Vedimme niitä kunnolla turpiin ja nuorempi broidimme sai sen jälkeen käydä rauhassa koulua.
En "unohtanut". Mutta myös Saksaa on kohdeltu, historiansa aikana, väärin (siis juurikin "nujerrettu"). Vääryys johtaa toiseen. Yleensä kiusaajakin on ensin ollut kiusattu itse. Ei välttämättä aina mutta useimmin. SE on katkaistava. Ymmärrän kyllä logiikkasi ja pienissä kuvioissa se toimiikin hieman johdonmukaisemmin. Ainakin kärsijöitä vähemmän jos tekeekin itse vika-arvioinnin? Kokonaiset kansat eivät ole niin yksioikoinen asia. Tietenkään... Ja nyt...
Turun Venäjän pääkonsulaatin edessä katuhiekassa luki venäjäksi "lapsia" – poliisi poistatti tietämättä, mitä kadussa luki Nokian Renkaiden mainehaitta näkyy jo rengasliikkeissä – autotalon johtaja: "Jos nokialaiset eivät asiakkaalle käy, otamme vaikka Continentalia tilalle"
No mut se onkin eri asia kuin kauaskantoinen harkinta, älykäs & harkitseva suunnittelu ja inhimillinen (ymmärtävä) toiminta? Tämmöisinä aikoina harkitsemattomuus voi koitua koko elämän tuhoksi - eikä vain sen jota päätetään, syystä tai toisesta, lannistaa. Ja mitä muuta meillä on kuin elämä?
Inhimillinen, ystävällinen ja ymmärtävä toiminta on kannatettavaa ja hienoa jos siihen vastataan edes suurin piirtein samalla logiikalla. Sitävastoin jos siihen vastataan aggressiolla ja väkivallalla on se vain vastatuottoista ja oikeastaan rikollista naiiviutta. Inhimillisyys ja ystävällisyys tarkoittavat Moskovan näkökulmasta heikkoutta. Kumma jos sitä ei vieläkään ole opittu. Tavallisilla venäläisillä on mahdollisuus lopettaa sota: Moskovassa on toistakymmentä miljoonaa ihmistä, Pietarissa viitisen miljoonaa. Jos heistä vaikka joka kymmenes lähtisi kaduille vaatimaan sodan lopettamista, ei edes sikäläinen turvallisuuskoneisto mahtaisi sille mitään. Voisipa hallinto joutua aika tiukoille. Vaan eivät lähde. Eliitti lähtee Dubaihin, tavalliset kansalaiset valittavat etteivät saa enää dollareita ostettua ja ihmettelevät miksi heistä ei pidetä. Tavalliset venäläiset ovat sodassa osallisia, enkä kyllä suuremmin jaksa heitä sääliä. Nykymenolla ukrainalaisten siviilien tappaminen ja koko roistomainen hyökkäys vain jatkuu, eikä se näytä venäläisiä pahemmin kiinnostavan. Venäjä pitäisi eristää. Kaikki kaupankäynti lopettaa ja kansalaisten maahantulo muihin maihin estää.
No, ei se nyt ihan noinkaan ole mennyt Venäjänkään historiassa. Autonomian aikana suomalaisillakin oli harvinaisen itsenäinen hetki nykymittapuullakin ja sata vuotta sodatonta aikaa lukuun ottamatta yhtä brittien sotaretkeä, jolla poltettiin viljavarastot ja telakat Suomen rannoilta. Vuoden 1917 vallankaappauksesta (osin jo 1905 alkaen) alkaen vuonna 1922 perustetun Neuvostoliiton tahtipuikkoa taustalla heiluttivat juuri samat tahot, joiden edunvalvontaa Nato ja EU:kin on perustettu ajamaan. Ihan samoin kuin varmaan olet ymmärtänyt, että Ukraina on Yhdysvaltojen stronghold, jota Nato on kouluttanut ja varustanut juuri tätä konfliktia varten vuoden 2014 vallankaappauksesta asti (lähde Stoltenbergin puhe). Oikeammin Ukrainassa ovat siis vastakkain Venäjä ja Natolla terästetty Ukraina. Eikä siinäkään vielä välttämättä koko tarina, kun meille ei oikeastaan kerrota mitään muuta kuin ihmismielen aseistamiseen omaan käyttöön tarvitaan.
Olen erään kirjoittajan blokannut, mutta arvelen että tuo oli ehkä kommentti johonkin Moskovan hyväksymään "historiankirjoitukseen"